1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ben de Deniz Akvaryumu Tankını Büyütüyorum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde hmrhmr tarafından 6 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Deniz akvaryumu tankını büyütmeye karar verdim. Benim 25 lt'lik tankımı konularımı okuyanlar bilir.Yosun konusunda hala bir çözüm bulamadım ve sanki daha da hızlanarak yosunlanma devam ediyor gbi geldi.Yosundu su değerleriiydi derken yumruğu masaya vurup tankı büyütme kararım aldım öle büyütme derken 3 rakamlı hanelere çıkamıyorum :( alabildiğim vize çerçevesinde koşullara uygun şekile...

Düşündüğüm Deniz Akvaryumu Ebatları

50X50X40 ebatlarında bir deniz akvaryumu düşündüm. Arkadan sumplu yapıcam, arka bölme için 10 cm ayırdım yeteceğini düşünüyorum arka sumpunda çizimini yaptım kendimce. Orta kısmını refigum olarak tasarladım bulabilirsem spagetti alg ,biobal koymayı planlıyorum.Tankın siparişini verdim hazır olmasını bekliyorum. Şu anki 25lt'lik tanktaki kayalar yetmeyeceği için kaya ilave edeceğim.Kendi tankımdaki bubble alg'lı kayaları da almayacağım çünkü onlarla mücadele imkansiz ve bir sure sonra görüntü kirliliği yaratıyorlar.Sormak istediğim şeyler var

Deniz Akvaryumu Hakkında Sorularım

1. Su değerlerini tam oturtamadığım (yosun,kh düşüklüğü mg düşüklüğü) eski suyumdan yeni tankta ne kadar kullanmalıyım yada kullanmalı mıyım?

2.Şu anki tanktaki kumumu yıkamadan olduğu gibi yeni tanka aktarabilirmiyim böylelikle döngüsü olan bir sistem olduğu için yeni tankın kurulum süresini kısaltmış olurum diye düşünüyorum.

3.Damacana su kullanmaya devam edeceğim şimdilik. Erikli dışında ne kullanabilirim? Eriklinin tanktaki yosunlanmada etkili olduğunu düşünüyorum daha öncesinde rioba kullanıyordum erikliye geçişten sonra yosunlanma olduğunu düşünüyorum.

Deniz akvaryumu Sump tankı.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Cevap: Ben de tanki büyütüyorum...

Yeni tankınıza sıfır kurulum yapın...madem diğer tankta sıkıntılar var....su ile yenisine taşımanın anlamı yok...madem su da sıkıntı var bir r/o alın böyle başlayın derim...kolay gelsin

3. Cevap: Ben de tanki büyütüyorum...

Emre bey bence de ro almanız yerinde bir karar olur. Ayrıca eski tankınızda su değerleri tam oturmamış dediğiniz gibi o yüzden naçizane tavsiyem herşeye sıfırdan bir başlangıç yapın.. ben kendi kurulumumda çok sıfır başlangıçlar gördüm desem yeridir.. :)

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

En güzeli sıfırdan bilinçli şekilde yeni kuruluma katılıyorum...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben de katılıyorum, kullandığın şu anki su her neyse onda sıkıntı var sanırım. Diğer yemleme, katkı kullanımı konusunda normal ilerlemişsen sorun su kaynaklıdır. Aydınlatma ve protein skimmer ekipmanının da verimini sorgulamakta fayda var.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Temel abi doğru noktaya parmak basmış. Ama ben ekipman kısmına takıldım 100 litre bir tank için 10 genişliğinde sumpa hangi PS yi koymaya düşünüyorsun onu iyi değerlendir.

7. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul

şu anda kullandığım aqua macro n16 var onu kullanmayı düşünüyorum sığdıramazsam da arkadan sumplular için uygun ps ler var alttan ince boru şeklinde çıkıyor o tarz bişey kullanıcam. Sizce şu anki tanktaki kumu kullanmalımıyım kullanmamalımıyım

8. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara

Bence eski tanktaki hiç bir şeyi kullanmamalısın. Kum kaya vs. vs. Sonuçta o su o tankla ilgili her yerde gezdi ve her yerde az da olsa o alg oluşumu vardır.

Ayrıca sıfırdan yapacağın bir akvaryumun sumpını 10 cm yapıp ps i sığdırmaya çalışmaktansa ps i sığdırabileceğin genişlikte sump yapsan daha verimli ve daha ekonomik olacağı kanısındayım.

KGEYGS ve fth-94 bunu beğendi.
  9. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul

ben de eski tanktan bişey kullanmak istemiyorum ama bir yandan da insanın içi gidiyor aylarca beklemişsiniz kurulum yapmiişsiniz kumlar kayalar vs. vs.....
    eski tankta mercan kırığı kullanmıştım. Bu sefer aragonit kum kullanmaya karar verdim

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Gelişmeleri bekliyoruz,aragonit kum kararıda güzel...

11. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul

Arkadaşlar cumartesi yeni tankım hazırdı gittim getirdim kuruluma başladım fotoğraf çekmek sonradan geldi aklıma amelelik kısmını çekemedim :) caribsea aragonit kum ve red sea pro tuz kullandım.sumpu şaşırtmayla beraber dört'e böldürecektim ancak imalatçı kardeş şaşırtmayı yapmayı unutmuş :( şu anda üç bölüm tanktan sumpa su iniş orta kısım var ki buraya spagetti alg vb. şeyler koymayı düşünüyorum ve siz ellerinde fazlaca olanlardan da bu konuda yardımlarınızı bekliyorum son kısım da tanka geri pompalama... Eski tanktaki malzemelerimi (ps, ısıtıcı, derece, dalga motoru) 1 gece sirkeli suda beklettim kız gibiye yakın oldular :) kumun suyunu tamamen boşaltmama rağmen kum suyu feci bulandırdı tank yarım günde anca kendine geldi. Kayalar biraz az biraz daha ilave yapacağım bunları bulabildim ilk etapta,heryerden de kaya alınmıyor çakıllı beton harcını adamın gözünün içine baka baka canlı kaya diye utanmadan satmaya kalkıyorlar

12. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul

Bu arada diğer tanktaki canlılarımı da unutmayalım.. Evdeki minik akvaryuma koydum onları akv. küçük filtresiyle donduruyorum şimdilik pek hallerinden memnunlarmış gibi durmuyorlar ama napalım

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Hayırlı olsun güzel olur İnşallah,gelişmeleri bekliyoruz...

14. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul

Teşekkür alpaslan bakalım gene girdik bir yola inşallah bu sefer iyi olur

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hayırlı olsun. inşallah sorunsuz devam eder Ps yetecek mi bu tanka ?

16. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul

Teşekkür ederim Halil. Ps konusunda yorumlara ve önerilere açığım. Kitapçığında 160 lt'ye kadar uygun diyor ama nasıl bir performans sergileyecek bilmiyorum açıkcası.
    Yarı yolda bırakmaz diye düşünüyorum.

17. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul

bir de bir sorunum var galiba aşağıdaki fotoda kırmızıyla işaretlediğim tanka su pompaladığımız son bölümün duvarını sanırım birraz yüksek yapmışlar pompalamanın bölümüne yeterince su düşmediği için biriken su kafa motoruna yetmiyor. yan duvar pleksi acaba o yan duvarı havyayla 1 cm kadar falan kısaltsam mı?

18. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul

Arkadaslar ne diyosunuz yan duvari keseyimmi biraz yoksa suyu az doldurdugum icin mi ssu yeteri kadar yan bolmeye dokulmuyor ama tanktaki su orani iyi bence..ew halki salondan gelen dinazor sesi gibi sesle beni evden atmadan yardimci olun

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    O bolme seviyesine kadar su doldyrursan ses kesilir selalle sesi var dogru mu?

Sent from my U8800 using Tapatalk

20. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul

Yok.. suyu bölme seviyesi kadar doldurdum son bölmenin duvarından yani suyu tanka geri pompaladığım bölmenin duvarından yeterli su inmiyor. Yeterli ölçüde su inmediği içinde kafa motoruna pompalamak için su az kalıyor. ses de kafa motorunun yarısı suda yarısı dışarıda olduğu için hava yapıp çıkarttığı horultu... Bende diyorum ki acaba akvaryumcu o bölmenin duvarını yüksek yaptığı için mi yeterli su inmiyor o duvarı 1-2 santim kesip kısaltsammı diyorum sıkıntı olur mu?

Sayfayı Paylaş