1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bende aranıza katılmak istiyorum..

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde baysamin tarafından 22 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Bende aranıza katılmak istiyorum bazı sitelerdeki arkadaşlar nano adı altında çok ufak deniz akvaryumları kuruyorlar.

Şimdi bazı sorularım olcaktı benimde sizlere,

1. Litreye göre kum ve canlı kaya hesabı nasıl yapılır.

2.Algorit kummu kullanmalıyım yoksa mercan kırığımı (açıkcası algorit kumdan görünüş olarak fazla hoşlanmadım).

3.Ps kullanmam icap edermi kullanıcak olursamda hava taşlı kullanıcam akşamları kapatsam olurmu yoksa devamlı açık kalmasımı gerekiyor.

4.Flitre olarak şelale flitre kullanıcam akıntı için ayriyetten dalga motoru icap edermi zira ufak akvaryum

5.Son olarak ışık nasıl olmalı.

Bendeki akvaryumda 35x25x25 atıl camladan beta için yaptığım akvaryumdu betamı büyük akvayuma alınca ufak bir nano yapmam için içimde bir kıpırtı oldu.

Beslemek istediğim balıklarda ufak cins balıklar 4 çizgili damsel dartfishler veya palyaco balığı en fazla 2 tane olması kaydıyla.

İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumun hacmi ne kadar ?

İlave akıntı moturu gerekir, canlı kaya 1 litre suya göre hesaplanmıyor toplam hacim daha iyi fikir veriyor. Mercan kırığı kullanabilirsiniz. Hava taşlı ps 24 saat çalışmalı.

Aydınlatmayı nasıl yapmayı düşünüyorsunuz ?

3. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay

35x25x25 ölcülerinde bir akvaryum 20 litre yapıyor.

ufak bir akvaryum olduğu için dalga motoruna gerek varmı diye sordum

hava taşlı ps de ses yaparmı diye merak ettim.

ışıklandırma hakkındada hiç bir fikrim yok

yardımcı olacaksa akvaryumun konumu hakkında foto ekliye bilirim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mert Bey hacim çok az malesef. Birde kumu kayası eklenince geriye 12 litre ya kalır ya kalmaz. Bu hacim sizi üzebilir. Bence sabırlı olun ve daha hacimli bir akvaryumla başlayın. burda:gif

5. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay

Ben akvaryumlarımı yatak odamda kurabiliyorum sağdece diğer odalrda canlı beslenmesi yasak bu yüzden çeşit ve büyük ebat yapamıyorum.

1 cm kalınlığın da kum koysak yumruk kadarda canlı kaya kurtarmazmı _?_?_?_ :(

6. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Merhaba Mert bey.Öncelikle aramıza hoşgeldin.Tuzlu su akvaryumu kurma fikrinden dolayı kutlarım.Sen sen ol sakın benim yaptığım hataları yapma (Asla ve asla çeşme suyu kullanma.Asla ve asla t5 yerine sıradan fluoresanlar kullanma).Portalda sana yapılan önerilere harfiyen uy.Ekipman kalitesinden ödün vermemeye çalış.Hiç merak etme portalda sana gereken yardım ve yönlendirmeler yapılır.Fakat akvaryum hacminiz çok düşük.En azından 50 litre olsa daha iyi olurdu.Canlı kaya ne kadar çok olursa o kadar iyidir.Canlı kaya ve ps tuzlu su akvaryumunun kalbi sayılır.Başarılar dilerim.

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Mert Bey aramıza hoşgeldiniz. Keyifli paylaşımlar dilerim.

8. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay

Portal bana 40 mertekaresi bana ait olan bi ev ayarlanırsa çok sevinirim gerçketen 4 metrekarelik bi oda bi ben balıklarım kanaryalarım mutlu mesut yaşıyoduk 2 de damsel veya paylaço ekliyeyim dedim olmadı.

9. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Mert bey amacımız siz daha tuzlu suya başlamadan önce sizi caydırmak değildi.Temel hocamın da dediği gibi akvaryumda kayalardan sonra 12 litre kalacak.Bu hacim bırak tuzlu su akvaryumunu tatlı su akvaryumu içib bile uygunsuz.
    Senin dediğin gibi 1 cm kum ve yumruk kadar kayaile imkansız.

10. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay

Sağlık olsun ne diyelim canlı doğuranlarımdanda vazgeçemiyorum ne yapıcam bende bilmiyorum ilerde inşallah yaparız.

11. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay

Hazır niyetlenmişken minimum ölçüler ne olmalı bu iş için 40x30x35(h) ölçüler nasıl gideyim yeni akvaryum yaptırayım bari gazı almışken yarım bırakmıyalım projeyi. Üzerine koyacağım sehpanın ölçüleri buda.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu ölçülerden az daha büyük bir akvaryum kurulumu gerçekleştiren genç bir arkadaşımız var. Konu size yardımcı olacak düzeydedir ve başarılı bir kurulum gerçekleşiyor diyebilirim. Akvaryum arkasına sonradan sump ilave etti ama şart değil. Bence bu konuyu bir inceleyin kafanıza takılan bölümler üzerinden sorularınıza devam ederiz.

http://www.akvaryumportali.com/forum/453035-nano-resif-kurulumu-t9719.0.html

13. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Merhabalar yine ben :) nanoyu kurdum Marmara`dan suyu çektik birazda tuz ekledim 26 dereceye ısıtıcı kuruldu. Ama bir yanlış yaptım taban malzemesi üzerine, su ve tuz ekledim. Taban malzemesi olarakta mercan dalları yada çok kalın başka birşey sağlık olsun diyerek tuzumuzu eritmeye başladım.

Sayfayı Paylaş