1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balast Seçimi

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 19 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Merhaba saygıdeğer abi ve ablalarım;
    Bitkili akvaryumum için 2 adet floresan aldım. Bunlar için elektronik balast almayı düşünüyorum. Floresanlar 15 watt(Toplam 30 watt). Size sormak istediğim soru şu. 2*18 wattlık tek balast ayrı klemensleri olan elektornik balast alayım? Yoksa ayrı ayrı 18'er watt balast mı?(15 watt balast olmadığı için 18 watt kullanacağım).

Saygılar..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balast Seçimi

Kaliteli bir tek balans daha mantıklı gibi görülüyor. Sonuç olarak bağlantı daha rahat gerçekleşir.

3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Balast Seçimi

Yani tek balast derken 2*18 watt lık mı?

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Balast Seçimi

Görkem illaki elektronik balast mı almak istiyorsun? Normal balast kullansan olmazmı ? :bilmem:

Normal balast kullanacaksan bağlantı şemasını çizeyim ?

5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Balast Seçimi

Elektrikçiden alcağım için şemaya gerek yok ama 2 tane ayrı ayrı mı elektronik balast alayım yoksa 2*18 wattlık bir tanr balast mı?

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Balast Seçimi

Burda tercih tamamen senin. Normalde 2X18 lik tek balast ile tek 18 waat balast aynı para. Mantıken akla 2x18 al geliyor ama bununda dez avantajları var tabiki. Yani balastta bir arıza olduğunda iki floresan birden söner. Ama ayrı ayrı balast kullanırsan hangisinde sorun olursa o söner. Tercih senin tabiki ama bana kalırsa tek balast kullan. Sonuçta 18 waatlık balastla 2x18 waat balast aynı para. .8.

Sayfayı Paylaş