1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balastı floresana bağlamak

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 23 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Merhaba saygıdeğer abilerim;
    Nano tuzlu su akvaryumu istediğim devam ede dursun, akvaryumum için diy kapak projelerini araştırıyorum. Fakat en büyük problem balastı floresana bağlamak. Elektrikçilerden isteyince bağlamak için astronomik rakamlar veriyorlar. Güya çok büyük bir el emeğiymiş. Benimde kafama takıldı balastı floresana bağlama işi. Balast sadece ufak kutu şeklinde satılan bir alet. Ayriyetten kablo alıyoruz. Kabloların balasta bağlamasından floresana bağlanmasına kadar bana detaylı olarak anlatabilecek olan var mı? Bağlamak kolay mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

Not:Ahşap görünümlü kaplamaları nerede bulabilirim?

Saygılar...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şemalar aşağıda Görkem çok basit bir iş ama elektirik konusunda dikkatli olman gerek. Birici çizim anahtarsız, ikivi çizim anahtarlı bağlantı içindir. Konu üzerindeki yazışmalar için ise aşağıdaki link.

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t7465.0.html

3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Temel abi konu çok güzel tam istediğim gibi. Yalnız senin burada verdiğin şemalardan ilkinde 4 giriş var en son şemada 2 giriş. İlk şemadaki 2*20 watt lık mı?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İlk şemada iki florasan bağlantısı var ve sana daha uygun doğrudur. Wat fark etmez bağlantı aynı.

5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

En alttaki ise 1 floresan bağlantısı var ve paralel bağlama ile 2 floresan kullanılabiliyor değil mi?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aşağıda bir şema daha var. Zaten alacağın balastın üzerinde de şema var. Elektronik balanst alırsan starter kısmını kayideye alma. Kolay bağlarsın büyültme.

7. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Abi peki 1 floresanı 1 balasta bağlamak nasıl oluyor. En kolay şeyi çözemedim :D

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aşağıdaki linkimizde an ve an bağlantısı ve çizimlerde var. Balanst üzerine bağlantı bile fotoğraflar ile yayınlanmış. Bu seferde bağlayamazsan ben işcilik alırım ona göre. :F Başlığın ikinci sayfasında olay net. burda:gif

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t7435.0.html

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Görkem tek floresanı bu şekilde bağlayacaksın. 220 v ac yazdığım kabloları prize takacaksın. Ancak aldığın floresan ve balast aynı waatta olmalı ona dikkat et. burda:gif

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dıycı olaya girdi bizim çizimler güme gitti. Olay budur Görkem. Ellerine sağlık Olcay. burda:gif

11. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Olcay abi balast 18 watt floresanım 15 watt. 15 wattlık balast bulamadığım için en düşük olanı kullanacağım. Bu arada elektronik balast olacak. Starter'a gerek kalmıyor herhalde. Bir de kablolarımı fişe sokacağım yoksa fiş mi bağlayacağım ucuna?

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Görkem 15 waatlık floresan 18 waatlık balastla sorunsuz bir şekilde çalışır sorun yok. Kablonun ucuna bir fiş takman lazım tabi. Ve bu fişide prize sokacaksın. ;) Yada istersen araya bir anhatar koyabilirsin.

13. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Tamam Olcay abi çok teşekkür ederim. Yarın aşama aşama yapıp fotoğraflayacağım. Sorun çekenlerde yardım alır hem.

Saygılar...

Sayfayı Paylaş