1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bazı şifalı bitkiler ve faydaları

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde muratozturk tarafından 30 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Merhaba
    Uzun zamandır bir çok platformda tartışılmış , test edilmiş ve tarafımdan da kullanılmış olan bazı şifalı bitkilerden bahsetmek istiyorum.
    Uyarı : aşşağıda yazılan bitkiler ve kullanımları tamamen kişisel olup kullanmak isteyen arkadaşların çok dikkatli olması gerekmektedir. Bahsedilen dozlar uzun denemelerden sonra ortaya çıkmış olup her balıkda aynı etkiyi göstermeyebilir bu sebeple önerilen dozları en fazla üçde biriyle deneme ve gözlem yapıp daha sonra tam doza geçilmesi önerilir. Muhtemel kötü sonuçlardan uygulayıcının kendisi sorumludur.

CEVİZ YAPRAĞI
    Ülkemizde hemen hemen her yerde bedava bulunan bu mucize bitki bilinen en güçlü antifungaldir yani mantar tedavisi gerekiyorsa doğal kaynak burda. Peki bu mucizeyi nasıl kullanmak lazım. Bir kaç ceviz yaprağı koparın eğer yaprakların döküldüğü mevsimdeyseniz dalından kendisi düşmüş olan kahverengi yaprakları toplayın (bunlarda extra tanen ve türevleri bulunur ). Bu yaprakları ufaklayıp bir kaba koyun ve kaynar su ekleyin aynen çay demler gibi kapağını kapatın ve soğumaya bırakın .akvaryuma sadec süzülmüş suyu ekleyin yaprakları süzün. Kesin ölçüler verememekle beraber genelde 100 lt. için 30 ml. önerilen dozdur. Ancak yukarıdaki uyarı göz önüne alınmalı. Ayrıca Meşe, Yenidünya, Kayın, Dut, yapraklarıda kullanılabilir ancak bunlarda önemli olan yaprakların kendiliğinden dökülmüş olmasıdır.

TARÇIN

Özellikle çiklitlerde ve daha bir çok türde afrodizyak etki göstermiş bir bitkidir hazırlanışı bir çay bardağı suya bir silme çay kaşığı tarçın ekleyip demlenmesi beklenir bir bez aracılığıyla süzülür ve 100lt. için bir yemek kaşığı kadar eklenir yalnız tarçın taneleri zehirlenmeye sebep olabileceği için süzme işi dikkatli yapılmalıdır. Önemli bir diğer unsurda bu işin ayda birden fazla yapılmamasıdır çünkü balıklar fazla cinsel faaliyet sonucu ölebilir.

SİYAH ÇAY

Akşamları eve gelip akvaryumun karşısında bir bardak çay kadar güzel br keyif yoktur. Ama bu keyfi balıklardan esirgeyecek değiliz değilmi. Siyah çay bildiğiniz usullerle demlendikden sonra yine süzülerek 100lt. suya yarım çaybardağı eklenebilir. çayda antiseptik, antifungal ve özelliklede canlıdoğuranlarda afrodizyak etki yapar. ancak dikkat edilmesi gereken iki önemli unsur var birincisi omurgasızlarda kullanımı uyun değil aşırı rahatsız oluyorlar ikinci unsurda ph derecesini düşürüyor olması.

BEYAZ SİRKE YADA ELMA SİRKESİ

Hepimiz akvaryumlardaki suyun eksilmesi sonucu oluşan seviye çizgilerinden bıkmışızdır. Bunladan kurtulmanın en doğal yolu sirkedir ancak biz sirkeden başka türlüde faydalanmak için beyaz sirke yada elma sirkesi kullanarak temizlik yaparsak balık derisini kaplayan ve onları bir çok dış etkiden koruyan mukozasınıda güçlendirebiliriz. bir bulaşık süngerinin yeşil kısmını sirkeye batırarak çizgileri ovalarsanız hem temizlik yapar hemde balıkları rahatlatırsınız. Yalnız elleriniz bir süre sirke kokacaktır haberiniz ola.

MEYAN KÖKÜ

Eğeretrafınızda bulabilirseniz meyan kökü özütünden bir bardak alın tadına bakın çok güzeldir ama bu taddan balıklarıda mahrum etmeyelim. bardakda bir yudumda onlara ayırın ve birebir suyla karıştırıp yarım çay bardağı kadar 100 lt. ye ekleyin ama balıklar o iştahla elinizi falan ısırabilir ayda elinizin etrafında çiftleşme dansına başlayabilirler.Etkileri iştah açıcı olması bazı iç ve dış hastalıklara karşı etkili olması ve afrodizyak etkisidir. içerisinde antimikrobiyaller ve sindirime faydalı maddeler bulunur.

Not: alıntı değildir el emeğidir kullanacaksanız lütfen kaynak belirtin

ayberkbyberk, ozcan13, lepistes ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Murat güzel bir tecrübe aktarımı olmuş. Ancak ben suya atılan tüm vitamin ve bu gibi sıvılara bu anlamda karşıyımdır. Balık odaklı olmalı yani besin yolu ile balıklara kazandırılmaya çalışılmalıdır. Birileri zaman zaman bazı yenilikler deniyor. Bunlara ben de dahilim uzun zamandır vardır kendime ait gözlemlerim. Önemli olan zaten hobici arkadaşların aynen senin gibi tecrübe etmesi ve onlarında aktarmasıdır. Çünkü ancak bu şekilde yaygın hale gelir ve benimsenir.

Ben meyan kökü dışındakileri hiç duymadım açıkcası. İlgiyle takip edeceğim bu konuyu. Benim çok uzun süredir balıklara verdiğim tere filizleri vardır mesele. Bana göre en az senin tecrübelerin kadar ben de memnun kalıyorum bu filizlerden.

3. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Aslında konunun en üstüne yazmalıydım bunları ilk defa tecrübe eden ve bizide cesaretlendiren hobici arkadaşlara çok teşekür ederim. Bu arada temel abi bu tere filizleri nedir ne işe yarar.

4. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Vay azmanlar vay.:DCeviz yaprağına rakip hiç bir ilaç yoktur bunu garanti ederim.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Murat bey çok güzel bir paylaşım yapmışsınız tebrik ederimtoka:gif özellikle tarçın ve meyan kökü kafama yatmadı desem yalan olur en kısa zamanda denemelere başlamayı düşünüyorum.

muratozturk bunu beğendi.
  6. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Oğuz senin şu gülmelerine hayranım nerden yapıldığını bulsam bende yapacam :) Bu arada tarçın genel olarak afrodizyak olarak kullanılır ilaç konusunda bende cevizi tek geçerim

Teşekür ederim. Yukarda da bahsettiğim gibi denemelerinizde dikkatli olun lütfen

cirol ve ogiler bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tere gerçek manada iştah açıcı, boşaltım sistemini güçlendirici, bağışıklık sistemini güçlendirici ve renk artırıcı vitamin diyebilirim. Abartısız 4 yıldır veriyorum ve aslında üzerinde çok durmadığım ama videosunu çekip yayınladığım bir gıdadır. Hobiye çokşey katacak bir besin diyebilirim. Ne zaman tam manasıyla oturur ve kabul edilir bilemem.

[GOOGLE]7762829622761145981[/GOOGLE]

muratozturk ve ogiler bunu beğendi.
  8. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Neyi bulamadın Murat Abi : D yazacaksın. :D

9. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Tereyide ekleyelim o zaman müzik seçimde her zaman harika Temel Abi konuya cup diye oturuyor.:D:ay:Şu balıklara bakın:nazar:delirmiş gibiler.

10. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Abi o zaman bi envanter yapalım bu listeyi bide filizleri direk mi verecek bi işleme tabimi tutalım

:D buldum :D teşekür ederim

ogiler bunu beğendi.
  11. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Şu tarçını birazda karideslere atalım ama sonra evi ahlak bürosu falan basmasın.:D

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Silerim bu mesajı ama ifade konusunu belirtmek istedim.

ogiler bunu beğendi.
  13. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    : D yazmak kolay Temel Abi ondan.Bu arada mantar bakteri vb. sorunu olanlar hiç metilen falan kullanmasın ceviz yaprağı 1 günde bakteri makteri bırakmaz.Bu arada sarımsağı unuttuk bağırsaklara birebir.

14. Hasan.Kiskanc

Hasan.Kiskanc

İsim:
    Hasan Kıskanç
    Meyan kökünü bende veriyorum balıklara ama ben direk dal olarak aldığım kökleri suya atıyorum öyle duruyorlar balıklara bir haraketlilik geldi yaklaşık 1 aydır koyuyorum tavsiye ederim. Çok güzel bilgiler teşekkürler. Ayrıca Temel abi video süper ötesi olmuş bayıldım inan...

15. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Öncelikle Murat Abinin paylaşımına teşekkür edeiyorum. Tecrübelerimizi birbirimize aktarmamızdan güzel bir şey yok..

Konuda geçen tarçın hakkında fikrimi yazmak istiyorum ayrıca...Tarçının afrodizyak etkisi olduğu söyleniyor, evet olabilir elbette ama kime? Afrodizyak tam olarak ne demek? Olayın başka boyuta geçmesini istemediğimden afrodizyak tanımını kendimce şu şekilde yapmak istiyorum. Cinsel isteği arttıran madde...Balıklarda buna gerek var mıdır acaba...Hadi diyelim kullandık, eğer dişi balık yumurtlamak için hazır değilse ne olacak..Daha doğrusu herhangi bir şey olacak mı? Bu durumdan sadece erkek balığın etkileneceğini ve dişi balığı hırpalayacağını düşünüyorum.

Geçen günlerde tarçın için bir başlık daha açılmıştı. İlk defa orada görmüştüm bu durumu...Nitekim kendi akvaryumumda denedim. Hatırı sayılır bir zaman geçti fakat hala balıklarım çiftleşmedi. Erkeklerin normalin dışına çıkan davranışlarınıda gözlemlemedim. Sadece akvaryumdaki suyun 'kötü su' olmasını sağladım bana kalırsa...Tabi tek bir denemeyle bu sonuca varmak ne kadar doğru olur bilmiyorum.

Kısaca bende tecrübemi ve düşüncelerimi aktarmak istedim.

16. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Balıklar çiftleşmeye hazır değilse tarçında atsanız mesir macunuda atsanız çiftleşmezler.Tarçın suyu kirletmez afrodizyak etkisi dışında faydalarıda vardır.

17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Evet gercekten guzel birsey bu olanlar cok farkli seyler kullanilan bile var ama insan nasil anlatir ne yapar. Bu doganin bize sunduklari herseyin cozumu zaten.

18. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Bitki özleri demleme yoluyla açığa çıkar kullanacağımız maddelerin suya geçmesi için demleme yapıyoruz Bide balıklar meraklı hayvanlar gelip gidip didikleme ihtimali sebebiyle direk kullanımını sizin gibi cesur hobiciler denemeden tavsiye etmiyoruz :)

Öncelikle tecrübelerinizi payleştığınız için teşekürler.
    Balıkların hepsinde buna gerek yok tabi bu tür eklemeleri tıpkı ilaç kullanır gibi sadece gerekli hallerde kullanmak gerekir mesela bir balığınız üreme boyuna gelmiş ama henüz yavru alamamışsınız bu heyecanıda yaşamak istiyorsunuz işte bu durumlarda tarçın devreye giriyor yani tamamen hobicinin insafına kalmış bir durum bilinçli bir hobici durup dururken tankına ilaç eklemez tarçında aynen böyledir gerekmiyorsa kullanmamalıyız yada normal bir şekilde üreyen balıkdan daha fazla yavru almak için bu tür katkıları kullanmamalıyız ayrıca en baştada belirttiğim gibi her balıkda aynı etkiyi göstermeyebilir.

19. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Üreme olgunluğuna erişmiş balıklardan yavru alamıyorsak kısırlık olabilir bir ihtimal. Bunun çözümüde elbetteki tarçın değildir...
    Afrodizyak olan tarçının erkek balıklar üzerindeki etkisini anlarım ama dişi balıklarda yumurta oluşumu safhasındaki etkisini anlamıyorum. Yumurta oluşumunu başlatan/hızlandıran bir etkisi mi var tarçının?

Eğer öyleyse buna afrodizyak demek yanlış...

20. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Heralde balıkları azdırıyor :D kullananlar öyle söyledi bana.

Sayfayı Paylaş