1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ben ve bitkili karma akvaryumum.

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde OLODesign tarafından 8 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bana mesaj yazdiginiz yerin ust kisminda bir ufak kutucuk var orayi isaretlseniz mesajiniz gelir.. Bende sizi arkadas listesine ekliycektim ama bende o sekmeyi bulamadim aksi gibi.. Arkadas listesinde olmayinca o kutucugu isaretlemek gerekiyor..

2. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Şimdi ben girip profilinize baktım ve arkadaş ekleme butonu olması gereken yerde değil.Sanırım profilinizi özelleştirmişsiniz ve bundan dolayı bu işlemler yapılamıyor.Belirttiğiniz gibi size özel mesaj atmaya kalkınca da bir kutucuk çıkmıyor.Atmaya kalktığım "kişi ya mesaj alamıyor yada almak istemiyor" gibi bir uyarı ile karşılaşıyorum.

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Allah Allah eskiden daha kolaydi sanki tek tikla listeye ekliyorduk sanirim biseyler ya degismis yada ben karistiriyorum.Neyse simdi sizide kara listeme ekledim :)))

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Volkan sanirim ozel mesaj ayarlarini yapmamissin. Forum seceneklerini duzenlemen gerek. Ben aksam yaparim ayarini.

5. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Eyvah kara listeye girdim.Sizin kara listeniz bankaların ki gibi olmuyor dimi :)

6. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Herkese tekrardan merhaba,
    herhalde 1 yada 2 hafta oldu foruma girmeyeli.Kusura bakmayın bu aralar pek tadın tuzum yok o yüzden pek ilgilenemiyorum.Konunun başında sizlerle ana tankımı paylaşmıştım.Şimdi ise diğer bir projem olan discus tankımın başlangıcını sizlerle paylaşıcam.Elimde ana tankımın dışında eski lepistes yavrularım için tuttuğum, yaklaşık 80lt. civarında bir tank var.Lepistesleri bir türlü eritemedim.En sonunda 2 -3 hafta evvel Can (James_34) arkadşımın aracılığı ile yaklaşık 100 kadar lepistesi tetralarla takasa ettim.Burdan Can'a teşekkürü bir borç bilirim.Perşembe günüde gidip eminönünden ana tankımda bulunan dış filtremin aynısını aldım.Lifetech 838 1200lt./h.İnternette bir çok insan bu filtreden şikayet ediyor ama ben bir senedir bu filtreyi kullanıyorum ve neden şikayet ettiklerinide anlıyabilmiş değilim.0 ses, 0 sorun güçlü filtrasyona oranla da oldukça ekonomik bir filtre.Cuma günüde bir akvaryumcuda dolaşırken redmoor kök aldım.Eve geldim sıkılmış bir şekilde otururken bari şu tankı bir şeye benzeteyim dedim ve kolları sıvadım.Candan takas ile aldığım mangrovları, ve can'ın gene bana hediye ettiği bir kaç kayada 2-3 tanesini ve redmoor'u akvaryuma koydum.Ana tankımdan 2-3 bitkiyi ekledim.Dış filtreyi kurdum.Discuslarıda ana tanktan aktardım.Sonuç aşağıda resimlerini paylaştığım gibidir.Bu arada tabi bu iş böyle bitmicek.Yakında asıl discus tankımın siparişini veriyorum. 66x47x65(h) ölçülerinde yaklaşık olarak 180-190 lt. Zemin malzmemesi olarakta siyah yada beyaz qurtz kum alıcam.Resimlerde gördüğünüz bitkilerin tamamını çıkarıp.Bir kaç dev saz, amazon ve anubias eklicem ve tabi bir kaç redmoor daha eklenicek.Şimdi aşağıda tankın şuan ki özelliklerini paylaşıcağım.

Tank ölçüsü: 54x31x55(h)

Kapasite (litre): 80 Litre civarı

Malzemeler: LifeTech 838 1200lt/h 4 Sepet Dış Filtre, Atman 300w Isıtıcı, tabanda 3 cm derinliğinde Aquaclay, taban altında 1 cm kadar Hindistan cevizi torfu.

Canlılar: 28 Neon Tetra (30-40 cviarı olacak.), 5 Siyah Neon, 6 Penguen Tetra (8 olacak), 10 Işıklı Tetra (14 tane olacak), 1 Kırmızı Burun Tetra (14 tane olacak), 1 Makrakanta (3 tane olacak), 1 Sae (3 tane olacak), 3 Discus

Akvaryum Bakımı: Haftada bir %20 dip çekimi ve su değişimi, iki ayda bir dış filtre bakımı.

Buyrun bunlarda resimler.

Erman Pehlivan ve james_34 bunu beğendi.
  7. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Kütükler ve taşlar güzel yerleştirilmiş. Beğendim. :) Ama hacim discuslar için biraz küçük değil mi?

8. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Teşekkürler.Evet küçük, zaten konuda da belirttiğim gibi ya bu hafta yada ondan sonraki hafta 66x47x65(h) ölçülerinde ki tankın siparişi vericem yani geçici olarak misafirler bu tankta.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu işi biliyorsunuz kutlarım şık duruyor. Discus maceram olmuştur ve şansıma çok hareketli balıklarım vardı. Akvaryum büyür önemli olan mihrap yerinde olsun.

Teşekkürler ellerinize sağlık...

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ellerine sağlık Ömer, şık görünüyor tankın, hayırlı olsun.

Yeni tankını sabırsızlık ile bekliyorum.

11. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Temel bey, Murat bey, beğendiğinize sevindim, ama henüz işin başındayım.Öğreneceğim daha çok şey var.Elimde olan ekipmanlarla ve o an ki öyle bir dürtülmemle ortaya çıkan bu. Asıl kafamda olan şey değil.Gerekli malzemelerimi topladığım ve yeni tankımı yaptırdığım zaman asıl iddialı bir tanla beğenilerinize çıkmayı istiyorum.Hadi hayırlısı... :)

murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Ömer Abi tebrik ederim. Çok hoş bir görüntü yakalamışsınız. Konunun daha önceki mesajlarını incelemeden yazıyorum mesajımı kusura bakmayın ama hemen bakacağım diğer sayfalarada.

İtiraf etmem gerekirse akvaryumunuzu görür görmez Oliver Knott geldi aklıma. Onunda bu tarz bir çalışması vardı sanırım. Ya da çağrışım yaptı bir yerlerden. Süper olmuş. :)

13. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Türker kardeşim fikirlerin ve beğenin için çok teşekkür ederim.Evet Amano Takashi ve özellikle Oliver Knott'un bu tarz bir sürü tasarımı var.Araştırmalarım da ve 1-2 ufak deneyimim de şunu farkettim ki bu tarz güzel görünümler yakalamanın püf noktası, eğer redmoor kullanıcaksanız bir kaç tane yada yaklaşık tankınızın yarısı kadar bir redmoor koymanızdır.Benim mesleğim Endüstri Ürün Tasarımı, ancak eğitim alt yapısı olarak resim, heykel, grafik gibi başka sanat dallarının alt yapısınıda aldım. Akvaryumlar tablo gibidir.Ve tablolarda olduğu gibide akvaryum tasarımında proporsiyon çok önemlidir. Akvaryum tasarımında ön ve arka plan ilişkisini, akvaryumun ortasından böldüğünüzde sağ sol yükseklik oranını doğru ayarlarsanız ve kullandığınız malzemelerin renklerinde ki kontrastı iyi yakalarsanız emin olun ki seyri güzel bir tasarım yakalamış olursunuz.Bu söylediklerim bitkili bitkisiz her tank için geçerlidir.

turqer, 10.KÖY ve Toprak Akalın bunu beğendi.
  14. 10.KÖY

10.KÖY

İsim:
    Alican TEKİN
    Tebrik ederim Ömer gayet güzel olmuş eline sağlık.

15. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Saolasın Alican, filtre konusunda ki yardımlarından dolayı da teşekkür ederim sana.

16. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Ömer Abi değerli bilgileriniz için öncelikle çok teşekkürler.

Hep merak etmişimdir. Özellikle bitkili akvaryumlarda altın oran uygulaması nasıl olur. Elbette dediğiniz gibi kullanılan malzemelerde çok önemli fakat bu konuda, altın oranın akvaryum dizaynında uygulanması konusunda sizin gibi bir tasarımcı abiminde fikrini öğrenmek isterim.

Saygılar.

17. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Türkercim, altın orandan kastın nedir?

18. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
  19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Tank çok güzel olmuş valla.. Elinize emeğinize sağlık.. Balık sayısı biraz fazla olmuş tek göze batan o..

20. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Volkan bey beğeniniz için çok teşekkür ederim.Türker kardeşim bir evvelki sayfada tank tasarımlarıyla ilgili söylediklerim zaten altın oran dahilinde cümlelerdir.Daha evvelden de söylediğim gibi tankın görünümdeki proporsiyon ve kompozisyonu doğru ve yerinde uygularsanız zaten altın oranı tutturmuş olursunuz.

Sayfayı Paylaş