1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Belirti olmadan balık ölümü

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 6 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Otopsi içerir.

Akvaryumlarda tüm balıklar sağlıklıyken bir balığın aniden öldüğüne şahit oluruz. Bilimsel açıklamasının zor yapılabildiği bu durumlarda, akvaryumlara hemen müdahale veya bazı dezenfektan ilaçları kullanmamak gerek. Balığın yaşlanmasıyla başlayan ve ani travma ve kalp krizi gibi benzer nedenlerle ölebilmekteler. Aşağıda akvaryumda değerlerin, balıkta ise boy, kilo normal olabilir..Her hangi bir parazit belirtisi olmayabilir. Akla gelen iç organ hastalığı oluyor bu faktörler şüphe dışı kaldığında. Ancak balığın iç organlarıda gayet normal olmasına ramen ani bir ölüm gelebilir. Bu açıdan direk akvaryumdan sudan şüphelenmek doğru değildir.

Balık hiç bir belirti göstermiyor, geriye kalp krizi, ani travma ve belkide bilemediğimiz bir sebeb kalıyor.

saygılar...

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Hiç iyi bir uygulama değil Temel abi, ölen balığın klozeti boylaması gerekir üzerinede bir sifon su, balığın neden öldüğü bilinmiyor ise hiç dokunmamak en iyisidir, balık veremi vs hastalıklar var balıklardan insanlara bulaşabiliyor, belirti göstermeyen başka hastalıklarda olabilir dikatli olmak lazım.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu uygulama hiç iyi değil. Sifonu çekerek sözünü ettiğin hastalık riski azalır mı, çoğalır mı ?

4. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Hereyden önce insan sağlığı Temel abi, balıklarımıza tabiiki iyi bakacağız hastalandığında tedavi etmeye çalışacağız ama otopsi işi oldukça tehlikeli, ölmüş balığı sifona atmak belkide hastalığın kanalizasyonda yayılmasınada neden olabilir, bunun yerine gömmek daha iyi gibi huh:

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    :F Ben de bunu demek istemiştim. ;) Ancak birileri araştıracak değil mi Emrah ? nasıl ilerliyecek bu işler başka türlü. Herkes hasta balığın üstüne sifon çekerse yandık gitti. :F

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bu ani ölümleri en iyi bilenlerden biriside benim sanırım. :( Epey bir canım yanmıştı kısa zaman önce biliyorsunuz. :(

Ani balık ölümlerinden sonra,ölen balığı atmak,gömmek yerine steril,yeterli ortamlarda ve ehil kişiler tarafından otopsi yapılması bence iyi olur. Enazından balığın ne sepepten öldüğünü ve bundan sonrası için neler yapılabilir öğrenmiş oluruz.Ama tabi ülkemizde ne yazıkki bu konu üzerine ilgi az. :hasta:

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Otopsi yapmak hiç akıllıca olmaz... Sadece fizik muayene yeterli olur... Örneğin Olcay hocam senin balıkların fizik muayenesinde deri altı kanama ve hızlı çürüme hemen saptanırdı ve direk akla Pseudomonas/Aeromonas enfeksiyonu gelirdi... Hele Temel Hoca'nın resimlerini koyduğu otopsi sahnesinin eleştirilecek çok yanı var... Öncelikle adamın elinde eldiven yok... Sonra hangi zemin üzerinde bu işlemi yaptığı meçhul... Bu tür işlerin yapılacağı yerlerin yemek yenilen/yapılan veya sürekli elle temas ettiğimiz yüzeyler olmaması, mümkünse tek kullanmlık bir şey ile kaplanması lazım...

En doğrusunu Emrah söylemiş, çek sifonu gitsin... Eğer arkadan bir tane daha aynı şekilde ölürse o zaman birşeylerden şüphelenmek olabilir...

Bu arada unutulmasın balıkların bir kısmında erişkin dönemde ortaya çıkan kalp gibi genetik hastalıkalr da vardır... Balık basitçe bu nedenle de ölmüş olabilir...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eleştirin eleştirin, aynı sizin gibi düşünüyorum. Zaten otopsi herkesin harcı değil, uzman kişiler yapmadıktan sonra anlamakta zor ne olduğunu.

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Bu arada eleştiriyorum ama az lepistes karnı yarmadım ;) ölen annelerin karnını açar yavruları akvaryuma atardım diğerleri yesin diye pala.gif

Sayfayı Paylaş