1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Banggaii Kardinal yavrularında SFS sendromu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 2 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Banggaii yavrularınıza ilk besin olarak verilebilecek en güvenilir canlı yemin, artemia nauplii(yeni çıkmış artemia) olduğu bilinmektedir. Fakat Vagelli’ in araştırmaları doğrultusunda, sadece bu tür için değil, tüm tuzlu su yavru ve larvaları için canlı yemin ayrıca zenginleştirilmesi önerilmektedir.

Zenginleştirilmiş canlı yem ile beslenmeyen yavrularda, SFS (ani korku/panik sendromu) görülme sıklığı artmaktadır. Frank Marini, bu fenomeni tüm tuzlu su balık yavrularında (soytarı, kardinal ve diğer türler) gözlemlediğini belirtmiştir.

bangai kardinal yavrular.jpg

SFS (Sudden fright Syndrome); ışıkların ani açılması veya kepçe ile yakalanma gibi genellikle “ani değişen çevresel faktörler” sonucunda, yavruların kasılıp kalarak akvaryum tabanına çökmeleri şeklinde tanımlanır. Ölümcül olabilir.

Vagelli, laboratuar çalışmaları sonucunda bu sendromun; larva diyetlerindeki DHA ve EPA eksikliği ile alakalı olduğu sonucuna varmıştır. Artemialar kendi başlarına bu iki yağ asidini yeterli şekilde takviye edememektedirler. Bu nedenle canlı artemia kullanılıyorsa, beslenmeden önce uygun HUFA desteği ile zenginleştirme yapmak, bu nedenden dolayı oluşacak olası yavru kayıplarının önüne geçecektir.

Son yıllarda özellikle Amerika’ da piyasada çok sayıda canlı yem alternatifleri çıkmıştır.

Tigriopus copepodlar
    uygun büyüklükleri ve genellikle DHA/EPA açısından artemialardan daha zengin olmaları nedeni ile alternatif canlı yem olarak kullanılabilirler.
    Balık üretimi işine meraklı hobiciler, tecrübe kazandıkça canlı copepodların tüm balık larvaları ve yenidoğanlar için hayati önem taşıdıklarını fark edeceklerdir. Bu nedenle üretim hanenizde ufak bir de copepod kültürü bulundurmanızın büyük faydası olabilir.

Canlı yem alternatifi kuru yem

Banggaii’ ler için canlı yem şart mıdır? Cevap “hayır”. Bebek Banggaii’ lerin beslenmelerinde kendini kanıtlamış olan dört çeşit kuru yem alternatifi bulunmaktadır. Cyclop-eeze, Otohime ve TDO ve Nutramar OVA.

Cyclop-eeze: Parlak kırmızı renkli bir copepod ürünüdür. Donmuş ya da kurutulmuş olarak bulunabilir. Pedersen’ in önerisi donmuş ürünü kullanmaktır ancak bildiğim kadarı ile bu ürün ülkemize henüz maalesef girmemektedir. Kuru ürünün dezavantajı, uzun süre su üzerinde kalmasıdır.

Otohime: Japonlar tarafından, özellikle tuzlu su kültür larva ve yavrularında kullanılmak üzere geliştirilmiş bir üründür.

Otohime TDO: Japonların Otohime’ ının APBreed tarafından geliştirilmiş halidir. Otohime’ ın üzeri Haematococcus (bir tür alg) ve çeşitli iştah tetikleyici ve bağışıklık kazandırıcı madde ile kaplanmıştır. Hem Otohime hem de TDO, HUFA (DHA/EPA) bakımından çok zengin kuru yemlerdir.

Nutramar OVA: Dondurulmuş teke/karides yumurtasıdır. Banggaii yavruları için kullanılabilecek faydası kanıtlanmış yemlerdendir.

Tabii ki sadece “bu yemleri kullanın” demektense “uygun şekilde nasıl kullanılacaklarını” anlatmak daha faydalı olacaktır.

Örnek vermek gerekirse; Chad Vossen yavrularını sadece kuru Otohime ile beslemektedir. Yeni doğanlar için Otohime’ ın A/B1 seçeneğini kullanmaktadır (Otohime A aynı zamanda rotifer yerine de kullanılmaktadır). Kuru yemlerdeki başarıyı arttıran en önemli faktör, yavruluk içinde yeterli dairesel akıntıyı sağlayabilmektir. Vossen, yavrular için ana sisteme bağlı çalışan, özel yavruluklar tasarlamıştır. Bu yavruluklar klasik yatay tasarımdan çok dikey çalışmaktadır.

Vossen’ in larva tuzağını, portal’ da Halil arkadaşımız tanıtmış ve uygulamıştı. Bu sistem de ona benzer bir şekilde, hava verilerek yavruların dayanabilecekleri fakat yemlerin sürekli askıda kalacakları şiddette akıntı ile döndürme prensibine dayanmaktadır.

Böylece yavrular suda hareket eden kuru yemleri canlı yem sanarak kolayca almaktadır. Bildiğimiz gibi banggaii’ ler ve yavruları akıntı ile gelen, suda yüzen yemleri kovalamaktadır. Balığın bir yemi ağzına alıp yemeye karar vermesi ya da atması için saniyeler yeterlidir. Sürekli akıntı, balığın yemi almaya karar verme süresini kısaltarak daha çok yeme atlamasını sağlamaktadır.

Aynı mantık “kreisel” sisteminde de geçerlidir. Bu şekilde yavrularınız ilk günden itibaren kuru yeme alıştırılabilir.

Keyifli üretimler...

Kaynak: “Banggai Cardinalfish, A guide to captive care, breeding and natural history”, Ret Talbot, Matt Pedersen, Matthew Wittenrich, Gerard Allen, Martin Moe, Roy Yanong, Thomas Waltzek. Reef to Rainforest Media, 2013

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
    eltes elektriks, YMR_AY, Pennywise ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Döktürmüşsün yine mahir abi sende olmasan yandık vallahi, iyiki vasın...;)

Tapatalk ile Sesli Gönderildi

Montimahir bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Reca Alparslan, herkes faydalansın.

Alparslan bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Harika çok güzel bilgiler, derin bilgiler var olay çok kapsamlı ele alınmış ama yemlere bayıldım. Fakat nereden alacağız, bu ülkeye kaydırı gutbak dışında gelenler nerede bulunur. :)

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Abi bence senin yetiştirme tecrübelerini izlemek, bizim gibi amatörler için fazlası ile yeterli. Bildiğim kadarı ile kuru yem ile büyütüyorsun değil mi?

Yeni gümrük düzenlemeleri sonrasında bu yemlerin kargo ile takılmadan geçmeleri zor gibi, bunu birebir yaşadık.

Otohime şu anda Kanada' ya bile girmiyormuş, ancak özel izin ile, ya da sınırdan Amerika' ya geçerek alınabiliyormuş.

Ocean nutrition' un; Lobster eggs, fish eggs, rotifer, cyclops, mysis, krill ürünleri denenebilir.

Zenginleştirici olarak; Selco ya da Selcon denenebilir ama getiriliyor mu bilmiyorum. Reed' te işe yarar diye düşünüyorum.

erdoganv, murat parin ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Saygısızlık veya ukalalık olarak algılanır veya bu yazılara emek veren senin gibi hem kişilik olarak kıymetli ve yine açık yazayım forum için gerekli biri kırılır diye korktuğum için içimden geçenleri yazamadım ama az çok tanırsın lafımı pek esirgemem.

Bu yazılar ciddi anlamda değerli ve hakkıyla yapmak isteyen için çok faydalı ama bu ülkenin gerçekleri ile uzak. Üzgünüm ama gerçekten uzak. Ben kendim açık yazayım Halil veya Bülent olmasa Rotifer dahi edinemezdim, makalede öyle güzel yemler var ki hani bunlar bende olsa neler yapılır dedirtiyor. Fakat yok Mahir. Hani bu makalenin yeri olan sadece banggaii kardinal sitesinin bence bizden alacakları en az bizim aldiklarimiz kadar önemli, yokluk ve imkan yetersizliği çare aratır ve yelpaze genişler, kişiye ait olgular yaratır. Kuru yem zorlanır olmazsa deniz anası, çekirge olur, valla baharat bile verdirir. Bu olmak zorunda yoksa bu işler bir süre daha uzar veya ara iyice açılır.:)

murat parin, Montimahir ve cimlikaya bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Kırılma söz konusu olmaz, yazdıklarında malesef tamamen haklısın. Portal' ın en önemli ve sevdiğim yönü; ARGE' ye her zaman açık olması ve DIY konusunda becerikli arkadaşların burada toplanmaları.

Ülkemin gerçekleri ve imkanları karşısında bu çeviri ve makalelerimiz ancak "genel kültür bilgisi" olarak kalıyor.

Ancak "uygulama bazında" Portal' ın her zaman imkan sunacağını, farklı şeyler deneyeceğini ve çalışmalarını diğer hobiciler ile paylaşacağını bilmek umut verici. Bu neden ile burada yazıyoruz, çiziyoruz.

Doğruluğu tecrübe ile kanıtlanmış sağlam bilgiler, ARGE için bulunmaz bir kaynaktır. Bu nedenle bir yandan da arşivlerimizi geniş tutmak durumundayız. Böylece daha verimli çalışıp, yeni bilgiye daha kısa sürede ulaşabileceğimizi düşünüyorum.

Yeter ki önyargı ve yanlış dogmatik bilgilerden sıyrılabilelim. Balıklara marul, patates, havuç verilirken gülenler, bu bilgiye yabancı bir kaynakta rastlayınca şaşırmasınlar. Çünkü ben rastladım, şaşırmadım.

cimlikaya, murat parin ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu konuda işlediğimiz için buraya yazmakta fayda var, dün ve bugün mutfaktan tavuk butundan parçalar çaldım. Çiğ olarak buttan parçalar kestim ve Banggaii kardinallere verdim ama platinum palyaçolar dahil aforoz edildi. Yukarıdaki yemler kadar belki yok ama tavuk butundaki vitaminlerin faydalarını bilen yazarsa iyi olur.:D

murat parin ve Courageous bunu beğendi.
  9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    7 günlük kardinal embriyosu... video : Chad Vossen

murat parin, harfuzmani ve Alparslan bunu beğendi.
  10. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Kardinal kuluçkahane.....video: Chad Vossen

mehmet_gzl, murat parin, erdoganv ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    10 günlük Banggaii embriyosu...Chad Vossen

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlk önce gözler gelişiyor galiba, avlanmak için lazım serserilere. :) Ellerine sağlık Mahir güzel video.

Montimahir bunu beğendi.
  13. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Mahir bey mükemmel videolar.ellerinize sağlık.
    Temel abi tavukların diyeti deniz canlılarına göre çok farklı olduğu için.Bence çok faydalı olacaktır

Montimahir bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel yiyorlar but parçalarının etli kısımlarından. Ne kadar fayda sağlar, sindirimi ağır gelir mi fikrim yok ama bir kıyaslama yaparsak mantık olarak kalamardan çok daha sindirimi kolay olduğu kesin, o veriliyorsa beyaz lop tavuk eti parçaları çok daha rahat sindirilir.

Alparslan bunu beğendi.
  15. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Ev yapımı yemlere girmeye başlıcak desene abi.Artık tavuktan korkar olduk gerçi ,yok hormondu antibiyotikti yemeden önce bir düşünüyor insan oda ayrı muamma

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Aaahh ahh... Naso'ya lolorosso marul, deniz yosunu yedirdigim günleri hatırladım da üzüldüm birden. Tebrik ederim değerli uğraşlarıniz için..

LT18i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sendromu vs var yavrulukta evet ama bunların anaç hali tam bir bela veya bana gene her zamanki gibi deliler denk geldi. İzliyorum videoları palyaço balıkları ile aynı tank içinde ve sadece saksı olan yerde millette birlikte duruyorlar. Ben böyle bir şey görmedim, çok daha büyükmüş palyaçolar vs fark etmiyor, ısırma var, bitmek bilmeyen tacizler var, yem yedirmemek, saksıya el koyup sokmamak dahil her türlü terör var.

Birlikte bir çift ile tutmak mümkün olmuyor.:mad:

murat parin bunu beğendi.
  18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bir yerlerde yazmış mıydım hatırlamıyorum. Bu kardinallerin kendi habitatlarında soyları tükenmek üzere. Toplayıcılar hasta gördükleri balıkları 400 km ötede serbest bırakıyorlar, ya da dalgıç turizmi gelişsin diye bilinerek başka bir boğaza salınıyorlar. Salındıkları yerlerde uyum sağlayıp çoğalıyorlar ve oradaki tüm balıkların yuvalarını ele geçiriyorlar, anemon, kestane, mercan ne varsa oralara kümeleniyorlar.

Şimdi kendi anavatanlarndan çok uzakta bir bölgede yerel balık türlerini tehdit eder şekilde çoğalıyorlar. Soytarılar, diğer ufak kardinaller çok çekiyor bunlardan :).

Sadece 3-5 soytarının bulunduğu anemona 30 tanesi çökünce yapacak pek birşeyleri kalmıyor gariplerin.

harfuzmani, YIKIKTEMO ve murat parin bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mahir bir çift banggaii ve iki, üç katı boyunda bir çift palyaço sonuçta ama gene bastırıyorlar. İşin asıl ilginç olanı yanlarındaki palyaçolar hazneye elimi soktuğumda etimi koparırcasına dalıyor ve ısırıp sağa sola kafasını bırakmadan sallıyor da bunlara gelince süt dökmüş kedi oluyorlar.

Mahir banggaii kardinallerin gırtlak sesini duydun mu hiç? Tıpkı imparator angel gibi gırtlak sesleri var, acaba ondan mı tırsıyorlar?

20. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    "Tok tok" şeklinde evet. Bende de soytarılar çok yaklaştığında ve kendi aralarında çıkarıyorlar aynı sesi.

Sayfayı Paylaş