1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

BeanAnimal C2C Taşırma Sistemli Deniz Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Ontheway tarafından 24 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Bugün baktım, ph gündüz de 8.0 a doğru bir toparlamaya var gibi. Biraz düşüş yaşamıştım sorunu ona bağlıyorum ben.

2. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun Alper bey.Zencefili bir parça kırıp rendeleyin.Zaten çok su veriyor.Dikkatli olun ama elinizi ağzınıza yada gözünüze sürmeyin.İnanılmaz acı öyle böyle değil

3. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Alper bey,

Kh ve Ca arasındaki dengesizlikten Phınız çok aşağıda. Kh Çok yüksek Ca çok aşağıda.

Ekleme yapmak yerine, önerebileceğim iyonik dengesi tam bir tuzla su değişimi.

gallery_2631296_685_19508.jpg

Yada bir kaç gün sadece CA girişi yapın yavaş yavaş.

Düzenleme: 6 Kasım 2015
    TencoMelih, Ontheway, Burcu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Aslında kh i 10.5 lardan aşağıya çekiyorum bir haftadır, ancak 9.4 olabildi. Dozaj mak. da da kh'in hortumu çekili zaten. Şimdi 50 L bir su değişimi yapacağım (%13 gibi). Bugün itibariyle Yellow daki benekler gitmiş gibi görünüyor. Dün bi parça nori verdim hepsine. Nasoda sıkıntı yok gibi. Blue da hala kabartilar var. PH şu an 7.9. Belki ph yükselmesine faydası olur diye ps hava emişine hortum takıp dolap dışına aldım. Değişimi de çok yavaş yavaş yapacağım.

5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Tuzluluk kontrolü yapıldımı?

6. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    1 yıldır 1.024, milwaukee dijital.

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  7. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Su değişimi yapmadan önce, rc tuzla hazırladığım suyu ölçtüm,
    1024 tuzlulukta ph 8.1, kh 10.5, Ca 400.

8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Gene fark

BARREEF

9. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Ca katkısı olarak Grotech instant pro yu kullanıyorum granül şeklinde olan, ama karıştırdıktan sonra dozaj kabında dibe baya bir miktar çökeliyor. O yüzden arada 1 L akvaryum suyunda karıştırdığım 8-10 gr kadarını direkt tanka boşaltıyorum, bir süredir yapamamış olsam da. Ortalık bembeyaz kesiliyor ama 2-3 saate toparlıyor durumu. Bunu bir süredir yapmadığım için Ca epey düştü zaten.

10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ama bu da normal bir durum değil ki? Birden yüklenmede ne kadarının cokelme yaptığını bilemezsiniz. Anlık veya kısa vadede toparlar belki ama sonrasında sorun çıkarabilir.

11. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Randy den hatırladığım kadarıyla, precipitation un tanka karışmasında mahsur yok gibi yazmıştı makalelerinden ilgili bir tanesinde, muhtemelen recipe makalesiydi. Grotech pro instant kullanan kimse yok sanırım, o yüzden hazırlarken bu kadar çökelme normal mi soramıyorum da. Toz Ca katkısı kullananlar diye genişleteyim olmazsa, çökelme görüyor musunuz Ca katkısı hazırlarken?

hasanertu bunu beğendi.
  12. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Normalde katkıların üzerinde ro su ile seyreltip tanka yüksek akıntılı bir yerden ilave ediniz yazar.Tuzlu suda katkı çözmek ne kadar sağlıklı bilemiyorum, daha önce hiç denemedim açıkçası.

13. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Miktar az olunca önemsemedim aslında. Belki de bu toz Ca ların kullanım yöntemi çözüp Çökeldikten sonra sıvı kısmı alıp dipte kalanı atmak..

14. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    "...That precipitate is calcium sulfate (calcium as an impurity in the magnesium chloride and sulfate from the Epsom salts). It is fine and appropriate to dose the precipitate along with the remainder of the fluid by shaking it up before dosing...."
    Buldum ama Mg için bahsetmiş..

15. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Balling yöntemini çok uzun zaman önce yapmıştım ve katkılarımı kendim hazırlıyordum.
    Aslında basit işlemler, bu şekilde markalara para vermektense gidip kaliteli bir markanın (merck gibi ) kimyasallarını alıp hazırlamak daha uygun oluyor.
    Hatırladığım kadarıyla hazırlanan suda katkı tam anlamıyla çözünmüyorsa ya katkı kaliteli değildir ( içerisinde ağır metaller fazladır) ya da aşırı doygun çözelti hazırlıyorsundur.
    Ca için calsiyum clorid dihydrad kullanıyordum ve 1 lt suda maksimum 800 gr malzeme çözünebiliyordu.
    Bu işlemler için aqua calculator diye bir program vardı onu kullanıyordum.Çok faydalı bir program, her türlü katkı kullanımına olanak sağlıyordu.

Ontheway bunu beğendi.
  16. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Sipariş ettim dihidrat i bekliyorum zaten ama, elimde Ca için grotech var şu anda. İçindeki toz suya karışınca kısa süreli köpürüyor ve hafif ısınıyor diye tarif edeyim.

Osman.34 bunu beğendi.
  17. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Bir de soru size, bu canlının altında kaya mi var kendi iskeleti mi bilmiyorum ama bana gelişmeye çalışıyor ama gelişemiyor gibi geldi, :)
    20151107_095145-1024x768.jpg 20151107_095142-800x600.jpg
    Bunu bir kaya üstüne veya yanına mı koymalıyım yoksa bırakayım böyle durmaya devam etsin mi?

18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bulunduğu alanı kaplıyor diye biliyorum.

19. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Demekki sağına soluna 2 küçük plate koyarsak faydalı olacak?

20. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Favia yı düzenledim biraz. Umarım huysuzlanmaz.
    20151107_210231-800x600.jpg 20151107_210219-800x600.jpg
    Bu arada, bunun türünü bilen var mı?

Bir de kum deniz yıldızımız var. Geçenlerde bacağın birini ucundan kaptırmış, baktım bugün ufaktan toparlıyor gibi, bunlar bacağı tekrar oluşturabiliyorlardı sanırım?
    20151107_203304-800x600.jpg

Sayfayı Paylaş