1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balon molly im

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde highfingokhan tarafından 19 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. highfingokhan

highfingokhan

Orta ve üst su balığı olarak molly den başka hiç bir şey besleyemiyorum, mollylerim o kadar iri ve hantal ki lepistes ve küçük bazı molly yavruları sırtlarını didikleyerek büyüklerini öldürüyorlar. Resimdeki molly im benim en gözde balığım nerede ise bir japon balığı büyüklüyğünde bir de hamile kalınca iyice şişti ve sizlerle paylaşmak istedim.
    Selamlar Saygılar.
    Gökhan ALtıntaş

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Balon molly im

Gökhan bey molly'nizin hakkaten maşallahı varmış. naz: Bayağı bir yavru verecek hatta eli kulağında gibi gözüküyor.. burda:gif

3. highfingokhan

highfingokhan

Balon molly im

inşallah Volkan kardeş bekliyorum işte akvaryum da türünün en iyi si molly ler karışık halde duruyor öyle yavrular çıkıyorki inanamazsınız hem balon hem uzun mollyler vb molly ler hariç her şeyi çıkardım akvaryumdan bunları çok seviyorum.

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Balon molly im

Bende molly'leri çok seviyorum ama yeni aldığım molly'lerin 1-2 parti doğumundan sonra bir daha yavru alamıyorum.Bunuda bitkili tankım olduğundan kullandığım gübrelere bağlıyorum.Çocukken bile molly'den 4 haftada 1 yavru alan ben , şimdi erişkinlerin boş çiftleşmesine bakıyorum.. Fakat diğer balıklarım sürekli ürüyorlar.. Çözemedim henüz bu durumu.. :bilmem: Bende balon molly'lere hiç ısınamadım açıkçası yanlış anlamayında , siyah yada beyaz ay moli'nin keyfi bambaşka.. Tabii bu benim zevkim.. dost:

5. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Balon molly im

Volkancığım al bendende o kadar.... balon molly olayı banada çok itici geliyor. Onun yerine ay kuyruk simsiyah bir molly kolonisi süper olur. Tabiiki bir tane bile farklı balık çıkarsa akvaryumdan hemen uzaklaştırmak lazım....

6. highfingokhan

highfingokhan

Balon molly im

Merhaba arkadaşlar,
    Benim akvaryumum da türününü en irilerinden 10 cm ye yakın siyah ay kuyruklu mollylerim var onlar balonlar ile balonlar onlarla veliferalarla çiftleşiyorlar çok değişik yavrular oluyor özellikle bir tanesi var ölmeden büyürde gösterme durumum olur bu kadar uzak görünüşlü varyasyonlardan ne çıkacağını bilmediğim yavrular almayı çok seviyorum. Balon mollylerimi sevmemin sebebi ise sanırım kendime benzetmem... Aşağıda ay kuyruklu black mollylerim erkek olan 10 cm dişi ise hamile yelken siyah sırt yüzgeçleri var.
    Selamlar.

7. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Balon molly im

Maşallah çok güzelmiş Balon molly'niz. naz: Bol yavrular.

8. taygun

taygun Guest

Balon molly im

Gökhan Bey,

Merhaba. Sizi tebrik etmek lazım balıklarınızı bu kadar büyütebildiğiniz için. Bunun sırrı nedir? Özel bir beslenme mi, dip çekimlerinin getirdiği tazelik mi yoksa bitki örtüsü mü? Ya da hepsi mi? Bu konuda bildiklerinizi bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.

Balon Molly'ler piyasaya ilk çıktıklarında turuncularından ben de almıştım birkaç tane. Zamanla öldüler tabi. Daha sonra da almadım.

Dobiş dobiş yüzmelerini seyretmek gerçekten keyif verici. Yani bence komik balıklar. Ama yüzerken vucudlarını sağa sola sallamaları sanki yüzmekte zorlanıyorlarmış da güç kazanmak için bu şekilde hareket ediyorlarmış gibi gelmişti.

Saygılar

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Balon molly im

Tamer abi duygularıma tercüman oldun.. Bende bir türlü istediğim molly yavrularını büyütemedim.. Ya griler ya ay kuyruk olmayanlar yada kırçıllılar büyüdü hep.. Gökhan bey gelir gelmez molly hayranlarını tek tek ortaya çıkardı can:gif Bu arada elimde sizinkilere benzeyen çok güzel molly'ler vardı 1-2 tanesinide kaybettim kalanlarınıda gene başka bir molly hayranı abimize vermiştim.. Mecit abidede sağlam güzel molly'ler vardı zamanında , oda eski miksercilerden :D :F

10. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Balon molly im

Valla molly yapacaksan tek tip yapacaksın. Varyete olayına giriştinmi ortaya saçma sapan şeyler çıkıyor. Bendeki molly'leri alış hikayemde ilginçtir. Eşimi balık olayına ısındırmak için balıkları onun seçmesini istemiştim. Oda gitti 2 siyah 2 beyaz 2 dalmaçyalı 2 velifera derken karma bir seçim yapmıştı. Ne yaparsın işte maksat olaya ısınmasını sağlamak diye aldık hepsini. Tabiiki bu kadar balık varken ortaya ilginç varyetelerin çıkmasıda normaldir. Zaten kısa bir süre sonra hepsi birbirine karıştı. Ortaya alacalı bulacalı balıklar çıkmaya başladı.

Pek çok arkadaş molly olayında siyah sevsede benim en hoşuma giden molly'ler beyaz uzun ay kuyruk ve uzun üst yüzgeçli olanlar. Böyle saf bir nesil yakalasam herhalde bir daha balık alıpta değiştirmem.

11. highfingokhan

highfingokhan

Balon molly im

Merhaba Arkadaşlar,
    Öncelikle şunu belirtmeliyimki varyetelere bayılıyorum zaten molly leri beslemedeki esas gayede bu tuhaf varyeteler. Mollyleri yaşatmaya gelince, önceleri ben bir ara hiç molly bakmadım sadece lepistes ve gambusya kırmalarına bakıyordum bunun en büyük sebebi ise mollyleri yaşatammamış olmamdı. Daha önceleri 270 lt ile 50 lt arasında ki tüm akvaryumları vs denedim bir türlü yaşatamadım. Bu akvaryumdaki durumu açıklıyayım. Öncelikle akvaryumda sadece 2 adet dişi var 6 adet erkek var. Bunu duyan herkez yok artık diyebilir normalde oran 6 d 1e oluyor ancak bende durum tam tersi. Ve 4 aydır bu haldeler ölen kalan hiç yok gayet te iyi yavru veriyorlar. Su için konuşacak olursak doğrudan manisada çeşme suyu kullanıyorum ısı az soğuk ise kettle ile dengeliyorum. Burada yazdıklarım ve yaptıklarım bilgisizlikten değil yani suyu dinlendirme iyi su dökme ısı ayarı vb . gibi şeyleri bende biliyorum ama bu çeşit bir su değişiminden henüz etkilenip ölen bir balığım olmadı. Bilinen ve tavsiye edilmeyen çok şey yaptığımın farkındayım ama balıklarım telef olmadığında ve dibe yatıp mutsuz olmadıktan sonra bunları uyguluyorum. Mollylerin yaşadığı akvaryum güneş ışığı alıyor ve çok bol yem atıyorum özellikle pul yem ve dip yemi. Yemler özellikli değil ama pul yem seranın diğerlerini pek yemiyorlar. Dipte çok sayıda ramshorn var ( ben yeni öğrendim değerlilermiş) akvaryumda çok sayıda anubias nana ve adını bilmediğim çok bitki var. 50 kök saz vardı diplerine ulaşamadığımdan ve çok pislik biriktiği için sazları arkadaşlara verdim. Hiçbir bitki gübresi kullanmıyorum ama çok bol yem attığımdan olabilir bitkilerin durumu çok iyi. Ancak her hafta suyun yarıdan fazlasını değiştiriyorum. Değiştirirken kumları biraz kaldırıyorum pislikler açığa çıksın diye bu arada hem filtreler akvaryumun dibini çekiyor hem de su boşaltımı yapıyorum. Önceleri hiç dip çekimi yapmazdım gene yapmıyorum ama kumları havalandırıp filtreler çalıştığı için bu pislikler bir miktar azalıyor. Ancak kumların en az bir miktarını temizlemek lazım sanırım çünkü bronz çöpçülerim den 20 tane damızlık vardı 2 tanesi sağ kaldı geri hepsi önce kuyruklar eridi tüm zırhları arkadan öne kızardı öldüler öldüklerinde o kızaran yerlerde kendilerine has o kayganlık hissi yerine zırhın o dikenli kısımları tamamen açığa çıkmıştı. Yanlız çok ilginçtir onlara göre daha narin olan starbei ve panda çöpçülerin hiç birisi ölmedi. Aynı akvaryumda platilerde vardı ancak sıkça hastalandılar beyaz benek te oldular diğerlerine bulaşmasın diye başka akvaryuma aldım platilerin bir kötü huyu özellikle yavrular ramshorn ve özellikle katil salyangozların anten ve borularını didkliyorlardı kuvvetli ihtimal minik parçada koparıyorlardır. Katil salyangozların hepsi vantuzun kalesine sığınmıştı. Ortaya çıkarçıkmaz borusunu çekiştiriyorlardı. Bu gün üç tane akvaryum ve bir çelik raf sistemi aldım. Hanımı razı etmek zor olunca istediği koltuk takımını aldım yani bana biraz pahallıya mal oldu ama çaktırmadan üretimhane kuruyorum :). Ama şimdilik içlerinde ayırdığım platiler birer midye mavi, kaplan ve kırmızı ramshorn lar ayrı ayrı akvaryumlara dağılmış olarak duruyorlar.
    Selamlar saygılar.

Bu tuhaf yavrularımdan birisi ama en tuhafı değil buarada gözleri hasta falan değil normalden çok büyük ve üzerinde bir perde var yan yüzgeçleri balıkla aynı renkte değil tuhaf ama çok sevimli.

Buda yeni aldığım raf sistemi....

Gökhan Altıntaş
    CBÜ

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Balon molly im

Gökhan bey aslına bakarsanız her ne kadar bazı şeyler şöyle bazı şeyler böyle yapılmalı şeklinde standartlar oluşturulmaya çalışılsada herkes bir zaman sonra kendi bildiğini okuyor.. Şöylede söylesem yanlış olmaz sanırım , şartları ufak ufak zorlayarak ve beslediğimiz canlıların durumuna göre ufak ufak kuralları delerek bunu yapıyoruz.. Aslında her ne kadar her denilenin tersini yapıyoruz bişey olmuyor desekte aslında yaptığımız herşeyin içinde standart kurallardan ufakta olsa kırıntılar bulunuyor.. Bunlarda durumu kurtarabiliyor.. Sizinle aynı şartlarda bunu yapan bir başkasında sonuç felaket olabilir zaten sizde bunu çöpçü balığı kayıplarıyla yaşamışsınız.. Sizde belkide el alışkanlığınızın vermiş olduğu ölçü tutturma olayı herkeste bu kadar gelişmiş olmayabilir.. Artı şu bir gerçek ki kendimizde doğup büyüyen ve devamı gelen nesillerde balıklar daha canlı , şartlara daha dayanıklı oluyorlar.. Tümüyle o suya adapte oldukları için , bunları sizde zaten biliyorsunuzdur.. Isı eşitlemeleri her ne kadar risklide olsa ufak ufak eklemelerle çok oynatılmayadabilir ama gelin görün ki sizin platileriniz benek olmuş molli'leriniz olmamış , gelin görün ki bende ki platilerimden bir tanesi sürekli mantar olup , yüzgeçleri beyazlamaya başlayıp kendi kendine iyileşiyor ama en ufak ısı değişikliğindede molli'lerim benek oluyor.. Ama ben demiyorum mantar olan balığı ayırmayın ilaçlamayın diye çünkü doğru değil , tümüyle o balığın direnci ve birazda benim o dirençten şanslı olmam.. Kum üstü tortu kaldırma olayı ve filtreye yönlendirme olayını azda olsa bende yaparım ama kumu asla karıştırmam.. Sonu ölümcül ve bunu hem tecrübe ettim hemde başkası tecrübe ederkende yanındaydım.. Çünkü yapmayın sakın diye defalarca uyarmıştım.. O arkadaşında avuç içi kadar yunusları , frontosaları ölmüştü o olay yüzünden.. Yani demek istediğim konu canlı hayatı olunca standart prosedürlerin dışına çıkıldığı takdirde iş biraz şansa kalıyor.. Her canlının tepkisi farklı oluyor bu durumlara..

Bu arada üretim setiniz hayırlı olsun ama ben o akvaryumların yanında boşluklar görüyorum , bence oralarada ufak tefekte olsa yavru boylandırmak için akvaryumlar girebilir.. Tabii buda size sanırım bir zigon takımına patlar gibime geliyor :D :F Hocam bu bölüme koptum gerçekten burda:gif Bu taktiği aklımda tutayım ve eve herşeyi almayayım.. gizli: Sana buysa banada bu taktiği :))) Seneye lazım olacak sanırım :) Tecrübeler hep bu yönde çünkü...

Gökhan bey her ne kadar sizin yazdıklarınıza cevap gibi görülsede aslında üzerinde konuşulabilcek bir konuydu ona istinaden yazdım yanlış anlamamanızı rica ediyorum.. Şu kullandığımız harfler sesli olunca net anlaşılıyorda , yazılı olunca bazen yanlış anlaşılabiliyoruz.. saygılar:gif

Bu arada black molly'leriniz gerçekten çok güzel.. burda:gif

13. highfingokhan

highfingokhan

Balon molly im

Merhabalar,
    Yoğun fırtına nedeni ile uyuyamadım. Zigon takımı esprisine eşimle birlikte koptuk :). Zigon varmış başka bir şey bulacakmış bizim hanım :). Bu arada dediklerinizde haklısınız akvaryumdakiler sanırırım kötü koşullara karşı bağışıklık sahibi en son aldığım çok sağlıklı 3 adet molinezya o haşmetli hayvanlar ısı alıştırması su alıştırması vs ne yaptıysam 2 gün içinde öldüler. Şimdi bu boş içinde sadece ramshornların bulunduğu akvaryumlar için sinsi sinsi planlar yapıyorum hanım duymasın :).
    Selamlar.

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Balon molly im

Valla Gökhan bey yengemizin okuyabileceğini tahmin ettiğimden zigon takımı demiştim :D Mehmet Ali'nin programı gibi oldu bu olay :F zigon takımı var başka bişey verebilir misiniz memet ali beeeey :))) Artık siz halledersiniz alış veriş olayını :cicek: Hocam raflarda ki boşluklara bakaraktan sinsi planlarınızı merakla beklediğimizi söylemek isterim.. Bugün sizin , yarın bizim sinsi planlarımız olacak bunlar çünki :D Sizlerden feys aliyim ki seneye zorlanmayayım :F :D Ben yaparım ederim diyodum ama yaptım ettim diyenine rastlayamadım henüz :F

15. highfingokhan

highfingokhan

Balon molly im

Yok ben bu koltuk takımı ile bayağı giderim sanırım bundan sonra kakar dururum koltuk aldıkta bir akvaryumu çok mu görüyon evde bana ait bir şey olmayacakmı... :) Ben burdan çok iş çıkarırım, bu arada facebook account un aynen adım soyadım gökhan altıntaş.
    Saygılar selamlar.

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Balon molly im

:D :D tamam abi sen öyle diyorsan öyledir.. Facebook'um yok ne yazık ki kullanmıyorum.. :bilmem:

17. highfingokhan

highfingokhan

Balon molly im

Tamamdır saygılar sevgiler :)..

Sayfayı Paylaş