1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ben Akvaryuma Yeni Başladım ve Biraz Heyecanlıyım

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde umut özkan tarafından 31 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    100 60 40 ölçülerinde 240 lt lik bir akvaryum almayı düşünüyorum. İçinde neler bulunması gerekiyor filtreler motorlar? Dekorda ne kullanayım, bu akvaryum içinde hangi tür balık beslenir?

Kısaca özetlerseniz çok memnun olurum.

Teşekkür ederim.

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Cevap: Ben Akvaryuma Yeni Başladım ve Biraz Heyecanlıyım

Akvaryumunuza 200-300 watt ısıtıcı, dış filtre yeterli gelir dış filtre ise 1000-1200 litre/saat olabilir. Tabanda kum kullanacaksanız akvaryumunuzda türe göre beslemeniz gerekir, o litrede besleyeceğiniz balık imkanı fazladır. Akvaryum ve türleri araştırarak bize bir balık ismi bulun. Bizde o balığa göre akvaryumun kumunu dekorunu bitkili veya bitkisiz olacağını belirleyelim.

3. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan

Ben etcil balık beslemek istiyorum. Daha çok çiklet gibi. Bir de karışık balık olmasını istiyorum yani 3 ,4 tür.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Cüce Cichlid türleri beslenebilir. Kum Cichlid türü seçilirse ince mercan kırığı veya arganit kum olabilir. Filtre olarak dış filtre veya imkana gör şelale filtre olabilir. Ekipman araştırması hakkında detaylı bilgileri Akvaryum Malzemeleri bölümünden alabilirsin. Dekor olarak Antalya kasası olarak tabir edilen delikli kayalardan faydalanabilirsin.

5. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan

Teşekkür ederim Temel abi. Cichlid türünün yanında başka hangi tür balık besleyebilirim? Biraz çeşitin fazla olmasını istiyorum da, bir de Tetra ex 1200 dış motor ve Qmax iç motor var daha falza bi ekipman almama gerek var mı? Bir de strafordan bi dekor yaptırmayı düşünüyorum sağlıklı olur mu sizce?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Elindekiler yeterli gelir sanırım, onlar varken şimdilik düşünme derim. Akvaryum ortaya çıkınca ihtiyaca bakılır. Strafordan dekora girmem senin yerinde olsam, ölçüler dar zaten ve akvaryum hepten daralır, yeni kurulumda buna girme hemen. Cichlid türü yanına başka tür istiyorsun ama Cichlid balıkları tek balık değildir. Binlerce farklı tip ve renkte olanları vardır, uygun bir karma yapabilirsin. Bu türün yanına başka uyumsuz türler alma zaten.

Cichlid veya balık çeşitlerini incelemek istersen Akvaryum Balıkları-Canlılar bölümüne bakabilirsin.

7. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan

çok teşekkür ederim abicim yardımların için. Yeni başlıyorum biliyormusun o yüzden en güzeli olsun istiyorum. Strafordan vazgeçeyim o zaman abi. Bayaa maliyetli oluyor malum öğrenciyiz :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumu kurarken kafana takılanları sormaya çekinme, sonradan üzülmekten ve boşa masraftan kurtulmak için en güzel yol budur.

9. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan

Abi bir de sump ne işe yarar, sumplu akvaryum falan yazıor her yerde şart mı benim akvaryuma sump?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayır şart değil, sumpu akvaryumun altında bir akvaryum daha gibi camdan bir hazne gibi düşün. Akvaryumdan su delinen delik ve takılan borudan aşağıya sumpa iner ve geniş alan olduğundan gerekli filtre malzemelerinden geçerek kafa motoruyla yukarı tekrar basılır.

Daha çok yüksek hacimli akvaryumlarda kullanılır ve birçok ekipman orada kullanılarak akvaryumun görüntüsü daha doğal tutulur. Ancak şart değildir elbete ama olması avantajdır.

11. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan

Ne dersin abi yaptırayım mı, bizim burada 75 tl diyorlar sump yaptırmaya? Yaptırırsam artı ekipman almam gerekir değil mi? Bu arada seni sıkmıyorum değl mi abi, meraktan heyecande var biraz.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Rica ederim sıkılmıyorum ama mesajlarınının imlasını düzenlemekten helak oluyorum. Sorularına yazacağım enerji oraya gidiyor. Sump düşünebilirsin.:)

13. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    :) Tamam abi daha dikkatli yazarım.

Yardım edecek veya fikrini sunacak başka kimse yok mu?

14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bir kaç haftada edineceğiniz bilgiler Temel bey tarafından zaten verilmiş, ama sanırım sizin duymak istediğiniz bu değildi.
    Ben sizin için kısa bir özet geçeyim :
    Sump olsa da olur, olmasa da olur. Bu sizin sahip olduğunuz dış filtreye bağlı. Eğer dış filtr henüz almadıysanız karar aşaması içinde en iyi sonuca ulaşmak için sınır tanımaz bilgilerin olduğu bir forumdasınız. Dış filtre ile sump arasındaki kararsızlığa sizin şu an değil, ileride yapmayı ve beslemeyi düşündüğünüz canlıların etkisi çok büyük olacaktır. Kaldı ki sump'un yerleştirilmesi için ye gerekir, ama sump'da kullanacağınız envayi çeşit malzemeyi dış filtrede kullanamazsınız. bu demek değildir ki dış filtre bir işe yaramaz. Aksine, canlı yüküne ve şimdi kurduğunuz akvaryumun gelecekte sizin ekleyeceğiniz canlıların türü ve sayısı ile doğru orantılı olarak basit veya güçlü bir dış filtre de işinizi fazlasıyla görecektir. Sump ayrıca Temel bey'in de dediği gibi diğer bazı malzemeri de kendi bünyesinde barındıracağı için görselliğiniz ön planda olacaktır.

Filtre malzemesi için ne kullanılacak? Sump için dolapta yer var mı? Filtre malzemesi seçiminde besleyeceğiniz balıkların veya bitkilerin de önemi büyük.

240 litre için gayet yeterli dış filtreler vardır. Çok da güzeldir, çok iyi iş görür kesinlikle aklınızda bir soru kalmasın. Ama iyi bir marka, güçlü bir filtre tercih sebebidir. Kapasitesinin büyük olması hem fazla malzeme alabilmesi hem de bakterilerin daha fazla kolonileşmesi için önemlidir.

15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Once hayirli olsun,
    Daha baska fikirle ne yapacaksin merak ettim. :D Tum ihtiyaci ustalar yazmis.
    Yukardaki tavsiyelere uyuarsan 4x4 akvaryumun olur. Baska bir fikre yada goruse su anda ihtiyac yok.
    Cuce cichlidlerin bircok turuyle tetra turlerini bakabilirsin, suru baligi olmalari ve renklerinin guzel olmalari avantaj. Bende ates agizlarla beraber kirmizi kuyruk tetralar var super duruyorlar. Ramirezi gibi amerikan turleri de olur. Harekete gecmeden Bol arastirip okumani tavsiye ederim.

Tapatalk Mobil

16. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Tetratec ex 1200 var dış filtre iyimi sizce

2,3 gündür sabah akşam burdayım.Sürekli okuyorum zatn. teşekür ederm akvaryum henüz elime geçmedi geçince istediğim gbi bir şey olcak sanırım sump yerine dış filtre kullanayım o zmn ben.

Ayrıca yeni başladığım için bu işe heyecan var braz bu akvaryum ikinci akvaryumum ama bir kaç tane daha alırım gibi geliyor bana.çok meraklıyım bu işe siz abilerimnde yardımıyla güzel akvaryumlarım olur umarım.

17. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tetratec ex 1200 aldıysanız güle güle kullanın. Almadıysanız başka bir marka ve model tavsiye edeceğim, hemen hemen aynı fiyata, aynı özellikler, aynı iç malzemeler ile birlikte..

18. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Ben100 60 40 ölçülerinde 240 lt ikinci el bir akvaryum aldım. 250 tl ye .onun yanında tetra tec 1200 dış motor QMAX 1800 iç motor ve 300 w ısıtıcı ile birlikte:yani filtreye ayrı para vermedim

Bir de ben öğrenciyim yani akvaryuma çok fazla bi para harcayamam malesef elime para geçtikce biriktirdikçe birşeyler yapmaya çalışıyorum

19. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Öğrenci olmak veya az para ile akvaryum kurmak ve işletmek hiç sorun değil bu portalda. Hatta üstüne basa basa birşeyleri resmen bedavaya getirmekte de üstüne yok bazı üyelerin.. Elinizdeki filtre gayet iyi. İçinde malzeme olarak neler var? Akvaryum şu an kurulu deği, öyle anladım. Filtre elinizdeyse onu güzelcecik temizleyin, malzemeleri bir nebze kurtarmış oluruz diyelim..

Akvaryum, filtre ne zaman geliyor? Ne zaman kurulum yapacağız?

20. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan

nisanın 10 unda alcağım akvaryum ve ekipmanları hemen kurmayı düşünüyorum henüz parayı denkleştiremedm o yüzden alamıyorum :)

Sayfayı Paylaş