1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bende bitkili akvaryum kuruyorum.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Toprak Akalın tarafından 7 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Arkadaşlar akvaryumumdaki üç balığımı verdikten sonra (tetrazon, melek, silver dolar) akvaryumu komple olarak değiştirip bitkili kuracağım. En öne uzun bir mangrov moss sarılı, ortalara çimenimsi bitkiler, en arkaya zeytin, çınar, limon. Su üstüne azcık pistia çoğaldıkça satacağım. Yapacağım şeyler şunlar.

Co2 sistemi
    Tabana torf üstüne elyaf üstüne kuartz
    Arada sıvı ve tablet gübre ama çok sık dökemem.
    Işıklandırma bir tane kırmızımsı pembemsi floresan var ayrıyetten neler koymalıyım?

Tavsiye bekliyorum. saygılar:gif

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Eğer işe yarar bir tavsiye arıyorsan araştır derim. Özellikle florasan konusunu. Tabanı güzel birşeyler bul bitkiler her türlü güzeldir. İlk başta ekonominin iyi olması lazım eğer gerçek bir bitkili kuracaksan. Tekrar söyleyeceğim eğer güzel birşey istiyorsan boyutları bilmiyorum ama güzel bir hagen kum al misket gübre potasyum nitrat fostaf microelement ve demir gübresi co2 sistemini mayalı olarak yapacağız. Boyutlara göre güzel birde florasan ayarlayacağız sonra istediğini ek. Ama unutma bol su değişimi şart olacak düzen şart ilgi şart. Sen iyi düşün ama sadece düşük teknolojili istersen diğer arkadaşlar yardımcı olacaktır ben anlayamıyorum onlardan o kadar uğraşacağına biraz daha fazla ver yüksek teknoloji yap derim.

3. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    O kadar yüksek teknolojili olmayacak. Alta saksı torfu kuartz ile karışmaması için arasına elyaf. Misket gübre bulabilirim ucuz bulursam. Floresan işini biraz uğraşla hallederim. Co2 kolay hallederim. Bi floresan işi beni bozuyor. Su değişimini düzenli hale getiririm ama iki hafta falan su değişimi yapamam. Babama tembihlerim bir kere de olsa yapar dipten su çekerek. Tek sorun floresan onu da halledeceğiz...

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bak torf kullanma onun yerine misket gübre al diğer gübrelerle birlikte. 50 TL filan edecektir tüm gübreler en fazla. Kaç litrelik akvaryumun var boyutlarınıda yükseklik ile birlikte yazarsan daha fazla yardımcı olabiliriz.Hagen kuma bir bak istersen güzel hagen kuma benzer kumları alabilirsin.Hagen kumlar 3 ile 5 mm arasında değişiyor tek önemli özelliği salınım yapmaması buna yakın kumları kullanabilirsin. Boyutlara görede ayarlarız florasanları. Ama önemli olan su değişimi 2 günde bir gün aşırı su değişimi şart oluyor yosunlar yüzünden. Fazla gübrelerin kullanılmayan gübreleri sudan uzaklaştırmak lazım. Yoksa yosuna merhaba deriz ben sürekli su değişimi yapmama rağmen hayla yosunlarla boğuşuyorum. Ama doğal ilk kurulumlarda.

5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Yosun salyangozlarım geldikten beri sıfır.25 salayangozum var yosun pek sorun olmaz. Zaten birinden kiraz karides alacağım o zaman hiçmi hiç olmaz. :) 65x40x25 yani 65 lt.Yükseklik 40 cm ona göre siz söyleyin. O kadar abartmayacağım öne kütüklü moss arkalara dallı budaklı şeyler (tilki kuyruğu, cabomba vs.) lepistes yavrularının saklanabilecekleri yerler. Kiraz karides için moss lazım o yüzden.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yükseklik sorun değil o yüzden o kadar sorun olmayacaktır merak etme o kadar fazla birşey olmayacaktır florasan. Ben her dakika kazıyorum yinede dakikada oluşuyor. :)

7. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Işıklandırmaı ben tüm gün açıyorum hiç kapamıyorum ama bende hiç yosun oluşmuyor. :D

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Işıkların özellikleri ne onu bir söyle ona göre değerlendirelim. :)

9. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Yahu dalgıç floresan. 220 v kırmızı ışık.

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Dalğıç florasanların hiçbir etkisi yok işte. :) Boya saçan seyler anca onlar.Onlarla bitkiliye başlayacaksan hiç başlama daha iyi. Bitkilere etkisi yok onların

11. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Toprak bence yok ondan kısayım yok bundan kısayım diyerek başlayacaksan bu işe hiç başlama. Sonradan çok üzülürsün. Yapmasına yaparsın. Ucuz floresanda kullanırsın, dalgıç floresanda, ucuz torfta kullanırsın. Ama bunların sorumluluklarını alabileceksen kullan. Burada herkes senin en iyi yapman için yorumlar yapıyor. Yok eğer ben bununla da yaparım diyorsan tercih senin. Benimde dilim yandığı için bunları sana yazma gereği duydum. Deniz akvaryumunda aydınlatmadan kaçtım. Yosunla baş edemiyorum şimdi. Yeni kurulumum var. Nasıl dilim yandıysa artık en iyilerini almak istiyorum. :)

Saygılar...

12. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Aydınlatma yaparım sorun değil. Hangi ışıkları önerirsiniz nerden bulurum. Philips floresan alırım beyaz. Öne mavi floresan yada ne önerirseniz. Siz tavsiy edin ben alıyım.

13. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Bitkili akvaryumlar çok güzel oluyor.Güzel akvaryum yaparsın inşallah.Taban kumu çok önemli ve ışık bitkilide.Dalgıç floları sevmiyorum ben tavsiye etmem.

14. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Dalgıç zaten su içiçnde değil o tehlikeyi göze alamam. Taman kumu dediğim gibi kuartz. En alta torf üstüne elyaf üstüne kuartz. Co2 kolay fakat gübre... Bulursam kullanırım fakat Mersin'de zor...

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Eğer alabilrsen Murat Abi'ninde kullandığı onunda bana önerdiği bi kombinasyon var. Aquastar grolüx ve philips 865 Bunu kullanabilirsin. İsteğe göre philips 2 adet kullanılabilir toplam watt miktarıda 50 civarı olabilir ama az olmasın taban bitkiside koyarsan. Zaten sanırsam siyah kuvars kumada hagen kuma benziyor bazı yerlerde bu ismi kullanılıyor. Merak etme gübreler kargo ile kapına kadar gelir.

16. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Beyaz kuartz siyah değil. İki tane philips alırım iyi olur. Pistia besleyeceğim aynı zamanda...

Sayfayı Paylaş