1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Banggai Kardinal Balığı Cinsiyet Ayrımı

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 20 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.867
  Yer:
  Bursa
  Banggai kardinaller, 1995 yılında hobiye biraz geç dahil olmuş olsalar da, ilgi çekici formu ve desenleri ile talep gören balıklardandır. Pelajik larvaları olmayan banggailerde, erkekler yumurtaları ağızlarında kuluçkaya yatırarak, yumurtlamadan yirmi bir gün sonra ,yeni çıkmış artemia ile beslenebilen ve kendilerinin küçük birer kopyası olan yavrularını ortama salarlar.

  Yavrular herhangi bir dönüşüm geçirmediklerinden, bakımları ve büyütülmeleri diğer deniz balık larvalarına göre daha kolaydır. Hatta bu tür evlerimizde kolayca üretilebilmesi bakımından, tuzlu suyun lepistesleri olarak anılmaktadır.

  Tabiki üretim için öncelikle eş tutmuş sağlıklı bir çifte ihtiyaç vardır. Bu safhada en terübeli hobicilerin bile ayırım yapmakta zorlandıkları görülmüştür. Yapılan çalışmalarda; ufak tanklara konulan fazla sayda balığın, bir tek baskın çift kalana dek kavga ettikleri görülmüştür, bu nedenle eş tutan çiftlerin ayrı tanklara alınması veya tank hacminin büyütülmesi önerilmektedir.

  Bunu dışında gözlem ile yapılacak cinsiyet ayrımlarında; dişilerin erkeklerden daha yumuşak hatlara sahip olmasına, erkek bireyin sırt yüzgecinin dişilerden uzun olmasına, erkeklerin kafa ve çene yapılarının daha gelişmiş olmasına göre karar verilebilir. Erkeklerin kafa yapıları daha iri, kuluçka için kullandıkları alt çeneleri de yine daha belirgin ve sarkık kalmaktadır.

  Bu gözlemler %100 garanti olmadığından, son yıllarda amatör üreticilerin farkettikleri ve %100 garantili bir yöntem; karnı iyice dolu olan iyi beslenmiş balıkların karınlarını incelemektir. Balıkların karınları dolu olduğu zaman yumurta ve sperm tüpleri dışarı çıkmaktadır, erkeklerde iki çıkıntı olurken, dişilerde tek çıkıntı olduğu gözlemlenmiş ve bu yöntem ile yapılan eşleştirmelerde %100 başarılı eşler oluşturulmuştur.

  Tabi bu yöntem çok ufak ve iyi beslenmemiş zayıf bireylerde etkili değildir. Yine de meraklı üretimcilerimizin işine yarayacak bir bilgi olduğunu belirtelim.

  Kaynak:
  "Beeeders guide",M.L.Wittenrich,Microcosm, 2007.
  How to determine the sex of Banggai cardinalfish — Advanced Aquarist | Aquarist Magazine and Blog
   
  zipkinteam, murer, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.268
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Yine nokta atışı .teşekkürler.
   
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Bir akvaryum da bunlara yapayım bu daha kolay gibi...temo4
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Erkekler larvaları taşıyor bu türde de Apogon kardinal balıklarında olduğu gibi. Melek balığına benzeyen bir tür, seveni çok olduğu kadar beğenmeyeni de çıkabiliyor ama reef akvaryumları güzel balıklar. Teşekkürler Mahir, kapalı sistemlerde üretimi mümkün tüm türleri yakından tanımakta fayda var.
   
 5. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Mahir abi başka hangi türler sırada...:)
   

Sayfayı Paylaş