1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ben sanırım bu sevdayı bırakıcam !

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde alper5959 tarafından 6 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    merhaba a.p. ailesi.Size derdimi dökmek ve düşüncelerinizi almak için konuyu açmış bulunmaktayım.

Yaklaşık 40- 50 kişilik yunus sp karışımı 460 litre bir tankım var.tabiki bunun % 75 i 8-9 aylık balıklardan oluşuyor daha yeni yavru vermeye başladılar.

2 dişi 1 erkek yunus kolonimden hırçın erkeğim yüzünden hiç yavru alamamıştım hep dişilere attırmıştı.Bende 2 dişi 1 erkek daha aldım ama kendi erkeğimi verdim 4 dişi 1 erkek kalmışlardı.Gelen erkek fazla baskın çıkmadı ve akvaryumdaki ilk yunus dişimde kuyruklarda koyulaşma ve erkeksi hareketler kovalama ısırma baş göstermeye başladı sanırım cinsiyetini erkeğe mi çevircektir nedir ?

Neyse bugün akvaryumumu izliyordum bi baktım yeni aldığım dişim tüpçük çıkarmış yarım saat sonra yumurta tutup ağzına almaya başladı.Ama bi baktım yeni aldığım erkekte yumurtlayan dişimin peşinde eski dişimde bu yumurtlayan dişimin peşinde.Fakat sadece erkek titreyip eşliyor diğer kendini erkek hisseden dişi sadece etrafında dönmeye çalışıyordu.

Birde okadar sinir oldumki erkek dişisi yumurta dökerken onu kollamıyor başka balıklarım yumurtaları döktüğü gibi almasına fırsat vermiyorlar kapıyorlar.Sanırım 80-100 küsür yumurtasının 15-20 sini anca tutabildi.

İlginç bir noktaya değineyim.o titreyerek dölleyen erkeğim ne mi yaptı ? Dişinin yumurtladığı yumurtalarını yerden bir kısmını kendisi alıp 1.5 - 2 saate yakın ağzında çevirdi resmen dişi gibi kuluçkaya yatırdı.Ama baktım şimdi atmış.

Dünyada devir değiştiğini insanların tercihlerinin bozulduğunu biliyordumda hayvanlar bile böyle olmuş akvaryumumdaki bu trans ilişkiler nedir ? bir bilen ve beni aydınlatabilicek varmıdır ? tankımda sayıyımı azaltmalıyım yoksa erkeği değiştirip baskın bir erkek mi almalıyım ? bunların bu halini izledim sinir oldum ben yavru almak için gözlerinin içlerine bakıyorum ama bu böyle olmuycak düzelmezlerse vericem tümünü kendimi genç yaşımda sinir etmektense

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Ben sanırım bu sevdayı bırakıcam !

Alper 360 litrede 40-50 tane balık var diyorsun.Erkek ne yapsın? Hangi biriyle başa çıksın? Erkeklikte bir yere kadar.Seninde karşına 10-15 kişi çıksa sende topuklarsın öyle değilmi ? :D kardeşim herşeyden önce eğer yavru almayı hedefliyorsan sayıyı düşürmen lazım. Kaldıki akvaryumunda sar prenses var.Sarı prensesler bildiğim en azılı yumurta hırsızıdır. Gelelim erkeğin yumurtaları almasına.Eğer erkek yumurtaları çalıyorsa beş para etmez kardeşim.O erkeği çıkart elinden.Eğer erkek tek bir tane bile yumurtayı ağzına alıyorsa o erkeği elinde tutmayacaksın. Diğer dişinin erkeğe dönüşme gibi bir gayreti yok.O bir nevi çakallık peşinde.kapabildiği yumurtaları yemek için o hareketleri yapıyor.Bu sık görülen bir durum.O yumurtaları kapma eylemine giren dişiyede töleransı erkeğin pasifliği oluyor.Benim beslediğim kolonilerdeki erkekler,dişilerden biri tüpçük çıkarttığı anda tüm balıkları akvaryumun bir köşesinde suyun üzerinde ip gibi diziyorlardı.Heleki birisi çiftleşme bölgesine yaklaşmasın,vurduğu gibi akvaryumdan dışarı sıçrattırıyorlardı. Kısa kesmek gerekirse yapacağın şey belli.Balık sayısını azaltacaksın ve erkeği biran evvel değiştireceksin.

alper5959 ve osman_yc bunu beğendi.
  3. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Ağbi tamamda bu tabansız erkek akvaryumun en irisi bu.Bundan sonraki en iri erkeğim bunun 3/2 oranında.Desene benim erkek karı kırıklı çıktı :D
    spler yunuslarla anlaşabilir sanıyordum ağbi oysaki negüzelde sp kolonimide oturtmuştum.Bi erkek değiştirim yine yumurtalar çalınırsa spleri atarım artık ağbi.
    Sp lerin yumurta çalması birazda erkeğin pasifliğinden dediğin gibi ağbi ama akvaryumda hiçte erkekliliğini göremedim ne artistlik ne bişey.

Yumurta çalmak diyosun ağbi ama nasıl oluyorda kendi ağzına aldığı yumurtaları 1.5 2 saat boyunca ağzında çeviriyor ? bu nasıl bir durumdur anlamadım gitti.
    Ama ben bu erkeği kesin değiştiricem ya gerekirse üstüne bi 25 daha vercem adam gibi erkek olsun akvaryumumda.Ama bu eski dişim erkeğime bile artistlik yapıyor ısırmaya çalışlıyor ve yüzgeçleri koyulaştı.Benim sadece eski erkeğimin yüzgeçleri koyuydu ağbi oda erkeklik hareketleri gösterirken yapıyordu acaba bunda hiç dönme belirtisi olamaz mı ağbi ? Hani baskın erkek yok ya akvaryumda bu göreve niyetlenemez mi ?

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Önemli olan boyu değil,önemli olan işlevi Alper.:D Yani balık istediğin kadar iri olsun hikaye.Erkek ufak olsun ama pskopat baskın olsun. ;) Sp ler yunuslarla herzaman iyi geçinir sıkıntı yok ama üreme döneminde çok fena yumurta çalarlar.İşte burda iş erkeğe düşüyor.

Diğer dişinin dönme gibi bir ihtimali yok Alper.Onun yaptığı sadece köpeksiz köyde değneksiz gezmek.Akvaryumda erkek olmayınca kendini pskopatlığa vuruyor. :)

Aşağıdaki resimdeki benim alfa erkeğimdi.6 yaşındaydı ve bir akvaryumda tek başına 18-20 dişisi vardı ve hemen hemen hergün birini yumurtlatıyordu. Hatta nadir görülen bir durumdur aşağıdaki resim.Aynı anda iki dişiyi birden döllüyor.Çok denemişimdir bu erkeğin yanında 7-8 dişi olduğu zamanlar hergün bir dişiyi öldürüyordu.O yüzden yanındaki dişi sayısını 15 ten aşağı tutmuyordum.Anca yetiyordu o kadar dişi bizim hergeleye. :) 25 i 50 yi boşver şuan bu balık yaşasa 500 lira bile veririm.

Sen şimdiden erkek aramaya başa Alper. O erkekten bi cacık olmaz.

alper5959 bunu beğendi.
  5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

İlk sorunda "bu sevdayı bırakacağım" şeklinde bir başlık açıyorsan Alper, hakikaten sen bu sevdayı bırak...

Bu hobide sabır her şeydir. Sabır olmazsa hiç bir şey olmaz. Durumu gözlemleyip ona göre hareket etmek çok önemli.

alper5959 bunu beğendi.
  6. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Olcay ağbi erkeğinde erkek ama maşallah kuyruklara bak bayrak gibi.Ben ya bugün yada yarın gitçem bakalım erkeğimi değiştirmeye.Ama almadan önce erkeği gözlemliycem bakalım biraz.Konuyu tamamen anlamış bulunuyorum sağol ağbi allah kimseye benimki gibi karı kılıklı bi erkek vermesin :D

Ya sabırlıyımdır sabır ediyorum ama ben bu hayvanları üretmek için 7-8 aydır gözlerinin içine bakıyorum her yumurta tutuşlarında hüsrana uğradım.Tam erkek değiştirdim düzelcek durum derken erkek dişiyi kollamadığı için dişinin kuma döktüğü yumurtaları diğer balıkların çalıyordu hayvancağız 3-4 yere döktü sonuç aynı sonuç.Benimde kafam attı o manzarayı görünce.

Birde Olcay ağbi ben bu yunusların içine gireceği gibi mağara vb. şeyler yapmalımıyım ? Çünkü onların boylarına göre anca 2 mağara varda tankımda

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Mağara şeklinde dekor güzel olur tabi.Ama mağaraları yaparken sarı prenseslerinki gibi olmasın.Balık mağaraya girdiğinde diğer taraftan gerektiğinde çıkıp kaçabilsin.Yani mağaranın iki tarafıda açık olmalı.Yoksa erkek dişiyi mağarada kıstırırsa perişan eder.Yunuslar kapalı bölgeleri pek sevmezler ama ağzı dolu dişilerin erkeğin ve diğer balıkların hışmından kurtulmak için saklanacak yere ihtiyacı vardır.Mağara dekorun yanı sıra akvaryumun bazı bölgelerine kayayı diklemesine koyarsan oda çok işe yarayacaktır.Ağzı dolu balık gerektiğinde gidip bu kayaların arkasına saklanır.

8. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Tamam ağbim sağolasın bakalım yeni dekor türleri deneyip burada paylaşırım yakın zamanda

reis bunu beğendi.
  9. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Sabırla bekliyoruz!

Sayfayı Paylaş