1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Baliklara yemleme yerİnİn ÖĞretİlmesİ

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde rengarenk tarafından 8 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. rengarenk

  rengarenk

  Mesajlar:
  14
  İsim:
  Mevlüt ACAR
  Şimdi sizlere balıklara yemleme yerini nasıl öğretebileceğimizi açıklayacağım.Belki çoğumuz bunu bilinçsizce de olsa yapıyoruz.Ancak her konuda olduğu gibi,bu konuda da bilinçli olmak en iyisi.Şimdi konuya geçelim.
  Bu duruma bilimsel olarak klasik koşullanma denir. Balık için yem koşulsuz uyarıcı(yani balığın doğal olarak tepki vereceği uyarıcı) ancak yem kutusunu sallamak nötr uyarıcıdır(yani normalde balığın tepki vermeyeceği uyarıcı).

  Eğer biz nötr uyarıcıyı verip,HEMEN ARDINDAN koşulsuz uyarıcı verirsek ve bunu DEFALARCA tekrarlarsak,sonunda balığımız tepki vermediği nötr uyarıcıya da tepki verecektir ve nötr uyarıcı koşullu uyarıcıya dönüşecektir.(Önce yem kutusunu sallayacağız,sonra yem vereceğiz.)

  Yani balık yem kutusunun sallanmasına başlangıçta tepki vermezken, yukarıdaki işlem uygulandığı takdirde artık tepki verecektir.

  Zaten biz farkında olmasak da balığı koşullarız.Elimiz akvaryumun üzerinde belirir belirmez balık yem vereceğimizi anlar ve hemen yukarı yönelir.

  Ama balığımız koşullandıktan sonra, koşullu uyarıcıdan sonra koşulsuzu vermezsek (yani kutuyu sallayıp yem vermezsek ) koşullu uyarıcı tekrar nötr uyarıcıya dönüşecektir.Buna da sönme denir.

  Mevlüt ACAR
   
 2. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Güzel bir bilgiye deyinmişsin. Balıklarımıza buna benzer çok şeyide öğretebiliriz o zaman bu yöntemle. Ama şahsen bence bunu daha kolayı var.

  Balıklarınızı zaten ilk koyduğunuzda ortama uyum sağlayamayacakları için çekinik olacaklardır ve saklanmayı tercih edeceklerdir alışana kadar yem verilmez çünkü yemezler zaten. İyiden acıkan sürüye yeminizi parmaklarınızın arasına sıkıştırın alt ucundan erişecekleri şekilde yavaş yavaş geleceklerdir ve korkak hareketlerle sizi izleyecek ve yem almak için uğraşacaklardır. Sonunda bir tanesi çıkıp yem yemeye başlayınca hepsi birden hücum edecektir. O kadar açlık akıllarını başlarından almış. :D Sonrasındada parmaklarınızı görür görmez onu yem sanıp takip etmeye başlayacaklardır. Balıklar o kadarda önemsenmeyecek gibi değildir sizin parmaklarınızı tanımaya başlayacak ve sadece sizin ellerinizden yem yiyecektir. İyi ve kötü yanları tartışmaya açıktır ama emin olun ki bu daha eğlenceli bir yöntemdir...
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bunların hepsi yem alınma zamanı geldiğini haber verir çok doğru. Dediğin gibi balıkları bilmeden zaten aynı yere alıştırıyoruz ve hatta bizi görünce bile hareketlenirler. Balıklara hep aynı yerden yem verirseniz yine aynı yeri belirlerler.

  Teşekkürler paylaşım için.
   
 4. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Benim balıklar akvaryumun kenarında beni gördüklerinde nerdeyse sudan kucağıma fırlayacaklarmış gibi oluyorlar. Ben normalde zırt pırt akvaryumun yanına gidip ilgilenmem. Sadece yem atmak için yaklaşırım ve balıklarda yada akvaryumda sorun varmı yokmu o an gözlerim. Sanırım bu yüzden olsa gerek balıklar beni görünce yemleneceklerini anlıyorlar. Fakat birde şöyle bir durum var. Benim çocuklar Akvaryuma yaklaştıklarında balıklar hiç tepki vermemekle beraber bazen kaçıp saklanmaya çalıştıkları oluyor. Hani bazen aklımdan geçirmiyor değilim. Acaba balıklar beni tanıyorlarmı diye.saat:gif Ama sonradanda kendime '' hadi lennn'' diyorum ne tanıması ? Köpekmi bu ? :D
   
 5. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Olcay Hoca'm bendede aynı malesef, aile bireylerini takmıyorlar, ben koltuktan ayağa kalkayım hemen köşedeler....:D
   
 6. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Abi belkide hakkatten tanıyorlardır yaa.:smiley33:
   
 7. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Sence değil Olcay kesin tanıyorlar.
   
 8. rengarenk

  rengarenk

  Mesajlar:
  14
  İsim:
  Mevlüt ACAR
  Onlarla siz ilgilendiğiniz için size koşullanmış oluyorlar.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 9. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Bunu koşullanma kadar basitleştirmeyelim bence bunu açıklaması yok. Onları için her fedakarlıktan kaçmayan hastalandıklarında gözleri gibi bakan. Onlar ölünce sanki bir parçaları eksilmiş gibi hisseden biz hobiciler için. Bu kelime sadece bize hakaret olarak kalır balıklarımız ile aramızda eminim ki daha güçlü bağlar var.
   

Sayfayı Paylaş