1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bende Marine geçiyorum.

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde akinkaptan tarafından 7 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Arkdaşlar şimdiden bana yardımcı oldugunuz için sonsuz teşekkürler. Benim şuan hali hazırda kurulu olan 100 50 50 ölçülerinde 200 litre bir tankım ve lifetech saatte 1200 litreyi çeviren dış ünitem var. Sizden istegim benim ne gibi bir ekipmanlara ihtiyacım var bu konuda yardımcı olmanız. Forumda okudugum kadarıyla ps kesinlikle almam gereken bir malzeme sizce benim akvaryuma ne kadarlık bir ps iş görür bu sisteme sumt dahil etmek mecburimi yoksa sumpsuzda sistemi çalıştıra bilirmiyim. Dış filtemi herhangi bir iş için kullanabilir miyim. Bana hangi ekipmanları önerirsiniz.

2. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Bende Marine geçiyorum.

Akın bey hayırlı olsun kararınız.Aynı ölçülerde bir akvaryumu bende yaklaşık 3-4 ay önce tuzlusu olarak kurdum ve şuanda sorunsuz olarak sistemim ilerlemekte.Öncelikle ilk ihtiyacınız olacak mümkün olduğunca büyük bir sump yapmak veya yaptırmaktır.Sonrasını zaten biz buradan yardımcı oluruz sizlere.

Akvaryumunuz 250 litre ben aynı boyutta akvaryum için 80 * 40 * 40 ölçülerinde bir sump yapmıştım.

3. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Levent Bey ben araştırdığım kadarıyla sumt dediğimiz akipmanda su yukarıdan iniyor ilk başta elyaf ardından mercan kırığı biobal olarak üçlü olarak geçtikten sonra tekrar akvayuma girecek var mı bir yanlışım ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bende Marine geçiyorum.

Hayırlı olsun kararınız Akın Bey öncelikle. Gereken ana ekipmanlardan önce neler olsaydı iyi olurdu onları bir yazışalım derim. Akvaryum hacminiz 200 litre bu hacimde sump olsydı iyi olurdu. Ancak akvaryumu deldirmek veya yer gibi sorunlar varsa bir üst sump yapılabilir veya güçlü bir şelale filtre kullanılabilir. Kararınıza göre bu çalışmalarımızı içeren linkleri paylaşırız ve karar verirsiniz. Dış filtre tuzlu su akvaryumlarına uygun değil. Kısa vade de kullanılsa bile ileryen süreç üzüntüye götürür. Şelale filtre veya üst sump yapımı gerek. Ps almanız yerine bir karar olur. Ps satın alırken tasarrufa kaçmamanızı öneririm. Macro 350 orta karar olarak iyi olur. Tabi birçok daha pahalı ve işlevsel ps piyasada bulunmaktadır. Bu konu sizin alım gücünüzle alakalı olarak değişir.

Taban için mercan kumu, akıntı motoru, deniz tuzu, tuz ölçer, canlı kaya gibi ana malzemeler sistem kurulumunda gereken ana malzemelerdir.

5. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    O halde ps için mutabıkız Macro 350 alacağım. Sump yapımı için illaki delmek mi gerekiyor ? Bana güçlü bir şelale motor demişsiniz bunun için ne önerirsiniz ? Akıntı motoru için tankı delmek gerekiyor mu ?

6. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Bende Marine geçiyorum.

Selamlar .Bence deniz akvaryumuna geçmeden önce araştırmalısınız,okumalısınız ps,sump,dalga motoru,sirkülasyon motoru,aydınlatma ve daha bir çok şey.Saygılar :heyo:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akıntı için tanki delmek gerekmiyor. Bildiğimiz kafa motoru vantuzları ile akvaryum içine takılıyor ve suya hareket katıyor. Şelale filtre büyük boy olmalı ve imkan varsa yan yana iki tane bile olur. Atman iyi bir marka ben şelale filtrelerini beğeniyorum. Akvaryum üstune sump yani tepe filtresi yapılırsa yine delik delmek gerekmez.

8. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Bende Marine geçiyorum.

Akın bey ilk önce tankınız 200 lt.değil,250 lt.
    Buradan hesaplayabilirsiniz. http://www.denizakvaryumu.org/tempimgs/cam_hesaplayici.swf
    Sump kurmazsanız sizi ileride üzer.
    Bence ekipmanda çok ucuza kaçmayın.( tabi böyle derken bir ps.ye 1,500 tl verin demiyorum)
    İleride aynı ekipmanlara bir daha para harcamanızı gerektirirki ,buda ikinci bir masraf demek.
    Akvaryum ve ekipmanlarının neler olmaları ve ne işlere yaradıkları nette gerektiği kadar yazıyor.
    Okuma işini asla ötelemeyin bunlar gerekli bilgiler.
    Yazdıklarım benim naçizane fikirlerimdir.
    Tabiiki karar sizin.
    Kolay gelsin.
    Saygılar..

9. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Akın bey öncelikle kararınız hayırlı olsun . Arkadaşlar ve üstadlarım gereken yorumları yapmışlar bende bir kaç şey eklemek istiyorum . Benim ilk tankım sumpsızdı delik açtıramamıştım ve üst sump yaptım . Üst sump ın size katkıları ps ve filitre elemanlarını orada muhafaza edersiniz . Bende aqua macro kullanıyorım ve macrolar su seviyesine çok hassas o yüzden bence öncelikle sump kısmını bir netleştirin . Sump için isterseniz owerflow yapabilirsiniz sitemizde ölçüleriyle belirtilmiş çalışmalar var . Ama aydınlatma çok önemli çünki marine olarak başlayıp ona göre düşük bir aydınlatma yaparsanız ilerde mercanların güzelliği illaki sizi etkileyecek buda tabiki aydınlatmanın değişmesi ve yeni bir maliyettir . Armatür alana kadar çok başarılı bir şekilde kendiniz yapabilirsiniz . İlk başta sizin yapmanız gereken kafanızda ne besleyeceğinizi netleştirmektir . Canlı kaya konusuda yine bu kararla belirtilecektir .

10. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Bende Marine geçiyorum.

Yukarıda marine geçirmek istediğim tankın fotoları var. Şimdi İstanbul'dan sump deliklerini güvenle açtırabileceğim neresi var. Birde kafama takılan macro 350 alacağım bu konuyu daha önce halletmiştik bunu yani ps yi sump ın içinemi koyuyoruz yoksa yukarıdan hortumla falan mı besliyoruz.Ayrıca alt sump yaparsam ancak dolabın altındaki yer kadar yapa bilirim sizce yeterli olur mu ?

11. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Tam olarak ölçülerini bilmediğim için buuradan yeter gibi görülüyor . Macro ps sumpta çalışacak ama mobilyanızın arkasında kapağı çıkarırsanız size büyük faydası olacak hem sumpınız havalanmış hemde ps. ye yer açılmış olacaktır

12. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Bende Marine geçiyorum.

Bu arada bende Sivas'lıyım Divriği'den. Arka kapağı çıkarırım akvaryumdan suyu neyle çekmemi önerirsiniz ve ilk başta ps'ye giricek ps üzerinden sump'a girecek yanılıyor muyum? Ve sump'den suyu neyle basmalıyım akvaryuma.

13. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Akın bey memnun oldum Sivaslılar çoğalıyor :basardim: . lk önce su sumpa gelecek sumpa kule yapacağız elyaf ve filitre malzemelerinden geçecek katı atıklarından arınacak daha sonra psye yapacağımız bölüme gelecek ps den geçtikten sonra geri dönüş pompasına gelecek ve oradan tekrar akvaryuma dönecek . Sİtemizde bir çok örneği vardır sump siteminin isterseniz bir göz atın .
    Aşşağıda verdiğim linkte detaylı ve resimli bir şekilde anlatılmıştır

http://www.akvaryumportali.com/forum/adim-adim-kurulum-t171.0.html

14. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Bende Marine geçiyorum.

Akın bey kararınız hayırlı olsun.
    Ben bazı sebeplerden dolayı deniz akvaryumunu üzülerek te olsa şimdilik askıya almak zorunda kaldım.
    İlerde işallah daha güzel bir şekilde yeniden kuracağım.

İsterseniz elimde gueen marka bir ps. var sizin akv. a yeter sanırım. Ayrıca sump ve kule yapımı ilede uğraşmayın bende hepsi var. en uygun şekilde verebilirim hepsini. Mercan kumu da var. Oda kurulum hediyesi olarak benden.

Akvaryuma sumpa iniş için hazırda delik yoksa overlof denen sistemi yapsanız bence çok daha güzel olur overlofla ilgili bir çok çalışmada var forumumuzda.

Kolay gelsin.

Sevgiler.

15. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Okan Bey ben kule değilde sump'ın içine bölmeler yaparak yapmayı düşünüyordum ikisi arasıda ne gibi farklar var.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bende Marine geçiyorum.

Yukarıda size güzel öneriler yapılmış arkadaşlara teşekkür ederiz. Ps sump içinde olacak elbette. Sump içinde çok fazla bölme yapmayın. Suyu yukarı basacak motora bir bölüm ve öncesinde belki bir bölme daha olabilir. Burada önemli olan sump büyüklüğü. Dolabın içini tam olarak bir ölçün ve tam olarak kullanmaya çalışın. Sum yüksekliğini düşünürken ps giriş çıkış ve müdahale olanağına izin vermek lazım. Burada önemli olan nokta akvaryumun sistemi durduğunda yani elektirik gitiğinde vs yukardan gelecek bir miktar suyu sump içinde taşmadan tutabilecek ölçüde olmasıdır. Dikkatlerden kaçmaması gerek. Yoksa sump bölme işi o kadar önemli değil. Ps girsin ve eğer sığarsa kuleye yer olsun. Yapılacak bölmeler koyulacak olan zaten kule çekmecesine koyulur.

17. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Bende Marine geçiyorum.

Akın malzemelerle ilgili olarak özelden yazdım.

Birde bana sumpu koyacağımız bölümün yükseklik uzunluk ve genişlik olarak net ölçüsünü verirseniz benim burda bir kaç tane sump var hangisi uygun olursa ona bakarız.

Çok bölmeli sumplar tatlı su akvaryumlarında işe yarıyor fakat deniz akvaryumlarında genelde hiç bölme yapılmıyor. Fakat istenirse sadece motor için ayrı bir bölümde yapılabilir.

Sevgiler.

18. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Bende Marine geçiyorum.

Akın Bey yeni kararınız hayırlı uğurlu olsun. İnşallah istediğiniz gibi bir tank kurar da resimlerini bizlerle paylaşırsınız.

19. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Dolabın ölçülerini aldım. resimde göründügü gibi.
    53 yükseklik
    34 eni
    54 de uzunlugu

20. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Bende Marine geçiyorum.

Akın dolap içindeki ölçülerine malesef bendeki ps. uymuyor. Sump ve kuleyi ufak bir tadilatla ayarlarız fakat bendeki ps. yüksekliği 58 cm. Ancak dolap tabanındaki mdf. yi çıkarma imkanı varsa olabilir.

Sevgiler.

Sayfayı Paylaş