1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Basit Pipo Filtre Maliyet Sıfır

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde reis tarafından 2 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
  2. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Ynt: BASİT PİPO FİLİTRE MALİYET SIFIR

Bu pipo filtrenin işlevini tam görmesi için bence süngerin içine konulduğu şişeye de bolca delikler açmak gerek.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Evet delik açılabilir,ama ben açmadım.Borudaki delikleri mümkün olduğunca alta deldim ve su bu şekilde süngerin üstünden girip,tüm süngeri dolaşarak alta iniyor ve alta inen su boruyla dışarı çıkıyor.Aslında şişe kullanmamın asıl nedeni,filitreyi temizlerken üstündeki pisliklerin sağa sola saçılmaması için.Ama şişeye bolca delikte açılabilir.

4. legend

legend

Mantık doğru ama suyun sadece süngerin üst kısmından süzüldüğünü düşünerek mantık yürütürsek süngerin üst kısmı çok çabuk kirleneceğinden çok fazla işlevli olacağını düşünmüyorum açıkçası bu benim nacizane fikrim.Saygılar

5. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

Olcay Bey, sunumunuz da tasarımız da çok güzel. Üretim ve yavru büyütme tankları için çok işlevsel bir tasarım. Bu arada ağırlık yapması maksadıyla koyduğunuz kumların da yararlı bakteri kolonileri için ideal bir ortam oluşturması tasarımın bir diğer artısı.
    Saygılar...

6. Desert Falcon

Desert Falcon

Video yu izleyemiyorum boş beyaz sayfa çıkıyor :(

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sayfanın üstnde '' aile filitresi '' var.O kutucuğu işaretleyin mutlaka açılacaktır. ;)

8. ciklet1

ciklet1

Hava motoruna bağlanarak çalışıyor herhalde ama hava motoru yazmamışsınız?

9. bulentdm

bulentdm

İsim:
    Bülent Demirkol
    Cevap: Ynt: BASİT PİPO FİLİTRE MALİYET SIFIR

Merhaba,

Anlatım için teşekkürler takıldığım bir konu var normal hava motoru mu kullanılıyor yoksa pipo filtre için başka hava motoru mu var? Geçenlerde akvaryumcuya gittiğimde farklı bir hava motorundan bahsetti.

10. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: BASİT PİPO FİLİTRE MALİYET SIFIR

Bülent Bey; belki ticari amaçlı elindeki ürünü satmak için size bu şekilde bilgi vermiş olabilir ancak pipo filtrelerde kullanılan hava motorları sizin de bildiğiniz standart hava motorlarıdır. Eğer elinizde bir hava motorunuz varsa ikinci bir masraf etmenize gerek yok.

reis bunu beğendi.
  11. bulentdm

bulentdm

İsim:
    Bülent Demirkol

Merbaba Bekir bey merak ettiğim hava motoru standart üfleme yapıyor ya peki pislikleri nasıl topluyor ? Bu konuda biraz kafam karıştı açıkcası.

12. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Bülent Bey; Pipo filtrede asıl amaç temizleme değil biyolojik döngünün akvaryumda oluşumuna katkı olarak biliyorum. Efektif bir temizleme aracı değil. Tabi benim de çok kullandığım ve bildiğim bir filtre değil. Sadece biyolojik açıdan ekstra bir getirisi var ama temizlik derseniz öncelikli işinin bu olmadığı kanaatindeyim. Üstadlar yanlış bildiklerimi düzeltirken sizide daha çok bilgilendireceklerdir.

bulentdm bunu beğendi.
  13. The Wıld

The Wıld

İsim:
    Servet Nalbantoğlu
    Cevap: Basit Pipo Filtre Maliyet Sıfır

Bülent sana şöyle anlatıyım, sünger suyu çekiyor sonra tabi borunu çinede giriyor sonra hava suyun yukarısına çıkarken suyu dışarı attırıyo mantık bu.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Pipo filtrelerin borusundan çıkan hava kabarcıkları beraberinde bir miktar suyuda bu borudan dışarı atar.Dışarı atılan su,süngerin içinde kalan borunun delikli kısmından tekrar dolar.Ve böylece sistem devam eder.Yani boruya girip dışarı atılan su sürekli süngerden geçer ve bu sayede filtrasyon sağlanmış olur.

The_ReligiouS bunu beğendi.
  15. The Wıld

The Wıld

İsim:
    Servet Nalbantoğlu

Olcay abimizin dediği gibi filtrasyon sağlıyor ayrıca havada kazandırıyor.

Sayfayı Paylaş