1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Basit ve şık Armatür yapımı (T8 )

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 6 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anlatacağım armatür yapımı gerçekten bana göre çok basit ve şık olduğu kadar, yeteceği hacim için mükemmel bir tercih olabilir. Biri beni durdursun esnaftan fırça yemeye başladım. :D Durmak yok yola devam.

Size yapımını anlatmak için bu sefer kendimi paralamayacağım. Basit bir anlatım olacak ve fotoğraflar konuşacak. Zira bunuda yapamayan kumda top oynasın veya akvaryumcusuna gitsin bir armatür alsın. Sektör dönecek, herkes yaparsa esnafın çarkı dönmez değil mi? :cekingen:

Bize lazım olan malzemeler ile başlayalım.

Nikelaj sağlam bir uygun kalınlıkta demir tel. Sağlam bir malzeme olmalı. Reflöktör için tabelacılara yine bir ziyaret, eğer direk reflökterden armatürün üstünü yapmak istemezseniz, oval bakalitimizin içinede reflektörü yerleştirebiliriz. Armatürün boyuna uygun pakalit boru. Çok ince olmasın ve demire göre çok büyük delikli olmasın. Demir içinde normal hareket etmeli.

Pense, mense lazım tabi bu arada.

Bakalit borumuzu demir parçamızın içinde bırakacak şekilde demiri kıvırıyoruz. Alt kısmındaki okla gösterilen yerlerden akvaryumun sağ ve sol kenarlarına oturacak. Yaparken buna dikkat edin ayaklar kenarlara otursun.

Üst parçamızı yani reflektörümüzü T8 florasanın ayaklarıyla birlikte bakalit borumuza vidalıyoruz. Ortaya bu çıktı. Sonra bunu götürüp aşağıdaki gibi akvaryumun üstüne koyuyoruz.
    Çayı demliyor ve akvaryumu izliyoruz. Harç bitti yapı paydos, bu paylaşım için tabi. ;)

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
    volkano63, StaatSanWalt ve Eagle43 bunu beğendi.
  2. Kadr1maN

Kadr1maN

Çok yararlı bir paylaşım.Akvaryumlarıma her müdahelede bu sefer mi diye içimden geçiyor :hink:
    Uygun bir zamanda yapılmak üzere listeme alıyorum.Ellerinize sağlık.

3. jonerr

jonerr

Bu resimde armatür,pense,demir tel,boru var.
    Diğeri nedir?
    Armatürü içine koyacağımız şey nedir ve nerden bulacaz?

Çalışma çok kolaya benziyor.Bu hafta belki yapamam fakat haftaya kesin yaparım.

Buralarda tabelacı varmı bilmiyorum ki :(
    Nalburlarda satılan şu kalın plastik borular varya onlardan alsam ortadan kessem içinide aleminyum folya ile kaplasam bir sorun olur mu?
    Bahsettiğim borunun resmi;

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Caner düşüncen doğru. Fotoğraftaki malzeme tam olarak zaten sözünü ettiğin borudan elde edilmiştir.Caner o reflöktör. Tabelacılardan alabilirsin. Yahut parlak aleminyum levhaya kıvrım verebilirsin, veya borudan armatürün üstünü yapabilirsin. İçine reflektör ekleyerek kullanabilirsin.

Kolay gelsin.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Reflektör basitçe aynanın incecik alemimyumuna benzeyeni diyelim. Yani ışık ondan yansıyor ve gücü çoğalıyor. Dafa fazla verim alınıyor. Aleminyum folyolar yapı marketlerde de vardır.. Ama en sağlamı reklam tabelacılarındaki daha sert ve hemen şekil verilebilir.

Kısaca 20 wat misal olarak 30-35 wat oluyor.

6. jonerr

jonerr

Ben aleminyum folyo kullansam olmaz mı?
    Reflektörle aynı verimi alamazmıyım?
    Reflektör bulamam herhalde :(

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bulursun bence nedir, alt tarafı aleminyum parçası. Demircilerde bile var. Ama aleminyum folyo kullan istersen güzelce yapıştır. Yapımınıda paylaşırsın artık.

8. jonerr

jonerr

Tamam.Temel abicim çok sağol.Bir bakayım buralara reflektör varmı diye.Eğer yoksa mecbur aleminyum folyo kullanacağım.

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Galiba bunu ben de yapacağım Temel Hocam... :D

Ellerine sağlık...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah hocam, bitkili akvaryumun var senin. Tam sana göre ve yine yapabileceğin bir paylaşım daha var. Burası portal, burda sana bile dıy yaptıracağım ben. :D :D :D

Yine bu armatür yapımının cam ayaklı olanını paylaşacağım. Hocam orjinal gibi güzel duruyor akvaryum üzerinde. Yapımıda yine bunun gibi kolay.

11. talha54

talha54

İsim:
    Talha AKDENİZ
    Paylaşım süper hocam.Sağolun

Sayfayı Paylaş