1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bende Kuruyorum 65* 50* 45*

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde görkemtemel tarafından 25 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. görkemtemel

görkemtemel

Herkese merhaba;

Daha önce forumda assagıdaki linkte kurulum ile ilgili sorularımı sormuştum ,bugun artık camları kestirip yapıştırmaya başladım :cicek:

Diğer topikte belirttiğim gibi kocaelinde okuyorum ama ailem ankarada olduğu için ankara kocaeli arası gidip geliyorum.Dün gece kocaeline geldim ve sabah ilk işim camcıya gitmek oldu...Camcı abi öğrenci filan dinlemeyip 60 tl isteyince camlar için bana sanayi yolu gözüktü:) sanayide abiler sagolsun 20 tlye camları hazırladılar ama yan camlar koyu renkli oldu :( daha önceden ellerinde kalan camlardan yaptıkları için mecburen kabul ettım ,akvaryumumun yan camları koyu renkli olucak napalım:):) birde sanayide cama delik acamıyolarmış başka bi yere yolladılar,gittiğim yerdeki abide 65lik delik acabilirim diyince bütün plan suya düştü...elimizde camlar camcı camcı gezip 50lilik delebilicek bir yer aradık,3-4 saat gezdik ama koskoca kocaelinde hiç bir yer delemiyor .8. .8. Yapıcak birşey kalmayınca sabah 60 tl isteyen camcı abiye gittik :cekingen: oda fabrikada deldirebileceğini ve 1 hafta sonra geliceğini söyledi yada kendim kırarak delerim dedi.kabul ettik ve harika bir iş cıkardı kırarak deldi...yani bütün günü camlar için harcadık...Eve gelincede camların kenarlarını zımparalayıp yapıştırdık... :heyo: :heyo:

Artık bu başlık altından tankın kuruluşunu paylaşıcam.Bugun fotoğraf makinesinin pili bittiği için cep telefonuyla çektik bundan sonra paylaşımlarımdaki fotoğraflar daha düzgün olur sanırım:):):) Benim gibi tuzlu suya yeni başlayan aradaşlara örnek olması diliğiyle :hepiniziseviyorum: Yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum

camları zımparalamadan ve yapıstırmadan önce.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 23 Haziran 2015
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerinize sağlık, maceralı bir aşama olmuş ama ben her zaman derim hobinin en eğlenceli tarafı bu ilk kurulum aşamasıdır. El alışkanlığınız olduğu belli zaten bu işlere umarım ortaya hep birlikte mükemmel ve gönlünüze göre bir akvaryum çıkmasına vesile oluruz. em34:

Yapıştırma işleminden sonra kuruması gerçekleşince pimaş dirseğini takacaksınız sanırım. Delik cam üst sınırından kaç cm aşağıdan delindi ? Dirsek ağzı yukarı baktırılırsa su seviyesi yüksek olmaz umarım akvaryumun. Bu ölçüler önemli, kurusun akvaryum silikonu boru takma aşamasına geçince devam ederiz konu üzerine inşallah.

Eğer akvaryum içinden dirsek takarsak suyu akvaryum yüzeyinden sumpa indirme imkanımız olur bu da yüzey yağlanmasını sumpa taşımak ve ps ile daha kolay almak demektir. Faydalı olur bir hayli.

Umarım kazasız, belasız bir kurulum olur başarılar...

3. görkemtemel

görkemtemel

Temel abi deliği 4cm altına actırdım, yarın bulabilirsem dirsekleri alıp deniycem. İçinden dirsekle dediğiniz gibi suyun üstünden çekişi sağlıycam...tabi bugunku cam olayından sonra burda 50 lilik istedigimiz tip boruyu nasıl bulucam bılmıyorum.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bildiğimiz pimaş 50. lik boru direseği kullanılabilir. Nalburlardan kolayca alınabilir bir malzemedir. Kenarları silikon ile yapıştırılır sıkıntı olmaz bu konuda. Tabi gönül isterki bakalit somunlu aparatlardan bulunabilseydi sağlık olsun. Şimdi 4 cm aşağıdan delinmiş olması dirsek ağzının yukarı bakmasıyla akvaryum su seviyesinin yüksek olmasına sebeb olabilir ama bunu dirseğin yukarı bakan ağız kısmından traşlama veya dirseği hafif yana çevirme yolu ile çözebilirsin. Kurusun inşallah dirsek takılırken gerekli düzenlemeler yapılır. burda:gif

5. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Görkem bey hayırlı olsun akvaryumuz. naz: Başarılar ve kolay gelsin.beceriklisiniz sahiden elinize yakışmış silikon.Kayıt gerektiren boyutta görünmüyor akvaryum.Kayıt olmazsa daha rahat müdahale edilebilir akvaryuma, kayıt tabandan atın içiniz rahat edecekse.Aydınlatma bu tarz tuzlu su akvaryumlarında önemli üstteki kayıt ışığı engelliyor,ne kadar çok faydalanırsa ışıktan o kadar iyi. super:gif

6. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Hayırlı olsun güzel bir çalışma olmuş.İnş. gönlünüzde yatan akvaryuma sahib olursunuz

7. görkemtemel

görkemtemel

Temel abi şimdi evden çıkıyorum danso: pimaş ,sump için plastik kova tarzı bişey,kule için yine plastik çekmecelerden,arka fon ve reflektör alıcam.eğer bu sürecte param kalırsa kablo gizleme borularından ve akvaryumcuma uğrayıp mercan kırığı alıcam..pimaş alırken söylediğiniz unsurlara dikkat edicem ama buralarda fazla çeşit bulamıycağımı düşünüyorum :(

Teşekkürler Ozan bey:) kayıt atmayı düşünmüyorum gerek yok gibi umarım bir sorun çıkmaz pardon:gif gizli:
    aydınlatma içinde armatür yapıcam en kısa zamanda balansları ve t5leri alıcam smiley18.gif

Tesekkürler Mustafa bey umarım herkes gönlündeki akvaryuma sahib olur :cicek:

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar .2 * 24 wat t5 işinizi görecektir ,ps 'ye para vermeyin pet şişeden yapacağınız ps o litre akvaryumda iş görecektir . :heyo:

9. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna

Tebrikler Görkem bey kolay gelsin inşallah çok güzel akvaryum olur.Sağlıklı balıklar,canlılar bakarsınız.kayıt olmaması gerektiği konusuna bende katılıyorum.Fırat boru bayiilerinde her türlü aparat var ama sizin oraları bilmem.pimaş boru kullanılır sorun değil.

10. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar

Hayırlı olsun kurun kurun tavsiye ederim balıklar çok güzel. tuzlu su meraklısı arkadaşlar çoğalıyor. :) kayıt olmaması belli boya kadar akvaryumlarda olabilir. Güzel akvaryum kurarsınız umarım.

11. görkemtemel

görkemtemel

herkese güzel yorumları ve destekleri için teşekkür ederim :cicek:

biraz önce kargodan ps mi aldım askılı ps ama sumpta kullanıcaktım.kargo paketını acınca psnini bazı yerlerinin kırıldığını gördüm.aldığım arkadası aradım gerı alabılecegını soyledı .kırılan yerlerın fotograflarını koyuyorum sızce napmalıyım arkadaslar? sorun olurmu bu kırıklar?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Önemli bir sorun bence bu. Fotoğraf göremiyorum şu anda ama umarım önemli yerlerde sorun yoktur. Zaten beğendiğim bir ps değildi arkadaşınızın geri alması isabet olmuş olabilir. Genede bakmak lazım fotoğraflara. Akşama inşallah görürüm merak ettim şahsen. Bir kere kargoya macro 350 verdim Rize'ye bir hobici arkadaş için. Yemin ederim tuz buz gitti ps Rize'ye. Kesinlikle yollamamak gerek bu tarz ekipmanları. İşin tuhaf tarafı sigorta migorta diye guguk yapıyorlar ama iş ciddiye bindiğinde guguk meee meee oluyor. :F İnsan sinirden küplere biniyor. :)

13. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Pervanenin kapak kısmından su kaçırır değiştirmeniiz gerekli.

14. MYTHDIVER

MYTHDIVER

Öncelikle hayırlı olsun.
    Bence Ps yi değiştirme imkanınız varsa hemen değiştirin.

15. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Görkem abi hayırlı olsun. İnşallah istediğin gibi bir akvaryum kurarsın. Resimlerini de bizlerle paylaşırsın :)

16. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Görkem kardeşim hayırlı olsun inşallah sorunsuz bir kurulum gerçekleşir ...

17. görkemtemel

görkemtemel

ps yi yarın kargoyla geri yolluycam tabi akvaryumun kurulumu ps olmadığı için biraz geçikicek...şuan için napıcağımı bilmiyorum,kendim yapmayı çok istiyorum ama henüz canlı olarak bir psnini calıştıgını bıle gormedım :( videoları ve yapılısları izliycem eger mantıgını kurabılısem yapıcam...sızınde desteklerınızı beklıyorum, kocaelınde olan arkadaslar varsa ve bana yardım ederse cok sevınırım :cicek:

Aldığım psnin kırık gelmesıi beni çok üzdü ,istediğim malzemeleride kocaelinde bulamayınca bugün cıldırdım, sagolsun aldığım arkadas anlayıslı cıktı psyi gerı almayı kabul ettı..ps konusunda şuanda ortada kaldım planlar suya düştü :( :( neyse bugün yinede yılmadan malzeme almaya çalıştım..eve gelincede akvaryumun alt ve üstune strafordan bişeyler yaptım.birde 6 damcana su aldım ,hayatımda suya hiç bukadar para vermemıstım içim acıdı :bilmem: 114 litre yapıyo ama benım akvaryumum sumpla birlikte 180 lıtre ,uzerini ceşme suyuyla tamamlasam nolur acaba saat:gif saat:gif Birde evde 4 tane 40 w elektronik balans var ama aldıgım t5ler 24 watt sorun olurmu??
    Neyse bugun aldıgım ve yaptıgım işlerın fotografarını paylaşım birazda fotograflar konussun:)

18. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Hayırlı olsun.

Bugün toptancıya gittim. Orda sunsun uvli dış filtre + pro skimmerla kurulmuş deniz akvaryumu vardı. Hani kanıma girdi resmen :) İnşallah askerlik dönüşü ALLAH nasip ederse.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kule ve sump harika tebrik ederim mükemmel seçimler. :helalolsun: Armatür yapımı içinde kablo kanalı çok uygun. Bildiğiniz gibi bu ilk kez burada yapıldı. Linkini yardım gerekirse almanız açısından eklemek isterim.
    Eksik kalan suyun üzerini çeşme suyu ile tamamlamak kuruluma yapacağınız en büyük haksızlık olur açıkcası, bence kullanmayın. Balanslarınız T8 balansı mı bilemiyorum ama T5 florasanları yakma konusunda elektirikçiden destek alınabilir.

Siz bir takım pimaş malzemeler almışsınız ama bize lazım olan dirsek yok. Eğer bulamadım diyorsanız ben bir yanlış anlama olduğunu düşünürüm. Çünkü 50. lik pimaş dirsek tüm nalburlarda ve su tesisatçılarında vardır.

Bu malzeme kolay bulunur ve bu malzeme ile daha rahat yapılır. Fırat borunun aynı tarz dirseklerinin somunlu olanlarıda var ama madem yok bu malzemeden yapabilirsiniz. Sumpa yine aynı pimaş dirseğin borusundan kullanarak kule üzerine suyu indirebilirsiniz. Sizin aldığınız pimaş dirsekler sanırım sumptan yukarı su basacak boru tesisatında kullanılabilir.

Kolay gelsin mükemmel gidiyorsunuz. Strafor ise harika olmuş tekrar tebrikler. toka:gif

Düzenleme: 23 Haziran 2015
  20. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Bakın bunu değerlendirin bence. Litre çok olmadığı için değişik alternatifler mevcut. Hem maddi anlamda daha rahat hareket edersiniz. Hem nano reef kuracağınız için çok abartılı güçlü bir PS'ye ihtiyaç yok. Yoksa mercanlarınıza element kalmayacak ;) Şu mercanlar çok pahalı olmasa ben de reef düşünürdüm ama ne yapalım işte :hasta:

Sump ve kule enfes, kıskandım bile :D

Strafora kapladığınız siyah malzeme ışık sıcaklığına ve suya dayanıklı mı, hangi malzeme acaba?

Sayfayı Paylaş