1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Banggai Kardinal Cinsiyet Ayrımı

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Banggai kardinallerin üretimlerinde karşılaşılan en büyük sorun; erkek ve dişi arasındaki ayrımın çok zor olmasıdır. Olgun kardinaller bile güçlükle ayırt edilebilirken, genç ve ufak balıklar için bu neredeyse imkânsızdır.

Dişi erkek ayrımında en çok gözlemlenen farklılık; erkeklerin tıpkı bulldog köpeklerinin çene yapısını andıran köşeli alt çene yapılarıdır. Fakat erkeklerin bu özgün kemik ve kas yapılı çene görünüşlerinin balığın keyfine ve o anki sosyal etkileşimine bağlı olarak değişebildiği tespit edilmiştir. Bu nedenle balıkların cinsiyetini anlamak için en iyi gözlem çiftleşmeden sonraki dönemdir. Bu süreçte, yumurtaları iyice genişleyen çene boşluğunda taşıyan ve yem almayan balık erkektir. Üreme tankının arka taraflarında münzevi bir yaşam dönemine girer.

Üreme dönemi dışında, Banggai’ lerde cinsiyet ayrımı bazı tipolojik farklılıklara göre de tahmin edilebilir.

Araştırmalara göre eş tutma, çiftleşmeden birkaç gün ya da bir iki hafta önce gerçekleşir. Dişi banggai’ ler eşine bağlı kalmayıp, farklı dönemlerde farklı erkekler ile çiftleşebilir. Doğada olgunluğa 10-14 ayda erişen balıklar, tanklarda daha kısa sürede, 6-7 ay içinde çiftleşmeye başlayabilmektedir.

Sağlıklı bir çift elde etmek için genellikle uygulanan yöntem, ufak bir grubun aynı tanka konulup içlerinden ikisinin eş tutmasının beklenmesidir. Eş tutan çift, kendine özerk bir bölge kuracak ve diğerlerini yanlarına yaklaştırmayacaktır.

Bunun dışında iki adet birbirine benzer balığın yan yana konulması sonrasında tanktaki davranışları iyi gözlemlenmeli, hırpalanan, bir köşeye sinmiş kararmış fertler derhal sistemden çıkartılmalıdır.

İki benzer balık bir araya geldiğinde, erkek ve dişi genellikle bir saat içinde uyumlu olup olamayacaklarını gösterirler. Uyumsuz veya aynı cinsiyetten balıklardan biri diğerine sürekli hamle yaparak yüzgeçlerini parçalar, diğeri ise sürekli kaçarak saklanacak güvenli bir yer arar, genellikle büyük olan baskın balık tankta rahatça yüzerken, ötekisi karararak tankın bir köşesine siner. Sinen balığın tankta rahatı yoktur ve günler/haftalar içinde stresten ve açlıktan ölüm görülebilir. Bunun tam tersi olarak uyumlu balıklar birkaç saat içinde birlikte yüzmeye başlarlar.

Eş uyumuna ve çiftleşme sonrası aldıkları rollerin dışında banggai cinsiyetlerinin belirlenmesinde kullanılabilen bazı tipolojik farklılıklardan bahsetmiştik. Bunlardan ilki ikinci üst yüzgeç uzunluğudur. Erkeklerde ikinci üst yüzgeç, genellikle kuyruk boğumunu (kuyruğun başladığı yeri) geçmektedir. Dişilerin gövde şekilleri daha büyük tam oval şeklinde iken, erkeklerin baş kısımları V şeklinde sivridir, alt çeneleri hafifçe daha kalındır ve gövdeleri daha köşelidir.

Bunların dışında, büyük yavrular dâhil, tüm olgun balıklarda %100 sonuç veren yöntem için, balıkların çok iyi beslenip karınlarının tok ve şiş olmaları gerekiyor. Daha sonra iyice yakınlaşarak anal ve ön alt iki yüzgecin arasındaki kısma bakılıyor. Bu kısımda; karından dışarıya doğru iki ya da tek, üçgen biçiminde, ufak beyaz uzantılar bulunmakta. Erkeklerde bu uzantılardan iki adet, dişilerde ise tek oluyor.

Kaynaklar ve bazı örnekler:

Banggai Breeding I - Microcosm Aquarium Explorer

http://seagrant.soest.hawaii.edu/sites/seagrant.soest.hawaii.edu/files/publications/Banggai_Cardinalfish-Final.pdf

How to sex Banggai Cardinals (vent method)

Dişiler

Erkekler:

Pennywise, Onurs, Nadir ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. erdoganv

erdoganv

İsim:
    erdoğan vatansever
    Güzel çalışma Mahir . Bence sırt yüzgeç belirleyici olmaz , çünkü girdikleri kavgada çoğu kırılıyor . Buna dikkat etmek gerek , en mantıklı tatlı suda troplarda yaptığımız gibi anüs - vent kontrolü , sudan kısa süreliğine çıkarıp avuç içine alıp anüs - vent açıklığından anlayabiliriz .....

Montimahir bunu beğendi.
  3. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Mahir canımsın .:)

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Şimdiye kadar aldıklarımın hepsi erkek çıktı bu konudan pek anladığım söylenemez. Yüzgeç konusunda katılıyorum.

Kur ve çiftleşme videoları;

Kuluçkadaki Banggailer

Alparslan, YIKIKTEMO ve erdoganv bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok güzel kaynak olmuş Mahir ellerine sağlık. Biri diğerinden büyük oluyor mu bu türde? Ayrıca yumurtalara ağızda kuluçka yapan erkek sanırım.

6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Görüntülerden anladığım kadarı ile boylarda önemli bir farklılık yok, çiftleşmeyi başlatan genellikle dişi gibi. Kuluçkayı yapan erkek evet.

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Seninki şanssızlık mahir. Bu sefer tutturacaksın inşallah :)
    Boylar birbirine yakın, ayırmak zor ama suratları,ifadesi çok farklı , biraz antreman yapayım bulacam sana bir dişi :koptum:

Mobil den çufçuflandı.

Montimahir bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bendeki çiftlerde erkek herhalde...:(

9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Çiftleşmeden hemen önce dişinin erkeği daveti...yanlardan yaklaşıp titriyor.

YIKIKTEMO ve erdoganv bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sonunda yakaladın bir çift sanırım Mahir.:) Hayırlısı bakalım maşallah.:nazar:

Alparslan bunu beğendi.
  11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Benimkilerin bunlarla bir alakası henüz yok Temel abi, biz hep Mersin'e :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Örnek video muydu bu, neyse üzülme çift seçeceğim sana rahat ol. Ballıyımdır çift yakalama konusunda.:)

Montimahir bunu beğendi.
  13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ben bugün bir dişi gördüm. Satılık değildi :oops:
    Olsaydı kapmıştım mahir.

Mobil den çufçuflandı.

14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Takas olur :)

15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bulursam hediye olacak takas değil ;)

Mobil den çufçuflandı.

Montimahir bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben takas yaparım Bursalı yöneticilerle.:D

Montimahir bunu beğendi.
  17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Temel abi bana bir cift cardinal sözün var en kısa zamanda bekliyorum .

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    En az 2 çift alıp, dayak yiyenleri bir an önce ayırmak lazım. Geriye anlaşan çift kalıyor. Ayrıca bir erkek daha yedekte tutulması, ilk erkeğin zinde kalması için şart, çünkü kuluçka döneminde yaklaşık bir ay yem almıyor. Dişi iki haftada bir yumurtlayabiliyor ve çiftleşmek için erkeği tekrar sıkıştırabiliyor.

Bu da zaten aç olan erkeğin paniklemesi ile kuluçkayı erken salma ihtimalini, ya da yumurtaları yutma ihtimalini arttırıyor. Bu nedenle kuluçkayı alan erkeği ayırıp, dişinin yanına yedek erkeği koyuyorlar. Dişiler eşlerine bağlanmayıp, istediği erkek ile çiftleşebiliyor. İlk eş seçiminde dişiler en büyük ve kuvvetli erkekleri terrcih ediyorlarmış.

Erkeğin üremedeki eforundan dolayı; iyi beslenmesi, 4-5 kuluçkada bir dinlendirilmesi, yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı daha önemli hale geliyor.

hayhay1969, erdoganv ve Alparslan bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yavrulardan iki tanesini ayırıp iyice yedirdim ve büyüteç yardımı da alarak alt tüplere baktım. Birinde bariz iki çıkıntı (erkek) görünüyor, diğerinde ise ilginç hiç yok gibi ama bu yöntem cinsiyet ayrımında bence en kolay yol.

Kavga yok, zaman zaman iyice yanaşıp yan yana duruyorlar ve hafif titreme gibi hareket yapıyorlar.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mahir büyük yavrularda çok ilginç bir durum var. İkinci üst yüzgeç diğer tüm balıklardan, anne baba anaç dahil olmak üzere bunun yüzgeci en az 2 kat daha uzun, neredeyse arka kuyruğa kadar gidiyor.:)

Banggaii cinsiyet.JPG

Kardinal cinsiyet ayrımı.JPG

Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş