1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bayan Gözüyle Reef Akvaryum Dünyası

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde YMR_AY tarafından 23 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Bayan gözüyle reef akvaryumu tanıtım başlığından selamlar sevgili portal ailem. Henüz reef akvaryumu sayılmaz balık ağırlıklı ama olacak elbette. Bana sabırla yol göstererek kurulumlarını hep beraber yaptığımız iki tankımla ilgili gelişmeleri artık bu başlık altında devam etmek istiyorum.

90*50*50 cm ebatlarındaki sump dahil 310 lt.lik Reef Akvaryumu tankımın kurulumunu Deniz Akvaryumu Sarayına 90*50*50 cm ile Taşınıyorum konusu altında hep birlikte yapmıştık.

Reef Akvaryumu Tankında Bulunan Balıklar :

1 adet İmparator Angel
    3 adet Cromis
    2 adet Kardinal
    2 adet palyaço
    Temizlik ekibi
    Ekipmanlar
    Kafa motoru : Sicce multi 2500
    Dalga motoru : Sicce voyoger 3000
    PS : Buble King Double Cone 180
    Armatür : 24 beyaz,48 mavi renkten oluşan led armatür.
    Bugün yaptığım test sonuçlarına göre:
    Nitrit :0
    Nitrat :1 mg/I
    Amonyak :0,01 mg/I
    Kh :9
    ph :8
    ca :380
    mg :880 (ca ve mg doğru ölçtüğümden emin değilim)

Reef Akvaryumu Tankımın son hali

40*40*50 cm lik nano tankım ise sump dahil 125 lt olup kurulum
    Yeni Nano Reef Kurulumu Kaldığım Yerden Devam
    başlığı altında yer almakta.
    Şimdilik tankta temizlik ekibi hariç balık bulunmamakta :(

Ekipmanlar
    Kafa motoru : Newjet 1200
    Dalga motoru : Ne wave 2000
    PS : BM Nac7
    Armatür : 6 beyaz,12mavi renkten oluşan led armatür

İki tankımdada Red Sea Pro tuz,Nestle damacana su,sumptaki kulelerde zeolit ve Rowa karbon kullanmaktayım.Şimdiye kadar hiç bir katkı kullanmadım.Haftalık su değişimlerinden sonra 15 günde bir Epargresaovit ampul eklemekteyim.

Nitrit :0,02 mg/I
    Nitrat :1 mg/I
    Amonyak :0,01 mg/
    Kh :10
    ph :8,2

Kendimi ve tanklarımı balık almaya hazır hissediyorum.Birlikte olmak istediğim balıkjlar ;Regal Angel,(Resif uyumluymuş) Kole tang ve Clown tang.Şimdilerde 5 cm civarında Clown tang buldum.Fakat okuduklarımın kimisinde kolay kimisinde zor balık olduğu yazıyor.Yem ve beyaz benek konusunda hassas olduğu da yazılmış. Direk büyük tanka koymayıp nanoda yem alıştırma aşamasını sakin geçirmesini planlıyorum. Seçtiğim canlılarla ilgili önerilerinizi rica ediyorum.

Nadir, ozgun_cyprus, ismetsami01 ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  2. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Harika. Sorunlarınız eski konunuzla birlikte eskir umarım.

YMR_AY bunu beğendi.
  3. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Masallah yagmur cok yol almissin.

Ca ve Mg ayni anda dusuk gorunuyor bu yuzden tuzlulugunu iyi kalibre edilmis bir cihazla yeniden olc. Bu sekilde bu iki degerin dusuk veya cok yuksek cikmasi tuz yogunlugu problemlerinde gorulebiliyor.

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Teşekkür ederim :)
    Özdemir bey Sera cam tuz ölçer kullanıyorum.Refaktometre ile kalibre ettirdiğimde biraz eksik ölçtüğünü söylediler.Tuzuda tartarak ekliyorum ama yinede oran az çıkıyor.En kısa zamanda bir refaktometre edineceğim.Ayrıca ca ve mg testlerini yapmayı hiç sevmedim,kendimi başarısız hissetmeme neden oluyor.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Her iki akvaryuma da Maşallah :nazar: almayı düşündüğün balıklar hepsi güzeller o konuda tecrübeli Üstadlar sana yol haritası gösterir abla herşey gönlünce olsun...

6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Teşekkür ederim Alparslancığım.Yarın Clown tang almayı planladım ama her ağızdan farklı yorum duyduğum için biraz çekiniyorum.En baştan beri yem almakta zorlanan balıkları buluyorum nedense.İlk etapta angel rahatsız etmesin diye nanoda deneyip alışınca büyük tanka koyayım diyorum.

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Angel ile işi olmaz clown tang in. Direk tanka koy bence.
    Clown Yem almakta zorlanır diyeyim belki seni almaya teşvik eder.;)

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Güzelde şayet alıştırmayı nanoda yaparsan iki sefer strese girecek,biliyorsun tenglerde stres sıkıntısı var,benim yaptığım gibi yapsana 1.5 tl turşu bidonu 7-8 saat içinde kalsın bir birine alışsınlar...:)

9. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :) hem yemiyor hem beneklenmeyi seviyor. Seviyorum belayı ben.Bende bu şans varken o turşu kabının deliklerinden pudra gibi fışkırtır beneklerini akvaryuma.

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Yarın görelim tankta, herşey müsait :D
    Sorun çıkarmayarak seni şaşırtabilir bu seferki yalnız.

YMR_AY bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumundan keyif almanı, başlıkta yazıldığı üzere bir bayan deniz akvaryumu hobicisi olmanla en az sorunu yaşamanı veya bunlara en az düzeyde maruz kalmanı temenni ederim. Aksi taktirde kısırlı kadın günlerinde reklam yapıp bize bayan hobici kazandıracak bir altın günü bayanından oluruz.:D Tamam başlayacaksın şimdi ben altın günü, kadın günü bilmem, ben nargileciye takılırım vs diye ama olsun.:D

YMR_AY, Alparslan ve taakaa bunu beğendi.
  12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Her iki tank da çok güzeller.İnşallah çekindiğiniz konularda da sorun yaşamadan bu güzelliklerin keyfini çıkarırsınız :)

13. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Altın günü ne Temel hocam? Şimdilerde aileden gizli balık alan eşleri çekiştirme günleri düzenliyorlarmış.:)

Çok teşekkür ederim Eray bey :) Siz bakmayın benim tırsık yazdığıma.Belalı,ortama uygun olmayan balıkları bulup istiyorumda istiyorum diye tutturmakta üstüme yoktur.

14. Yağmur hanim yeni başlıktan bilgileri paylaşıma devam ;) inşallah bundan sonra seçeceğiniz balıklarınızda problem yasamadan daha sağlıklı bir tankla yola devam edersiniz :)

YMR_AY bunu beğendi.
  15. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Selamlar.
    Tanklarımdaki tuzluluk değerleriyle ilgili kafamda hep kocaman bir soru işareti vardı.Son günlerde yeşil polipimin keyifsiz halleri,yaptığım son testlerden sonra Özdemir beyin uyarısıyla bugün bir refragrometre edindim.Gördüğüm değerler bir facia.Büyük tankın tuzluluk oranı 1031,küçük tank 1032.Biraz daha geciksem lekarda balıklarım olacakmış.Bugün % 20 tatlı su değişimi yaparak büyü tankı 1027 küçük tankı 1026 değerlere çektim.He doğrumu yaptım onu bilmiyorum ama ilk aklıma gelen buydu.Canlılarda bir sıkıntı yok,hatta polipte baya bir düzelme var,açmış durumda.
    Peki bu duruma nasıl geldi benim tanklarım?Aklımca azami dikkati gösteriyordum.Elimde düne kadar Seranın cam tuz ölçeri vardı.Ve bir refraktometreyle karşılaştırdığımda 3 derece eksik ölçüyordu.İyide ben su değişimlerimde onu baz almıyordumki.Red Sea Pro tuzun içinden çıkan kağıttaki değerlere göre 10 lt suya 360 gr ölçerek tuz koyuyordum.Daha önce 10 lt.lik suda 330 gr.dan başlayarak denemiştim.Elde ettiğim sonuçtan öylesine emindimki :(
    Bugün yeni canlı aşamasında olduğum için ve canlı kayıpları yaşadığımdan ters giden ne var diye her noktayı kurcaladığım için karşıma çıkan tablo bu.

Okurt ve taakaa bunu beğendi.
  16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Büyük kayıplar yaşamadan yanlışı tespit etmen iyi olmuş.
    Refraktometreyi ro veya saf su ile iyi kalibre ettiğinden emin ol derim. Kalibrasyon hatası da olabilir.
    1032 tuzlulukta uzun süreçte pek mercan, balık kalmaz.
    En az 10 kova Coral pro kullanmışımdır. RO suyu ile hep üzerinde yazan değerleri yakaladım.

Okurt bunu beğendi.
  17. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Farketmen güzel bir şey ,ya farketmeseydim ya canlılar ölseydi konusunu biz duymadan sen de unut:D

18. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    150.800 kez kalibre ettim ama yinede panter gibi eve gelecek kişilere sırayla kalibre ettirmeyi planladım bile.Kalibrasyon çokda karmaşık bişey değil zaten.Değerlerin çok yakın olmasıda beni şaşırtmadı.Suyu aynı kovada hazırlayıp paylaştırıyorum sonuçta.Balık kayıplarımda az boz sayılmaz yani.

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Çok geçmeden farketmen iyi olmuş,yoksa dediğin gibi o suda torikle kaliteli lekarda olurdu...

siftery bunu beğendi.
  20. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Farketmemenin imkanı yokki Doğan.Suyu tadıyorum zıkkım gibi.Öyle yüzdüğümüz su gibi falan değil.Hep acabam vardıda kader günü bugünmüş.Ben hep eksik tuzdan şüpheliydim elim cimridir benim.Ama insanlar bu cihazları üretmişse demekki diğerleri yeterli olmadığındandır.İşin komiği son ana kadar mercanlar falan gayet iyi.Son su değişiminden sonra polip hep kapalı ve gri renkte.Eee onada angel vuruyor ondandır diyordum.Bir parca kırıp öbür tankada koydum.Açmayı bırak dahada kötü halde.Diğer mercanlar bu durumdan hiç etkilenmiş gibi görünmüyor.Hatta büyüğünden kesip yapıştırdığım xenialar deli gibi,mashromların hepsi tuttu Cin Ali gibiler.İyide ben peşpeşe balık kaybı yaşadım.Hadi geçen ay 1032 değilde 1029 olsun tuzluluk.Adım adım felakete gidiyormuşum.

taakaa bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş