1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balkonu bir türlü temizleyemedik!

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 30 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Arkadaşlar, bizim burada bir güvercin ailesi var. Anaları ve babaları da bu balkonda doğdu, onların ana babaları da...

Senelerdir balkonu temizleyemedik. Çünkü balkonda güvercin yuvası var. Yavruluyorlar, dolayısıyla yuvaya dokunamıyoruz. Tam yavrular büyüyor, yuvadan ayrılıyorlar, erişkinler gene yavru yapıyorlar. :)

Güvercin meraklısı insanlara göre (güvercin sevdiğini iddia eden milyonlarca insana göre) bu güvercinler "yaboz" olarak nitelendirilir ve "beş para etmez kuşlar" olarak görülürler. Yani değersizdirler. Varlıkları da yoklukları da pek önemli değildir. Güvercinleri sözde seven güvercincilere göre insan eli altında geliştirilmiş ırklar "değerli"dir ve bu yabozlar değersiz yaratıklardır.

Ne kadar tanıdık geliyor, değil mi? ;) Bu tür eğilimler akvaryum camiasında da oluyor ne yazık ki. Bana göre "hayvansever" olmak ve "hayvan koleksiyoncusu" olmak arasında çok keskin ve kalın bir çizgi var. Çoğu hayvan koleksiyoncusu, kendisini "hayvansever" gibi göstermeye çalışıyor.

Her neyse...

Balkondaki miniklerin fotoğrafını çekmiştim. Sizlerle paylaşayım dedim. Henüz çok küçükler. Anne kuşu arada bir güzel güzel mamalarla besliyoruz. Gelişimlerini izliyoruz. Varsın balkon sefamız da eksik oluversin! :)

2. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz
    Cevap: Balkonu bir türlü temizleyemedik!

Bizim çatıda da 4 senedir güvercin yuvası var senin dediğin gibi bizimkilerde tam büyüyolar sonra yeni yavru geliyo insan kıyamıyoda yavrulara arada bir buğday vs veriyoruz onun dışında yetişkinler besliyor..

Onur G. HİTİT bunu beğendi.
  3. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Ben 2 balkonada balık ağı gerdim ve kurtuldum. Artık gelmiyorlar. Güvercinler ve yavruları ile yaşadığım macerelarımı uygun bir vakitte burdan paylaşırım :)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben her sene balkano üreme döneminde neredeyse kargalara bırakıyorum. Erkeksen bırakma sokakta bile kovalıyor valla.:D Bu sene gelmedi, eski yuvayı temizledik ondan olabilir. Elyaf toplamış bir yerlerden biz bulup akvaryuma kullanamıyoruz.

Ellerine sağlık...

5. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Temel abi sizinkiler rahatına düşkünmüş baksana elyaf kullanıyolar :D

6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Bizim de panjurlu balkona yuva yapmıştı eski evde, tam da taşındığımız dönemde, 2 ay geç taşındık yavru uçsun gitsin diye:)

7. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Arkadaşlar sizdeki hayvan sevgisi çok güzel. Ben de hayvanları ayırmadan severim. Özellikle canlıların doğal ortamlarını bozmamak adına bazen ben de sizler gibi işim zorlaşacak yada uzayacak olsa da doğaya ve canlıların rahatına boyun eğerim. Ancak güvercinlerle ilgili bilmeniz gereken acı bir gerçek var.
    Etleri oldukça lezzetlidir. Kıbrısda biz güvercinin yeni uçmaya başlayan yavrularını ( Palaz ) afiyetle yeriz. Sırf bunun için çok da eski olmayan dönemlerde, Kıbrıs köylerdeki evlerin hemen hepsinde tavuk gibi güvercin beslenirdi. Günümüzde bile güvercin besleyenlerin sayısı küçümsenemeyecek kadar fazladır. Dağlarda yaşayan yabani güvercinin ismi de yanlış hatırlamıyorsam Fatsadır ve av sezonlarında oldukça rağbet gören bir canlıdır. :shh:

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Onur Bey çok güzel bir noktaya değinmişsiniz : Hayvan koleksiyoncusu olmak veya hayvansever olmak...

Başka da bişey demeyeceğim. Bu cümle herşeyi açıklıyor.

9. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Balkondaki minikler hızla büyüyorlar (maşallah):

Sayfayı Paylaş