1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Baliklarimda yüzgeç erimesi mi var?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde keremjan tarafından 1 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem
    Merhaba ve mutlu yıllar arkadaşlar. Bugün melek balıklarımın 3 ünün yüzgeçlerinde deformasyon farkettim. ama sadece yan yüzgeçlerinde.
    üstünde, altında, arkasında hiç birşey yok.. Balıklarım yumurta dökerken çok kavga etti, acaba ondan mı olmuştur.. Akvaryumumda başka cinslerde balıklarda var ama onlarda bu tip bir deformasyon yok...
    bir soru daha.. acaba bu şekilde deforme olmuş kanat, yüzgeç tekrar eski haline dönermi?
    teşekkürler

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Resim ekleme imkanınız var mı acaba ? Resim eklerseniz daha fazla yardımcı olabiliriz.

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Fotoğraf varsa koyarsanız gayet ne ve kesin cevap alırsınız.

4. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem

benim kamerayla çektim ama hiç gözükmüyor... internette buna benzer birkaç fotoğraf gördüm, yanıltıcı olabilir belki ama yinede göstereyim... [​IMG]

Benim balıklarımın durumu tabi bu resimdekiler kadar vahim değil.. 2 balığım yumurta döktü dün.. 3 gündür akvaryumu diğerlerine dar etmişlerdi.. o yüzdende olabilir diye düşündüm.. ama emin değilim tabi..

5. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem

Hiçkimse bilmiyormu kardeşler??, bir cevap alamadım sorunuma maalesef :(

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Eğer resimde ki gibiyse ısırılmış ve o sebepten kopmuştur.. Düzenli , güzel ve vitamin takviyeli bir besleme ile eski formuna kavuşabilir.. Ama sizdekinde pamuklaşma yada beyazlıklar var ise mantar olmuş olabilir.. Onada ayrı bir yerde ilaç tedavisi yapmanız gerekir..

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Keremjan bey, yoğun konu cevapları veya yeni konular, konunuzun altlarda kalmasına sebep olmuş olabilir. Sabırlı olmakta yarar var. Sorunuza bilgi sahibi olmayan üyelerimizin yanlış cevap vermektense, bilgili üstatlarımızın veya üyelerimizin cevap vermeleri sizin açınızdan iyi olup yanlış olan müdahaleleri yapmamış olursunuz.

Yüzgeç erimesine gelince, kendi balıklarınızın resimleri olmadığından dolayı konuya varsayım ile bakarsak, balıklarınızın üreme döneminde agresifliği ve bölge baskınlığından dolayı kavgalardan, suyunuzun nitrat oranlarının fazla oluşundan, vs. vs. gibi birçok şey etken olmuş olabilir. Volkan hocamın dediği gibi yüzgeçlerdeki erime mantar belirtileri veya benzeri bir hastalık değil ise, ilaçlamadan kaçınılarak, sık su değişimleri ile yüzgeçler kısa sürede kendini tamamlayacaktır.

Saygılar.............

Sayfayı Paylaş