1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bana Göre Akvaryum (Sucul Yaşam) Hikayesi

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 24 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Merhabalar;

  Bir canlı çevresindeki dünyayı ancak duyu organları ile algılayabilir. Bir başka deyişle herhangi bir canlının dünyası algılayabildiği oranda geniş ve büyüktür. Akvaryumunuza bir bakın, filtrenizin atmaya hazırlandığınız elyafının kokusuna, yeminizin kokusuna, filtrenizin çalışma sesine, akvaryumunuzdan gelen su sesine kadar olanların hepsi beynimize bir sinyal olarak gelir ve siz bütün bu sinyalleri o zamana kadar akvaryumunuzla alakalı yaşadığınız deneyimler ile algılayabilir ve tanımlayabilirsiniz. Kokuyu tanır, sesi tanır veya bunlara uzak kalırsınız. Görmediğiniz kirli bir elyaf kokusu burnunuza geldiğinde görmeden ne olduğunu anlayabilirsiniz. Akvaryumda ne kadar az tecrübeye, bilgiye sahipseniz o kadar çok bu olgu içerisindeki gelişmelere yabancı kalırsınız. Daha keskin ifadeyle akvaryum dünyanız o oranda küçüktür. Sucul yaşam ve akvaryum hobisi bir çoğumuz için bambaşka bir dünya, akvaryuma yabancı olmayanlar için aslında bir kaçıştır. Alışık olduğumuz tüm kurallarının zaman zaman egomuz yanında geçerliliğini yitirdiği, belki de görmeye alışık olmadığımız bir sürü canlıyı içinde barındıran bir dünya.

  Belli bir canlı tecrübesinden sonra hobinin derinliklerine indiğinizde artık eski canlılarınızı ve onlara olan hevesinizi tekrar görmek istemezsiniz. Farklı canlılar beslemek isteğinizle esnaf gezerken eski aşina olunan balık veya canlılar gördüğünüzde beyninizde onlara dair birçok tecrübeyi hatırlarsınız, hatta size canlı satacak olan esnafa bilgi satmaya kalkarsınız ama bu kargaşa içerisinde amacınız oradan kurtulmak değil, aksine dayanabildiğiniz kadar esnaf akvaryumlarını tarar aradığınızı görmek istersiniz.

  [​IMG]

  Sucul yaşamdan akvaryumlara sığdırdığımız canlılar neden o ortamda yaşar ? Niçin insanlık suya bu kadar düşkün ? Balıklar Su içer mi ?

  Dünya'da yanlız olmadığımızı herkes biliyor. Herkesin tam olarak bilmediğiyse Dünya'yı paylaştığımız canlıların yaşamları. Dünyada ve Türkiye'de aslında aslında bilim bazında araştırmaların da amacı budur. Suyu bu canlılardan çok daha sonra kullanmaya başladığımızı aslında unutmamak gerekir. Akvaryum hobisinin sonu yoktur denir ancak bir hobi içerisinde var olan bilgileri kovalamaktan ziyade akvaryumumuzu hobiye harcadığımız yıllar ile paralel şekilde ne kadar büyültürsek büyültelim eğer amaç akvaryumun içini sadece doldurmak olursa akvaryumun sonu ergeç gelecektir.

  Akvaryumlarımızın sonu gelmeden önce inşallah birlikte çok daha uzun süre sucul yaşamın bilgi ve araştırma zevkini tadar ve yine birlikte arzuladığımız nice canlıları daha uzun süreler barındırabiliriz.

  Yazının alıntılanıp yayınlanması kesinlikle yasaktır. Bir değer ifade etmese de

  Sevgiler...
   
  ozgr ve ogiler bunu beğendi.
 2. ogiler

  ogiler

  Mesajlar:
  545
  İsim:
  OĞUZ URALER
  Temel Abi her zaman olaylara kimsenin bakmadigi ama herkesin bakmasi gerektigi sekilde bakiyorsun tesekkur ediyorum.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bir anlamda bildiğimiz ama unuttuğumuz yönleri diyelim Oğuz.
   
 4. ogiler

  ogiler

  Mesajlar:
  545
  İsim:
  OĞUZ URALER
  Evet dogrusu bu.:) O resimdeki galiba bir akvaryum, yeni anladim o hale nasıl geldi o ?:smiley33:
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bence sadece görüntüsüne önem verildiğinden geldi. Hedefsiz şekilde ilerisi düşünmediğinden geldi. saat:gif
   

Sayfayı Paylaş