1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Basit ATS Yosun Filtresi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Montimahir tarafından 10 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    195 litrelik sisteme hazırladığım, ilk defa yaptığım basit ATS'yi yorumunuza sunuyorum.

24 Kasım'da kuruldu, su çıkışını dremel olmadığı için PVC'yi, kızgın maket bıçağı ile keserek açtığımdan düzgün yapamadım, su çıkışı heryerden eşit şekilde olmuyor. İlk hafta soğuk beyaz, ikinci hafta 3000-4000K tasarruflu sıcak beyaz ampul kullandım.

İkinci hafta sonunda Halil bey'in de (halilkocan) destek ve yardımı ile ışık sistmini eski sisteminde kullandığı sıcak beyaz LED tablosu ile değiştirdik. Buradan tekrar teşekkürler.

Bu arada ilk kuruluma bir yorum geldi; bu ızgaranın zor yosun tutacağı, "Clear #7 Mesh Plastic Canvas" denilen daha kalın plastik ızgaranın kullanılması gerektiği, bu malzemenin de bir panç yardımı ile pütürlenerek yosunu daha iyi tutar hale getirilmesi gerektiği, LED olarakta; tek taraftan 2:1 oranında, 660nm Kırmızı 'ya bir Royal Blue kullanılması gerektiğinden bahseden bir tavsiye aldım. Bu arkadaş ayrıca 1200 litrelik her saatbaşı yem girilen bir sistem olmadıkça, duvarı iki taraftan da aydınlatmanın gereksiz olacağını da eklemiş.

Bu da sistemin son hali...

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi yosun duvarı çok güzel olmuş eline sağlık,o turuncu plastik herhalde ışığın göze zarar vermemesi için ekledin...:)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oldukça derli toplu ve güzel olmuş kutlarım. Yosun tutma oranı genelde son fotoğraftaki kadar mı oluyor? Ats yosun filtresini aktif ettikten sonra camlarda sürekli oluşan yosun tabakası daha az oluştu mu veya oluşmuyor mu? Ben de böyle bir sorun var bu son günlerde, bu sistemin buna çözüm olacağını Özkan'da belirtiyordu. Böyle bir gözlemin var mı? Suyun akış debi gücü nedir?

Ellerine sağlık çok güzel olmuş, biraz daha fazla yosun tutması iyi.olur.

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Led seti tamamı ile Halil' bey in tasarımı ve yapımı, dediğin gibi o turuncu ekran baya bir işe yarıyor.

Temel bey valla hiç araştırmadan kurdum, internette çok güzel bilgiler içeren yabancı bir site var. Yosun oranı daha 15 günlük, bir fikrim yok henüz.

Halil bey yosunun yeni yeni başladığını ve daha sonra yeşil'e çevireceğini belirtti. Bu ilk deneme çok sağlıklı değil, daha çok deneysel bir sistem oldu.

Tankların camlarına hiç bakmıyorum :) Günde üç kere DIY yem veriyorum, ne kadar atık toplarsak o kadar iyidir diye bir deneyeyim dedim, bunun önünde NAC7 var, üstte mangrov var, altında refigium var, her gün dip çekimi yapılıyor. Su girişi EHEIM300 ile yapılıyor, düşük bir debi yani.. Dört balık var, nitrat 10-20ppm arasında. Ayda bir de su değişimi vs.

Size daha ciddi bir sistem gerekebilir.

Alparslan bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni evet zamana ihtiyacı var. Su debisi yosun tutmasında önemli, yükseltmek gerekebilir ama bunlar için erken. Gözleme devam.

6. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir
    Mahir bey; yosun duvarı gelişimi nasıl gidiyor acaba? Ben de son günlerde bu sistemi araştırıyorum.Nitrat ile başa çıkmanın daha doğal yolu gibi görünüyor.Bu sistemi tanıtan kişi,kullanılan materyalin her 2.2cm genişliği için minimum 140lt/s lik bir motor kullanılması gerektiğini söylüyor.Yuvarlak hesapla her 1 cm. genişlik için 70lt/s lik bir motor gerekli.Bu hesap çift taraflı aydınlatma içinmiş.Eğer tek taraflı bir aydınlatma olacaksa ızgaranın eni bu hesabın 2 katı olmalıymış.

Kullanılacak ızgaranın eni bu şekilde ölçülüp,uzunluğu da alt ucu suya değecek şekilde istediğiniz uzunlukta olabileceği söylenmiş.Bildiğim kadarı ile Özkan bey'de bu sistemi kullanıyor.Gelişmeleri paylaşabilirmisiniz ?

7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Gelişmeler pek tatmin edici değil Erol bey :) muhtemel nedenleri yukarıda yazmıştım. Bu konuda en iyi kaynak; "algaescrubber.net" diye biliyorum. Gerçektende adamlar herşeyi net olarak anlatıyor ve bolca örnekleri de var.

Öncelikle suyun ızgara üzerine borudan eşit şekilde dağılmasını sağlamak gerekiyor, bu nedenle dremel gibi düzgün yol açacak bir alet yardımcı olabilir, daha sonra dediğiniz gibi; ızgaranın malzeme kalitesi; daha ince gözenekli ve daha kalın bir plastikten olması gerekli, ayrıca yosunları tutmak için bunun bir panç yardımı ile pütürleştirilmesi gerekiyor deniyor.

En sonunda yine yazdığınız gibi uygun akıntı miktarı ve ışık devreye giriyor. Bu hafta ışığı değiştirip kırmızı ve mavi karışımı LED ile aydınlatacağım.

Sistemde nitrat hala 50 ppm civarı, bugünki fotoğraflar. biraz daha zamana veya yeni bir tasarıma ihtiyaç var gibi.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu arada yukarıdaki gelişmeme durumu, 10.Aralık'tan bu yana 11 günlük süreci kapsıyor. Bugün LED'leri 3 mavi 2 Kırmızı (660nm) Çin işi spot ile değiştirdim. Bakalım farkedecek mi?

9. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Gerçekten 660 nm ise kırmızı işe yaraması lazım, 2700K den daha etkili diye okumuştum meşhur ats sitesinde...

10. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    21 Aralık'ta koyduğum 3 Kırmızı 2 mavi LED'li spot ışığın sonuçları...tekrar 2700K' ya geri döndüm. bu arada Halil'den aldığım LED'leri refigiuma almıştım, Caulerpaları acayip coşturdular. Koyduğum cam tarafındaki yosunlanma da ayrıca pod ve chiton nüfusunu baya arttırdı.

veligören, taakaa ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok güzel olmuş ellerine sağlık ama sanırım suyun akışında bir düzensizlik var, su fileye tam yayılmıyor gibi.

12. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    file düz değil çünkü.
    ışık olarak en son neye karar verildi?

13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Uygulama baştan hatalı (yol açılması, file yerleşimi, doğru akıntı vs. kitabına göre kurulmadı), basit bir deneme olarak görün lütfen :) Işık olarak yine 2700K ile değişti, bir 15 gün daha.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi eline sağlık güzel olmuş,birde benim 5 ay önce yaptığıma bak çok memnunum iyide çalışıyor...:)

veligören, YIKIKTEMO ve Montimahir bunu beğendi.
  15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hıııııı :eek:
    Abi ben sana 20 lik boru ya file için yarık yapacaktım değil mi unuttum onu yaaa hiç te hatırlatmıyorsun. Yarın yapayım da bana uğradığında alırsın.

16. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Doğal olarak yalnızca suyun geçtiği yerlerde oluşan yosun izlenimlerim, Kırmızı-Mavi LED'ler hakkında olumlu düşüncelerimi arttırdı.

17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Acelesi yok abi baştan yeniden yaparız bir ara duvarı :)

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    85 günlük ilkel yosun duvarını yarı yarıya kısaltarak güncelledim. Murat Parin arkadaşımızın hediyesi LED spotlarını kullanmaya başladım, kendisine teşekkürü borç bilirim.

Bir de; yosun kokusu daha önce hiç bu kadar "kesif ve ayıltıcı" olmamıştı :)

Sayfayı Paylaş