1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ben Yaptım Oldu Mantığına Dikkat !

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde kaan07 tarafından 20 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Merhabalar ;

Hacim yetersizliği , uyumsuz türler , zıt beslenme vs. gibi nedenlerden dolayı biliyoruz ki birçok tür birbiri ile bir arada bakılmamalıdır.

Bazen bir akvaryumcuda , bir arkadaşınızda , bir dükkanda bu durum ile karşılaşabilir hatta bilgi sahibi olmadan kurduğunuz akvaryumda bile bu durum olabilir.Balıklar o anda size mutlu görünebilir lütfen buna aldanmayın.O yüzden akvaryum ve tür tavsiyesi forumunda açılan konulara cevap verirken ;

- Bir arkadaşımın 50 litrelik tankında 20 tane damızlık sarı prenses var ve aylardır bir sorun yok.

- Akvaryumcuda Frontosa ile Tropheuslar bir aradaydı ve mutlu görünüyorlardı.

- Bir dükkanda görmüştüm adam tüm balıkları hayvansal besliyordu ve hiçbir kayıp vermemiş bugüne kadar.

Gibi "o yaptı oldu yahut ben yaptım oldu" mantığı ile cevap vermeyiniz.

Unutmayın ki akvaryumlarımızdaki canlılarımızın yaşamları yalnızca nefes alıp vermekten ibaret değildir.Lütfen onlar için azami özen gösteriniz.

Saygılar

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Doğru söylüyorsun Kaan. Ben zaten gerekli özeni gösteriyorum. Zaten zannetmiyorum ki aramızda 20 tane sp'yi 50 litrelik akvaryumda besleyecek akvarist olsun. Bu sadece örneklendirmeydi. Gereken özen mutlaka gösterilmelidir. Beni kimsenin lafı enterese etmez. Ben doğru bildiğimi okurum.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum forumlarında çok sık kullanılan ifade ile bir başlık açmışsın teşekkürler. ' Ben yaptım oldu ' Bu ifadeyi iyi anlamak ve iyi etüd etmek gerekir. Bu ifade paltformlarda yanlış şeyler için ' ben yaptım sorun yok sen de yapabilirsin ' şeklinde algılandığı kadar gerçek anlamda tecrübesel gelişmeler sonrasında kazanılmış yenilikler için de kullanılabilir.

Her ben yaptım oldu diyene değil elbette ama aramızdan gerçek anlamda kazanımlar, yenilikler çıkaracak olanlar 'Ben yaptım oldu ' dediğinde ilk verdiğim örnekteki kişiler ile karıştırılmamalıdır.

Bu ifade yanlışı doğru göstermeye çalışanlar için kullanılabilir sadece.

Yoksa şu an da benim de dediğim gibi ' Ben yaptım oldu diyenler çıkmalıdır.

Sevgiler...

4. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Pekala dediğiniz doğrultuda; Ben desem ki 100 litrede 20 sp baktım yanlarına frontoza koydum ve yavruladı.Herkesde bu olucak diye bir şart yok.Bu yüzden ben yapsam bile yaptım,sende yapabilirsin denmemeli.

M.D.1

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Konu rutin bir konu değil Kaan açmak gerek biraz. Yukardaki örneğin benim verdiğim ilk örnektekine girer. Yani altından paslı tenekeden başka birşey çıkmaz. Yavru alınır alınmaz değil ama her yönüyle hobi gelişimine katkıdan uzak. Bu yüzden bu yaptım oldu dediğim gibi yanlış yönlendirme sınıfına girer.

Oysa ben sana bir örnek olarak şimdi bir ben yaptım oldu örneği vereceğim ve ben yaptım oldu diyorum ve tabi sen de yap diyorum. Bakalım ben yaptım olduya;

Ben diyorum ki Maifan filtre malzemelerinin hepsinden daha iyi ve birçok gerekli iz element içeriyor. Kömür kullanmaya gerek yok su pırıl pırıl. Maifan özellikle yavru balıklar üzerinde oldukça faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Süs balığı yetiştiriciliğinde oldukça yararlıdır. Daha bu ülkede adını duyan yoktur bu malzemenin buyur bakalım. Ben yaptım oldu ve tavsiye ederim.

Ne düşünüyorsun ? dön:gif

6. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Bende bunu diyordum sen yapmışsın olmuş.Fakat bunu ben yaptım ve ters bişeyler gitti ozaman ne olucak.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İşte bu düşüncen hata 2 oldu. Çünkü sadece kestirip attın. :) Oysa bana sormadın akvaryumdaki etkileri, malzemenin içeriği, sudaki fiziksel değişime artı veya eksi katksı, hangi türlerde kullanıldığı gibi hiç bir soru sormadın ve malzemeyi bile araştırmadın. :) Burada önemli olan ben yaptım oldunun ne konuda olduğudur.

Bu malzemeyi bu ülkede hiç kimse ve hiçbir akvaryum platformu yazışmamış durumda ama ben diyorum ki alın kullanın. Çünkü malzeme güzel ve orjinal bir filtre malzemesi. ;) Anlaştık mı ? Sanırım beni anlamışsındır.

8. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Tacrübe edinilmiştir.Yani ozaman kullanılabilir. saygılar:gif

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tabiki herzaman ben yaptım oldu demek doğru değil. Bazı akla mantığa sığmayan olmaz dediklerimizde oluyor. Örnek olarak Mesut hocamız. Mesut hoca 200 litreydi yanlış hatırlamıyorsam ozamanki akvaryumu ve bu bu akvaryumda damızlık boylarda zebra,yunus,sp vs gibi bir cıchlıd akvaryumunda japon balığı besliyordu. Şaşırdınız dimi ? Ama asıl şimdi şaşırın çünkü Mesut hoca o akvaryumda yaşaması bile mümkün olmayan japon balığından yavru bile aldı. smiley18.gif

Şimdi ben yaptım oldu mantığını iki şekilde ele alalım.

Birincisi;olmaması gereken, ama birşekilde olmuş yada olmuş gibi görünen ve birzaman sonra dengelerin bozulacağı bir düzen ve bunun yanlış lanse edilip insanları yönlendirmesi.

İkincisi ise gerçekten hiç daha önce denenmemiş ama deneyipte bunu doğru bir şekilde uygulayıp başarı sağlamış bir çalışma yada bir düzen.

Örnek olarak Temel hoca. Türkiyede ilk Marmara suyundan deniz akvaryumu kuran, ve bu suya (bana kızmaz yazayım) ,resmen bir deli cesareti ile içine milyarlık balık atan ve yıllarca sağlıkla beslemiş bir adam.

Temel hoca bunu yıllar önce ben yaptım oldu dediği zamanlarda dokuz köyden kovmuşlar ama bakın şimdi Bayrampaşada kurulan dev akvaryumu elin adamları Marmara suyundan kurdu. Hani olmazdı ?

Yani bazı şeyler vardır,gerçekten olmaz. Bunu bilimsel olarakta kanıtlamışsındır,ama bazı şeylerde araştırmaya,geliştirmeye açıktır. Burda tek yapılması gereken, birşeyi yapıp,bunu defalarca test edip, güveniliriğini gerçekten ispat edersen işte ozaman ben yaptım oldu demelisin.

Saygılar.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İyi ifade iyi. burda:gif Konuya noktayı süper koymuşsun ne diyelim teşekkürler.

11. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Teşekkürler Olcay abi konunun faydalı olduğunu düşünüyorum.Ve tartışmalar ben yaptım neden olmasın gibi şeyleri burda tartışabiliriz.

12. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Valla Olcay abi helal olsun sana. Sen boş zamanlarında köşe yazısı falan yazmıyorsun değil mi. :D Resmen bir yazar edasıyla konuya nokta koydun. Ne yazacağımı şaşırdım.

13. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Olcay hocam sen yazmışsın olmuş :heyo:

Sayfayı Paylaş