1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bence haklılar.

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde GokhanZeybek tarafından 8 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu
    Ekolfiltre resmi sitesindeki yazıyı paylaşıyorum.

Sevgili Akvaryum Severler,
    Firmamız 1982 yılından beri faaliyet göstermekmektedir.Ürünlerimiz son teklonoji ile üretilmiştir.Bunun sonucu olarak üretiğimiz filtrelerden yüksek performans alınır.Yüksek teklonoji ürünü olan bobinleri sayesinde motoru ısınma yapmaz ce suyu ısıtmazEnerji sarfiyatı diğer çin mallarına nazaran çok daha azdır.NE YAZIK Kİ ÜLKEMİZDEKİ YABANCI MAL HAYRANLIĞINDAN DOLAYI filtrelerimize gereken ilgi ve alakayı göremedik.Bu sebebten filtrelerimizi dış görünüş olarak geliştirmemiz için fazla çaba harcıyamadık.Fakat yinede değerimizi bilen müşterilerimiz ürünlerimizi uzun yıllardır almaktalar.
    Ufak tefek sorunlarınız çıkmış olabilir.Ama bunları zaman içerisinde giderip sizlerin eleştiri ve yardımlarınızla geliştirmekteyiz.

Bence haklılar.Hep görüyorum forumlarda portallarda ''Ekol 15 mi alayım yoksa jebo 825 mi?'' Herkes ''jebo 825 al der'' neden ekol 15 su kaçırıyormuş falan filan.Filtreyi almayınca adamlar parayı nerden bulup kalitesini yükseltcekler?

Onur G. HİTİT ve cirol bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Bence haklılar.

Aynen katılıyorum haklılar.

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Ekol güzel işe imza attı yerli ürün olması ayrı bir güzel durum. İlk çıkardıkları ürünlerdeki eksiklikleri hemen hemen giderdiler. Yanlız burda diğer bir sorun satış ve pazarlama bölümündeki eksiklik. Biraz önce farklı satış sitelerine göz gezdirdim ama hemen hemen hepsinde stokta yok yazısı karşıma çıktı. İlk olarak bu sorunu çözmeleri lazım. Piyasada ayakta çok rahat kalırlar en ömenli avantajları yedek parçaya sahip olmaları.

Yine önceki yazdığım cümlede belirttiğim gibi Satış ve pazarlama sorun'unu çözmeleri gerekiyor.

4. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

% 100 katılıyorum...
    Satış ve pazarlama konusunda gerçekten zayıflar. Akvaryumcuları dolşatığınızda her yerde jebo vb... ürünler var genelinde ekol yok... insanlar da elinde olmayan malı değil de olanı satmaya çalışıyor.

Konu sadece yabancı mal hayranlığı ile özetlenemez (işletme körlüğü vardır bizim Türklerde insanlar, firmalar hep başarısızlıkları için bahaneler üretip kendilerini düzeltmek ve geliştirmek yerine başkalarını suçlarlar.) Rüşvet verdi de aldı işi. Zaten bizim özelliklerimizi anlamadılar. Yahu onunla görüşüp de ne yapayım o zaten bilmem kimin adamı. Arama motorlarında arattırın bakalım ekol'ün orjinal sitesi kaçıncı sırada çıkıyor (google adwords maliyeti ne kadarcık ki - ilgilenenler bilirler)?

Millette yabancı malı hayranlığı var demiş ama ekol de ilk dizaynını eheim'dan kopyalamamışmıydı yanlış mı biliyorum? Demek ki ekolde de yabancı hayranlığı var...

Türkiyede kaç akvaryumcu var?, yılda kaç adet filtre satılıyor?, hobiciler bu işe yıllık ne kadar para yatırıyorlar?.... gibi pazar araştırmaları yapmak lazım. Eline çanta alıp tüm akvaryumcuları dolaşmaları lazım...
    Ekol'ün hedefleri ne? Çin malı ile rekabet mi? İhracat yapacak Türk markası olmak mı? Bu işe ne kadar sermaye yatıracak vb... sorular geliyor aklıma...

Profesyonelleşmeyi hedefleyen bir firma meselelere bilimsel perspektifde bakmalıdır.

Dost acı söyler... Ben sadece aklıma geleni yazdım... Faydam olursa ne mutlu bana...

cirol bunu beğendi.
  5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Çok zayıf bir açıklama olmuş.. 1982'den beri ayakta duran bir firma ürünleri satılmadığından nasıl şikayet edebiliyor anlayamadım.. Pazarlama , reklam sıfır ve işin en sinir olduğum yanı ise musluklarının ayrı satılması.. Bu nedir ya ? Musluğu ayrı satılan kaç tane filtre var.. Yerli malı sahip çıkalım istiyoruz ama ama yani...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kimin mesajını okusam ahk veriyorum bu ara. Fakat ben de uzun zaman önce kullanmış biri olarak daha iyi pazarlama taktikleri gerektiğini düşünüyorum. Mesela musluk konusunu yeni okudum ilginçmiş.

7. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

İnşallah bu konuda dünya markası olurlar da koltuklarımız kabarır...

Sayfayı Paylaş