1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Basit ve az maliyetli akvaryum otomasyonu

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde Saruman tarafından 8 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Akvaryum dolabının arkasında ve içinde bir sürü kablo,priz ve zaman saatinden, sök-tak vs vs olaylarından sıkılmaya başlamıştım.Ne zamandır aklımda olan basit ve fazla masrafı olmayan bir sistemi bugün yapmaya karar verdim. İlk başta şunu belirtmeliyim ki alet işler el övünür. Eğer dolu bir takım çantanız yoksa bu tür işler can sıkıcı oluyor… Tam işin ortasında lehim telimin bittiğini anlamam, hırdavatçıya git-gel 30 dakikamın heba olmasına sebep oldu.

Basit ama kullanışlı bir sistem olduğunu düşünüyorum.
    Malzeme listesi :
    1- Hangi ekipmanı kontrol etmek istiyorsanız, o sayıda sigorta tipi zamanlayıcı..
    Kalitelileri 30-50 liradan başlıyor.Ben 10TL ye aldım.Kalitelileri hiç ses çıkarmazken, bendekiler 50 yıllık tik tak saatler gibi maşallah… Eğer tik-tak sesi beni rahatsız etmez diyorsanız işinizi görür…

2- Sigorta rayı: Elektrikçilerde bulabilirsiniz, metresi 2TL.Ben 1 liraya ufak bir parça alıp istediğim ölçüde kestim.4-5 zamanlayıcı için 10 cmlik bir parça rahatlıkla yeter.

3- Anahtar-buton-swich-yada her neyse… Elektronik parça satan dükkanlardan bulabilirsiniz.Çok çeşitli anahtar tipleri mevcut, isterseniz 1 konumunda kırmızı, 0 konumunda yeşil yananları bile var.. Ama amacım en düşük bütçeli sistem olduğu için 50 kuruşluk olanlardan aldım. Fakat bir kez daha yapacak olsam janjanlı değil ama biraz daha büyük ve kaliteli olanlarını almak isterdim.Bunlar oyuncak gibi ve fazla sağlam değiller gibi duruyor. Ayrıca filtre, aydınlatma gibi düşük güçteki ekipmanları direkt zamanlayıcı bağlantısı ile kontrol edebilirsiniz, yani butona gerek yoktur. Ben istediğim zaman enerjilerini kesebilmek için zamanlayıcılara da buton ekledim.

4- Kablo Kanalı…. Yine elektrikçilerde rahatlıkla bulabileceğiniz bir ürün.Benim kullandığım boyut 40*20 lik.Metresi 2TL. Fakat yine yapacak olsam 40*40 lık kullanırdım.Böylece daha derin kanal sayesinde bağlantı kablo ve klemenslerini saklamak için ikinci bir kanal kullanmama gerek kalmazdı.

5- Parça kablolar…. Ekipmanınızın gücüne göre 0,75-1,5mm kalınlığında kablolar gerekiyor.

6- Avadanlık…. Pense,Yankeski,Lehim makinası, Maket bıçağı, Elektrik bandı, Klemens,Ağaç vidası, yada yapıştırma yapacaksanız Japon yapıştırıcı, buton yerleri belirlemek için kalem ve cetvel,

İlk önce kablo kanalında nasıl duruyorlar diye kontrol, sonrasında çizim ve maket bıçağını ısıtarak kesim… Bıçağı fazla ısıtmayın, aksi halde eriterek kestiğinden, fazla büyük yada şekilsiz oluyor…

Sigorta rayını monte ettim ama ufak bir hesap hatası sonucu, söküp 10 cm kadar aşağı aldım.Çünkü sigortaların bağlantı yerleri üst taraftaydı, anahtarlar ile irtibatı kolay olsun diye, anahtarların hemen altına aldım.

Anahtarları montajladım…

Anahtarlar ve zamanlayıcılar

Odanın nispeten toparlanmış hali…

Henüz tam olarak bitmedi, tamamen bitirdikten sonra, uygun suntalar ile kaplama yapabilirim, ufak bir dolap gibi olabilir tam karar vermedim. Nihayetinde avadanlıklar elimizde vardı kabul edip maliyetini hesapladığımızda 4 zamanlayıcı ve 6 butonlu bir sistem 50 TL ye mal oluyor…

Elijah bunu beğendi.
  2. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Cevap: Basit ve az maliyetli akvaryum otomasyonu

Süper olmuş ellerinize sağlık..bende deneyeceğim kablo kalabalığı yüzünden papaz oluyoruz hatunla...

Saruman bunu beğendi.
  3. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Gökhan güzel iş çıkarmışsın. Led ler için hazırlıklar tamam galiba. Nasıl bir armatür yapacağını da düşündünmü?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Temiz olmuş gerçekten. Ben de kurulumda buna benzer bir toparlama yapmıştım. Çok dağılıyor zamanla sumpun priz konusu. Yetmiyor uzatma vb derken görüntü kirliliği bir yana güvenlik zafiyeti oluşturuyor.

Ellerine sağlık hocam.:emt:

Saruman bunu beğendi.
  5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ellerine sağlık güzel olmuş.
    Ayrıca benim gibi sump dolabını kullanmak isteyen arkadaşlar suya ve buhara dayanıklı polyester pano kullanabilir. Bu da benden bir hatırlatma olsun

Saruman bunu beğendi.
  6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

:) Evet biraz ledlere hazırlık oldu... Armatür düşünmüyorum Hakan, reflektörlü lensleri bir nevi armatür görevi üstlensin diye sipariş ettim.Yani direkt akvaryumun üzerine soğutucuyu bir şekilde tutturarak yapacağım.Soğutucu üzerlerine en ufaklarından fan da düşünüyorum.Eksik malzemeler gelse de bir tamamlasak.. Müjdeli haberini bekliyorum...

7. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Driverlar ve Mavi led için satıcılara mesaj attım cevap bekliyorum.

Saruman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş