1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balon Lepistesler

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Kinglepistes tarafından 11 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. Kinglepistes

  Kinglepistes

  Mesajlar:
  94
  İsim:
  Uğur ZAN
  Balon Lepistesler:

  Balon lepistesler diğer lepisteslerin aksine sıradan çiftleşmelerle meydana gelen mutasyonlarla oluşmayıp, insan eliyle dış etkenlerce oluşturulmuştur. Mutajenik kimyasallar alarak etkilenen hamile dişi lepistesler vücutları deforme yavrular meydana getirirler. Kalıtsal bir mutasyona uğrayan yavrular kendilerine benzer mutantlar meydana getirebilirler.


  [​IMG]

  Genelde Moli türlerinde gördüğümüz bu mutasyon son zamanlarda lepisteslerde de görülmektedir.

  [​IMG]

  Bu mutasyon omurgaların eriyip tekrar yapışması olarak tanımlandığından fenotipe çok kısa gövde boyu olarak yansır. Omurga harici kemikler mutasyondan etkilenmediğinden şişman bir görünüme ve normal yüzgeç yapılarına sahiptirler.
  Balon lepistes erkeklerinin yapılan araştırmalarca kısır olduğu açıklanmaktadır.

  [​IMG]


  Palla: Lepisteslerde kalıtsal omurga deformasyonu

  Torino üniversitesi Zooloji enstitüsü tarafından yapılan açıklamada sulandırılmış formalin ile tedavi edilen lepisteslerin bazılarında anormal fenotip oluşumları rapor edilmiştir. Özellikle dişiler üzerinde etkili olan aşırı kısalmış gövde ve neredeyse yuvarlaklaşmış vücut yapısı görülmektedir. Dokusal incelemeler, etkilenen deneklerde omurga eriyip yapışmalarının mevcudiyetini göstermiştir.
  Bu araştırmalar bu anomalinin kalıtsal olduğunu, Palla ( genetik sembolü: P1 ) adı verilen yeni bir otosomal gen tarafından meydana getirildiğini gösterir. Dominantdır ve değişik durumlarda etki gösterir. Palla erkeklerin genelde normal veya palla dişileri dölleme yetileri yoktur. Homozigus mutantlar genelde doğum esnasında ve çok genç yaşta iken ölürler, hiçbiri ergen yaşa ulaşamaz. Bundan dolayı Palla çekinik ölümcül bir mutasyondur.

  [​IMG]

  Kaynak: http://www.springerlink.com/content/t3g047v57v3q5789/
   
  26ülkü bunu beğendi.
 2. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  621
  Balon Lepistesler

  Bilgiler için teşekkürler.Damızlık lepistesimden aldığım yavrular 20 günü bulduğunda çok ciddi boyutta deformasyonlar gözlemledim.30 balığın 7 sinde bu tür deformasyonlar gördüm belki doğum sırasında oluşmuş fiziksel bozukluklar olabilir.Keşke balıklarada fizik tedavi yöntemleri uygulayabilsek... Gerçi buradaki konu çok başka hem deforme olup hemde mutasyona uğramış genleri yüzünden büyüyemeden ölüyorlar.Benimkilerin durumu farklı.
   
 3. Kinglepistes

  Kinglepistes

  Mesajlar:
  94
  İsim:
  Uğur ZAN
  Balon Lepistesler

  Doğum öncesinde kullanılan kimyasallar ve hamile dişinin X-ray ışınına maruz kalması en çok bilinen mutasyon ve fiziksel deformasyonlara neden olaylardır. Burada anlatılan Palla mutasyon tek doz durumunda ölümcül değildir;
  Yani dişi balon lepistes, erkek düz ise doğan yavruların yarısı (teorik olarak) balon, yarısı düz doğar. Sadece anneden Palla mutasyon geldiğinden ölümcül bir durum oluşmaz. Fakat her ne kadar erkekleri kısır olarak anılsa da linkini verdiğim makalede laboratuvar ortamında yapay döllenme ile denenmiş olan her iki ebeveynin de balon lepistes olması durumunda yavruya geçecek olan iki doz Palla ölüme neden olacaktır.
  Doğum esnasında oluşabilecek deformasyonlar kemiklerin eriyip değil de kırılıp kaynamasından oluşması muhtemel bir durum ve genelde ölüm gözlemlenmemekte. Özellikle doğumu takip eden birkaç saat içerisinde dişi lepistesin yanından kepçe ile toplanıp alınan yavrularda kamburluk gözlemledim ki bu da kırık veya çıkık olarak fiziksel etki oluşturduğunu düşünüyorum...
   
 4. aqua_boy

  aqua_boy

  Mesajlar:
  314
  İsim:
  Cenk Sinor
  Balon Lepistesler

  Çok yazık ... olma:gif
   
 5. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.341
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Balon Lepistesler

  İlginç...
  Molly lerin lepisteslerle yavru yapabildiği vve bu yavruların kısır olabileceği biliniyor acaba öylemidir diye düşündüm.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balon Lepistesler

  Ellerine sağlık Uğur Hoca'm enteresan tabi bu gelişmeler ama hobinin sonu yok bildiğimiz gibi ve arayışlar malesef bu sonuçları doğurabiliyor.

  Teşekkürler.
   
 7. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  Balon Lepistesler

  Abi eline koluna sağlık.Güzel bir bilgilendirme olmuş.Fakat 9 kusurlu hareketten biri bence bu.Yapmamak lazım ...
   
 8. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Balon Lepistesler

  Gerçekten ilginç. Paylaşım için teşekkürler. Bizleri şaşırtan , yeni bişey daha öğrendik. aha:gif
   

Sayfayı Paylaş