1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Basit bir paludaryum kurulumu

Başlığı 'Paludaryum ve Amfibyum Portalı' kategorisinde Emrah Ece tarafından 10 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. figenc

figenc

Bana elodea deme aha:gif alternatif bulsam tekini bırakmayacağım suda. Lapistes sevmiyorum çocukluğumda annem beslerdi. yakın olsak gönderirim diyeceğim ama hem ben anlamam hem yol ırak :bilmem: balık türleri burada da az, çizgili zebra balığı nasıl bulunmaz anlamadım örneğin. dayanıklı balıktır paludaryum için ilk aradığım balıktı.

Paludaryumun kumunu yükselttim 8 cm oldu. elodeları da budadım çoğunu söktüm tekrar dizayn ettim fena olmadı. Şelalenin altına javamosu sarıp kaya koydum yakıştı. yazın ortasında dereden bir de minik yengeç bulup koymuştum unutmuşum orada. önce öldü sandım meğerse kabuk değiştirmiş canavar gibi olmuş. kayaya bayıldı garibim, bunca zaman ne yedi ne içti bilmiyorum.

Bugün dere kenarına gittim biraz daha topladım yerli karideslerden. Bu seferkiler yeni doğmuş. Çok olurlarsa es kaza üremeye başlarlar diye düşünüyorum. Çaya çorbaya limon bunlar :D Bir parmak kalınlığında da balık bulup getirdim. boş bi anımda resim eklerim

ve bana balık kayıplarından bahsetme olma:gif
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert

Figen Hanım sizin hobiye bakış açınızı kendime çok benzetiyorum. Portal kurulmadan önce beni az hırpalamadılar düşüncelerimden ötürü ama sonra anya Konya anlaşıldı da iş işten geçti. Sizin kıymetinizi bilmemiz lazım bizim. Hobiye bu bakış açısı ilerde mutlaka yanilikler katacaktır. :)

Sizin her yazınızı da ben kaçırmadan okuyorum ve itiraf etmeliyim ki büyük keyif alıyorum. Özellikle muhalefet edişiniz çok güzel. :F

Akvaryumunuz ve paludaryumunuz çok güzel. Dizayn kolay yapılır Emrah üstad konu üzerinde zaten. ;)
  3. Emrah Ece

Emrah Ece

Ad-Soyad:
    emrah ece

Örneği bir inceleyin bence bu Yaşar Hakan KARATAŞ hocamın çalışmas, Hakan abi benimde örnek aldığım büyük bir üstaddır. Tank yapısına bir bakın bakalım neye benziyor ;)

4. figenc

figenc

Emrah bey,

emers su üstü bitkisi mi? ya şunların Türkçeleri yok mu? yazım ve imla kuralları önemlidir diyorsunuz, Türkçe sözcük, terim kullanalım demiyorsunuz .8.

Paludaryum nehir kenarı taklidi mi? Benimkinin adı gölet taklidi. sizinkine çok benzediğini görünce benim de paludaryumum var dedim. Öyle köpük möpük uğraşamam, hem dediğim gibi kara bitkileriyle sorunum var benim. Koycan suya uğraşmayacaksın :D

Wabi kusayı da öyle düşünmüştüm ama siz fincana koyun deyince "hımmmmmm" oldum. Yine de bugün dere kenarına gittiğimde gözüm bir adım ötede kıyıdaki bitkilere takıldı. Ne yaptım bilin bakalım :F evettttttttttttttt bi kaç tanesini aldım. şimdilik leğende dere kumunun içindeler, yarın sunsrat mı neydi onu soracağım daha çok işim var

evet size kalsa değiştirmek bir günlük iş, diğer işler önünüze hazır geliyor anlaşılan ;) şu zamanı kim 24 e böldüyse montz:
    yarışmadan falan vazgeçtim akvaryuma elini sokan kolunu bacağını kaptırıyor bu ne ya çılgın:

yardımlarınıza yine de talibim beni çok uğraştırmayın yeter ki :cicek:

resimleri gördüm, aynı benimkisi ağla:gif

bugün kaya (geçen hafta parktan yürüttüm) ekledim ama üstüne de mos sardım, suyla bir üstü gerçi. kütükle hoş olmayan bir anım var asla ve kata sokmam
    ve de bitkim var da ben mi kullanmıyorum diye bir sor

ışıklandırmam eksik biliyorum
  5. figenc

figenc

Muhalefetim az cahilliğimden biliyorsunuz :cekingen: ama ikna olursam rahatlıyorum ben de :D
    ve de akvaryumlarım hiç güzel değil. ne kadar ekmek o kadar köfte misal

sizleri okumaya yetişemiyorum, iyi ki varsınız :hepiniziseviyorum:

Bu arada benim yerli karides akvaryumda ürer mi? Bugün yine dereden birsürü yavru topladım.
  6. Emrah Ece

Emrah Ece

Ad-Soyad:
    emrah ece

Size Hakan abinin paludaryumunu gösterdim bunda köpükle falan alakalı hiç birşey yok kayalar kütükler vs kullanılmış.
    Paludaryumunuzu şekle şemale sokmak isterseniz elinizdeki kayaların ve bitkilerin bir resini koyun ben tarif edeyim siz yertleştirin :) artık bu kadar yardımda başka yerde olmaz, vakit dediğiniz yarım saatlik iştir
    1) paludaryumdaki bitki ve taşları çıkarn sadece kum kalsın
    2) elinizdeki kumdan biraz daha paludaryuma ekleyin 10 cm den fazla olsun
    3) elinizdeki taşları üst üste dengeli bir biçimde yerleştirin
    4) taşlar su yüzeyine yaklaşınca araya birde saksı vb birşey gizleyin
    5) saksıya torf koyun ve herhangibir salon bitkisi dikin
    6) su altındaki taşların aralarına moss koyun
    7) elodealarınızı ve varsa diğer bitkilerinizi taş dibine dikin
    8) japon şemsiyesi ve diğer bitkilerinizi kafanıza göre yerleştirin

bu arada emers yarı sucul bitkilere denilir cryptocoryn türleri, echinodorus,anubias türleri bunlardandır.
  7. figenc

figenc

Gölet tasviri, benimkinin adı bu :D

Sorunum şu yerim dar 40x40x40
    Ondan öte camcı cam kalınlığını konuştuğumuzdan ince yapmış ön camı güvenemeyip kestirdim demiştim. yarışmaya hazırlanacağımı bilseydim.. latife bir yana gerçekten böyle bir yardım ummuyordum sizlerden :cicek:

Tabanı bugün yükselttim deniz kumu ekledim, dediğiniz gibi anca 8cm oldu, demin ölçtüm 7 cm olmuş. İnşaat erken oturmuş demek.
    son resimde leğendeki dere kumu kaldı elimde onunla da 65 cm liğin tabanını yükseltmeyi düşünüyordum araya wabi kusa girdi ve o kumlar kaç kg bilemezsiniz hatta sorayım 1 kg dere kumu mu ağırdır 1 kg deniz kumu mu haha: deniz kumunun bence içinde demir var gülle gibi ağır.
    Lafı niye uzatıyorum diye merak etmiyorsunuz değil mi :D

Kayalar olsa deniz taşları olurdu konyaltı sahilinde sebil yuvarlak taşlar.
    elodeaları kaya dibine dizmek akıllıca neyse
    Kütük sapsarı ediyor ortalığı balıklar birbirini görmez :F
    Küçük taşlarla bahçeyi ayırdım benim dana midyem bostana girmesin diye :F
    sol öndeki iki aydır pet şişede ıslıydı, kökü sığmaz olmuş ben de gölete diktim ne olur bilmem. dereden aldığım çoğu bitki tutmadı çürüdü. Moslar Antalya'da bulduğum en değerli bitkilerim, iki avuç anca buldum, diğer yarısı karides akvaryumumda büyümekte (nihayet) Volkan beyin dediği gibi ışık şartmış. O son resimden sonra salon lambasını getirdim odaya. karides akvaryumumdaki 6 yaprak kalan su mercimeği de çoğalmaya başladı :heyo:
    karbondioksitim de yokkk olma:gif adım hıdır elimden gelen budur :hasta:

saksı gizlemeyi wabi kusada kullanacağım, çiçeklerim nasıl bu arada?

8. verko

verko

Ad-Soyad:
    Orhan ÖZALAN

Puludaryum larda bir taşla iki kuş vuruluyor gibi geliyor banada. :) Hem su altı manzarası hem de su üstü manzarası.
    Gerçektende görsellik olarak bir numara.

İnşallah bizede kurmak nasip olur.

Sevgiler.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert

Mükemmel olmuş bence Ada firmasının sahibi Anjinsan Toron aga kıskanır bunu. foto: Önceki Fotoğraflar ile çok fark var arada. em34:
  10. Emrah Ece

Emrah Ece

Ad-Soyad:
    emrah ece

Süper ötesi güzel bence, aydınlatmaya gelince müthiş olmuş çok çok orjinal olmuş ışığı aşağı çekebiliyorsanız harika olacak çekemezseniz paludaryumu yükseğe kaldırırsınız ama aydınlatma çok orjinal tam bir paludaryum aydınlatması olmuş, o dediğiniz yuvarlak taşlar çok iyi olur bence üst üste duvar gibi yıkılmayacak şekilde koyarsınız, kütük suyu sarartır ama her kütük kullanılmaz bunun için küçük bir test yapılır kütüğü kaynatıp bir kenara bırakın eğer küf tutarsa kullanmayın tutmasa süper olur suyuda çok sarartmaz hem sarı su iyidir, suyu asidik yapar canlıdoğuran ve tetralar bayılırlar, kum kalınlığınız yeterli bence süper, mükemmel valla ne diyeyim bu tank bende olsa yarım saatlik işi var tek yapılması gereken arka plana bir yükselti ayarlamak.
  11. figenc

figenc

Neyi bekliyorsunuz ki? :helalolsun:
  12. figenc

figenc

Hakkatten mi saat:gif az şımarayım durun :basardim:
    Aslında sizlerin sayesinde yoksa öle duruyordu garibim :helalolsun: paylaşımlar gerçekten beyin fırtınasına neden oluyor. Şu alta çakıl taşı koyma konusunu geç gördüğüm için hayıflanıyorum sadece
    neyse fırıncılar sağolsun :cicek:
  13. verko

verko

Ad-Soyad:
    Orhan ÖZALAN

Figen hanım bu aralar işler ve balıklarla uğraşmaktan gına geldi inanın huh:
    Ben çocukluğumdan beridir malavi balıklarının hastasıyım. :) Özelliklede yunus bi yerlerden F- 0 ve F-1 yunuslar buldum onlara küçük bir üretimhane gibi yer hazırlıycam diye uğraşıyorum. Temel hocada sağ olsun bir deniz akvaryumu aşısı yaptı ki ne aşıydı anlamadım o hızla 1500 lt. lik deniz akvaryumuna giriştik bitirdik. :)
    bunların yanında gene 500 lt. lik karma amerikan balıkları olan bir akvaryum daha var. :) F-0 ların 1000 taneden fazla yavruları var onlarıda 300 er lt. lik 2 ayrı akvaryuma koydum bu gün yarın doğucak olan yeni yunuslarımda en az 1000 tane kadar olucak :) Bir taraftanda işlerle boğuşuyorum. dön:gif

Yani figen hanım kafam biraz rahatlasın diye bekliyorum. :) Bu güne kadar. yapmadığım bir deniz akvaryumu kalmıştı diyordum. Onuda hallettik. Bu sefer bir puludaryum kaldı yapmadığım. Ama inşallah onunda nasılki deniz akvaryumunu Temel ve Teoman hocanın tecrübeleri sayesinde kurdu isek, en kısa zamanda puludaryumuda sizin ve bu konuda tecrübeli arkadaşların yardımı ile kurarız

Saygılar..
  14. figenc

figenc

Estağfurullah ne demek ama benim nutkum tutuldu doğrusu toka:gif ben hiç zamansızlıktan şikayet etmiyeyim o zaman.
    Yok sözümü geri aldım ne zaman boş vakit bulursanız diye düzeltiyorum can:gif

Kolay gelsin saygılar:gif
  15. figenc

figenc

Lambayı, paylaştığınız wabi kusa dan örnek aldım, düne kadar disko havasında oynuyorlardı gambusyalarım. Şimdi gece maçı yapıyorlar karideslerimle :D

Boynuz kulağı geçermiş derler ;) ama duymazmış bilirsiniz :D Süper falan değil özgün deyin daha doğru olur çılgın:

Kütük ve taşları hatırınız için not ettim, hem sizin kadar elim çabuk değil ala alaaa :bilmem: şurda bir hafta sonum var zaten, kendime zaman bulamıyorum iki hafta mola istiyorum saygılar:gif

wabi kusa nın bitkileri eksik çıkmış ona da bakayım bu arada
  16. kaan07

kaan07

Ad-Soyad:
    Kaan ÖNCÜ

Süper gerçekten bende başlıyacağım yakında bakalım.

Sayfayı Paylaş