1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ben de Tuzlu Suya Geldim

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde mali tarafından 8 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. mali

mali

İsim:
    mehmet ali uslu
    bende tuzlu suya geldim

yaklaşık 5 cm kadar boşluk kaldı denedim çıkıyor.
    Sumpu artık camlardan yaptığım için birkenarı diğer camlardan daha inceydi.Yapım aşamasında ufak bi çatlama oldu.Tabi bu durum beni yıldırmadı...bi tamirat yaptım,neticeti hep beraber görücez inşallah su kaçırmaz.

resimde görünen sağ üst köşe,içerden bir cam kesip yapıştırdım

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    bende tuzlu suya geldim

Gördüğüm kadarı ile ilave camın altına bolca slikon çekmişsiniz. Bencede sorun olmaz. Ama tedbir olarak yama yaptığınız camın etrafınada slikon çekin. burda:gif

3. mali

mali

İsim:
    mehmet ali uslu
    bende tuzlu suya geldim

yanlız bu sumpa iniş borusunun ucuna file gibi bişey takmak lazım,yoksa balıklar sumpa iner..Acaba nası bişey bulmam lazım.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    bende tuzlu suya geldim

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kesinlikle katiliyorum, boru agzina bir kapak vs gerekir. Kucuk baliklarin kuleye dusmesi yaninda ne bileyim bir sorun yuzunden yasamini yitiren baligin o boru agzini tikamasi balik kacmasindan daha tehlikeli bana gore.

Cep mesaj...

6. mali

mali

İsim:
    mehmet ali uslu
    bende tuzlu suya geldim

Olcay Bey 1500 lt lik dıy tuzlu su kurulumunda lav kayası kullanmıştınız.Bu gün biraz kaya araştırdım fakat lav taşının kilosu da 10 tl civarı.Siz nerden almıştınız kayaları.Bende kayaların hepsini canlı kaya alamayacağım bi kısmını lav taşı düşünüyorum.

7. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    bende tuzlu suya geldim

Tuzladan alındı galiba genelde bütün peyzajcılarda bulunuyor ama bulamazsanız ben tuzladan almıştım lav kayası ve daha pekçok çeşit mevcut

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    bende tuzlu suya geldim

Mesut hocamında dediği gibi bu kayaları Tuzla mercan yolu üzerinde bulunan bir peyzajcıdan aldık. Tüm peyzajcılarda bu kayaları bulmak mümkün. Ayrıca Kg sunu 2-3 tl olarak hatırlıyorum. huh:

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    bende tuzlu suya geldim

İki gündür cepten forumu takip ediyordum. Olcay'ın belirttiği gibi mükemmel bir kurulum oluyor ve çok güzel ilerliyor ben de kutlarım. :helalolsun:

Yukarda ilgimi birşey çekti müsadenizle değinmek istiyorum. Sump dolap içine giriyor ve üstten 5 cm boşluk kalıyor sanırım eğer yanlış anlamadıysam ?

Şimdi kafama takılanlar oldu ve sormak istiyorum. Öncelikle üstten sump içine nasıl müdahale edilecek ?

Önce tüm ekipmanları yerleştirip sumpu yerine sürmek çöüm olabilir ama atık kabı çıkacak mı aradan ?

Kule elyafının zaman zaman değişmesi gerektiğinde nasıl olacak ?

Eğer Mehmet Ali Hocam yanlış anlamadıysam bizi bir sorun bekliyor gibi. Cevabına göre önlem almak gerekebilir kurulum aşamasında. :bilmem:

10. mali

mali

İsim:
    mehmet ali uslu
    bende tuzlu suya geldim

Temel bey merhaba,şehir dışındaydınız herhalde ,hoşgeldiniz.Sump ın yüksekliği 40 cm dolap 60 cm arada mesafe var.Anlatmaya çelıştığınız durumuçok iyi anlayorum daha evvel 55 cm lik bir sumpum vardı,gerçekten çok zorlandım,bazı şeyleri malesef yaşayarak öğrendik... dön:gif[​IMG]

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    bende tuzlu suya geldim

Sevindim Hocam inan. Ben yukarda dediğim gibi 5 cm boşluk kalıyor olarak algıladım ve bu yüzden hazır kurulum aşamasındayken önlem alınsın dedim.

Süper ilerliyor gerçekten akvaryumun kurulumu. Sizler gibi konuya hakim arkadaşlar olunca da bizler için takipte zevkli oluyor yalan yok.

12. görkemtemel

görkemtemel

naz: naz: naz: naz: naz:

Hayırlı olsun Mehmet Ali bey kurulumunuz.Sorunsuz ve sağlıklı canlılar beslemenizi dilerim :cicek:

13. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    bende tuzlu suya geldim

Kararınız hayırlı olsun Allah utandırmasın Mehmet Ali bey tebrik ediyorum sizin gibi cesaretli ve kararlı üyeleri aramızda görmek bize guru verir hayat mavide kaçınılmaz son..... :heyo:

14. mali

mali

İsim:
    mehmet ali uslu
    bende tuzlu suya geldim

Görkem Bey,Mesut Bey çok teşekkür ederim teveccüğünüz, :hepiniziseviyorum: tuzlu suyu milad sayarsak daha yolun başındayım,portal sayesinde kayıpsız bir kurulum olur inşallah.
    Ben %50 deniz suyu ile kurulum istiyorum ama bu aralar havalar pek müsade etmiyor.Peki kullanacağımız su kesinlikle damacana su mu olmalı?Ben yıllarca discus besledim,herkes damacana,osmos derken ben suyu 1 hafta dinlendirip klordan arındırıyordum ve öyle kullanırdım hiç sorun yaşamadım.Tuzlusu içinde problem sadece klor mu?Uzun sure dinlenmiş su işimize yaramaz mı?Zira benim akvaryum 550 litre su alır yaklaşık 30 damacana eder,30x5tl=150 tl huh: 25 lt sentetik tuz parası...

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    bende tuzlu suya geldim

Mehmet Ali Hocam çok güzel ve önemli bir konuya değindim açıkcası. toka:gif

Bir kere çeşme suyunu gündemden çıkarıp atacağız çünkü bu heleki İsanbul için hobicinin kendine eziyet etmesi anlamına gelir. Sadece klorla iş bitmiyor. özellikle Slikat, fosfat gibi maddeler derhal istenmeyen alg ve Cyanobacteria olarak karşımıza çıkıyor. Osmos konusu benim açımdan yani şahsi görüşüm olarak beğenmediğim yönünde. Çok kalitelidir suyu hakikaten sıfırlar bilemem ama denk gelmedim ben o kadar iyisine.

Tuzlu su akvaryum kurulumunun su maliyeti ve tabi eklenecek tuz maliyetide eklenince alın size 300 lira direk bir ana maliyet daha. Kesinlikle damacana olmalı hocam. :) Tabi bizi tanıyorsun aşağı yukarı ben şu an yeniden akvaryum kursam normalde 550 litre su için lazım olan 350 lira maliyet benim için sadece 50 lira olur. Çünkü ben Kartal sahile ufak ufak uzanırım hemen. Fakat doğal su iyi işlenmeli ve artık eskisi gibi bana yapılan ( 6-7 sene) itirazlar tamamen bitti sayılır. Çünkü Bayrampaşa biraz kızarıklılık yaptı bu arkadaşlarda. aliye:gif

Ancak her zaman altını çizerim doğal su iyi işlenmeli ve Allah'a şükür şekli şemali tecrübe haznemizde bulunmaktadır. İyi bir protein skimmer ve biraz sabırla birlikte yavaşca yükselteceğimiz tuz yoğunluğu ve ardından eksik olan elementlerini tamamlamak süreci başarıyı getirecektir.

Yarı yarıya kurulum fikride güzel neden mi ? Çünkü zaten bizim yerel suyumuz element açısından zayıf, bu yüzden yarı yarıya su hazırlaması bu sorunu ortadan kaldıracaktır zira düşük yoğunluğu yükseltmek için eklediğimiz tuz dahi kurulum ve ardından eklenen canlıları yeteri kadar sorunsuz ve yine ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde götürmektedir.

16. mali

mali

İsim:
    mehmet ali uslu
    bende tuzlu suya geldim

Valla Temel Abi ne diyim sen olmaz diyosan inanırımki kesinlikle olmaz.O zaman banada Büyükçekmece sahil yolları görünecek..Biraz daha sabredeyim o zaman.Peki abi su takviyelerindedemi damacana su kullanmak lazım?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    bende tuzlu suya geldim

Su takviyelerinde yani buharlaşan su yerine de damacana su kullanmak lazım ne yazık ki. Su bildiğin gibi saf buharlaşıyor yani tuzu, elementi, atığı vs herşey akvaryumda bırakıyor. Bu yüzden buharlaşan suyun yerine tatlı su ilave ediyoruz ki tuz yoğunluğu sabit kalsın. Yoksa tuz yoğunluğu sürekli yükselir.

Tatlı su takviyelerini damacanayla yapmak daha önemli aslında çünkü haftalarca, aylarca, yıllarca bu su sürekli eklenecek her eklemede silikat vs akvaryuma sokmak yine üzüntü getirir.

Tabi sanılmasın ki bir damacanaya 5 lira verip eklemek zorundayız şahsen ben bir damacanayı Yakacık'taki su istasyonundan 75 kuruşa dolduruyorum. Gittiğimde 4 damacanayı 3 liraya doldurup 15 gün kullanıyorum. Sonuçta içme suyu... yeter ki bilindik bir yer yani suyu temiz olsun. Bu tarz bir yer varsa kurulumu bu suyla yapabilirsin mesela.

18. mali

mali

İsim:
    mehmet ali uslu
    bende tuzlu suya geldim

Bu gün akvaryumun yarısını deniz suyu ile doldurdum :heyo: Gerçektende çok zor oldu.Ancak 200 lt su doldurabildim.Taban kumu olarak mercan kırığı koydum.

Temel Abi;sen denizden su alırken yerleşim yerlerinin olmadığı bir yer mi seçiyorsun yoksa farketmiyo mu?Denize tekneyle falan açılıp mı su alıyosun?Ps yi akvaryumun içine koydum,çalıştırdım suyu tamamlayana kadar bu şekilde çalışsın uygun mu?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    bende tuzlu suya geldim

:basardim: Doğal su mu dedin. foto: Hayırlı olsun Allah utandırmasın ve sağlıklı bir kurulum olsun inşallah. Suyun alınacağı en güzel yer bence boğaz bölümleri yani akıntının olduğu yerler. Yerleşim bölgelerinde atık çok oluyor ve su durgun olduğundan daha çok pislik barındırıyor. Suyun alındığı yer önemli evet. Hatta ben rüzgarın karadan denize doğru estiği zamanlarda alıyorum suyu. Daha temiz oluyor su. Ps çalışacak artık bu süreçte çünkü suda varsa atık vb toplayıp alacak. Sabırlı olmak lazım, her geçen gün daha sorunsuz bir akvaryum demek. Taban kumun çok güzel olmuş. Kalınlığı tam göremedim ama baya bir kum galiba ?

Sağlıklı akvaryum temenni ederim.

20. mali

mali

İsim:
    mehmet ali uslu
    bende tuzlu suya geldim

Evet Temel abi halis mulis marmara suyu...Selimpaşa tarafından aldım ama çok uzak bundan sonra boğazdan alacağım,Sarayburnu'nda akıntı çok fazla.
    Suyu aldığım yer çok temizdi akvaryuma koyduğumda da gözle görülür bi pislik yoktu..
    Kumun kalınlığı fazla değil,4 cm falan,fotoda ki akvaryumun köşesi,kumlar orada biriktiği için kalın görünüyo.Fotolar cep tel den.Makine şu anda yok gelince net resimlerini ekliyeceğim foto:

Sayfayı Paylaş