1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

BALIĞA KARAR VERİRKEN

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar,
  Akvaryum hobisine başlarken hataları en aza indirmek sizin bu hobiden zevk almanızı sağlayacak.Aksi taktirde akvaryumunuz deponuza inecektir.
  Başlangıçta mutlaka bakımı kolay türler tercih edilmeli. Türlerin biribiriyle uyumu da önemli bir konu. Kesinlikle anlık heveslere kapılıp balık almayın. Almak istediğiniz türler hakkında önce biraz bilgi toplayın. Sonra sadece tek tek türleri değil, akvaryumunuzun bütününü de düşünün. "Her balığa yer olacak mi, biribirleriyle geçinecekler mi, hangi türden kaç tane kaç çift almalı, su ve sıcaklık gereksinimleri benzer mi" gibi soruların yanıtları mutlaka önceden araştırılmalıdır. Örneğin bazı balıklar tertoryaldir (bölgesel), yani, özellikle üreme zamanlarında akvaryumda belirli bir bölgeyi sahiplenir, buraya başka balıkları sokmazlar. Dört santimetrelik bir balığın akvaryumunuzun yarısına sahip çıkması ancak önceden araştırma yapmışsanız sizi şaşırtmaz.

  En çok yapılan hatalardan biri şudur: Akvaryumcuya girer girmez gözünüze bir balık çarpar, akvaryumunuza, diğer balıklarınıza uyar mı uymaz mı düşünmeden o balığı mutlaka almak istersiniz ve alırsınız da. Sonra, uyumsuzluklar veya bulaşıcı hastalıklar nedeniyle akvaryumunuzun bütün düzeni altüst olur, aylardır yaşattığınız eski balıklarınızı tek tek kaybedersiniz.

  Bazı akvaryum kitaplarında yeni başlayanlara da uygun örnek akvaryumlar her yönüyle tanıtılır. Bu kitaplardan yararlanmanızı öneririm. Birkaç örnek akvaryum tanıtımını bizim akvaryum sitemizde de bulabilirsiniz.
  Saygılar...
   
 2. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Ynt: BALIĞA KARAR VERİRKEN

  Balık seçiminde;

  Akvaryumdaki balıkların davranışları ve doğası.Her türün farklı ortamlara ihtiyacı vardır.Mesala cichlidler de kaya kullanılırken , discus kütüklerin kullanılması...

  Akvaryumun tipi.Bu da önemli bir etken.Kimi balıklar yüksek akvaryumlardan hoşlanır.Melek,discus...Kimisi ise geniş akvaryumlardan.Cichlid...

  Akvaryumun kapasitesi.Satın alınan balığın gelecekte büyüyebileceği maksimum boy göz önünde alınmalıdır.
   
 3. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Ynt: BALIĞA KARAR VERİRKEN

  Ek olarak;

  Hasta balıkları ayır etmek gerekir.Balığın yüzgeçleri açık,vucudunda herhangi bir yara olmamalıdır.Hareketli balıklar seçilmelidir.Tabi bu hareketler ani hareket olmamalıdır.Kuyruklarını kısan balıkları almayın.Karnı çökük balıkları seçmeyin.

  Hasta balık genelde yeme ilgisiz kalır.Ya dibe çöker ya da suyun üstünde sallana sallana yüzer.

  Balık almadan önce , satan kişiden balık türü hakkında bilgi alın.Ph kaç olmalı,sıcaklık kaç olmalı gibi...

  Balık alırken bir türden tek balık almayın.Mesala cichlid akvaryumu kuruyorsanız bir sarı prenses bir yunus bir ahli diye olmasın.Balıklar belli boya geldiğinde üreme ihtiyacı başlıyacaktır.Ve üreme olayı olmayınca kendi türünden ya başka balıkla çiftleşecektir ya da sert kavgalar yaşanacak ve ölümler olacaktır.O sebebten her türden 3-4 balık alın.
   

Sayfayı Paylaş