1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Benekli kaplumbağa (Emys orbicularis)

Başlığı 'Ülkemizden Sucul Yaşam' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 17 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Emydidae ailesindendir. Ülkemizde hemen hemen heryerde sulak alanlarda sıklıkla rastlanır. En çok da Orta/Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun bazı kesimleri, Ege bölgesi, Marmara'nın bazı sulak alanları, Trakya ve Gaziantep'teki bazı sulak alanlarda görülür. Hatta bir defasında oltama bu kaplumbağadan takılmıştı ve çok şaşırmıştım. Biraz uğraştım ama kurtardım zavallıyı. Bazı bilinçsiz akvaryumcuların bunları doğal sulak bölgelerimizden yakalayıp sattıklarına şahit oluyorum. Bu yüzden de birçok akvaryumcuyla tartıştım. Şimdi olmasa bile ileride bu gidişle bu sevimli yaratıkları doğada göremeyeceğiz.

Sırt bölgesinin kabuğu koyu renklidir. Sırtında sarı nokta ve küçük benekler bulunabilir. Gözbebekleri erkelerde portakal rengi, dişilerdeyse sarı olur. Boyları 20-25 cm. kadar olur. Sudaki çeşitli omurgasızlarla ve bazen de bitkilerle beslenirler.

Tuzlu su ve acı sularda da bulunabilirler.

Fotoğraf http://www.hlasek.com/ sitesinden alınmıştır.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerinize sağlık Onur Hoca'm,

Satan esnafa tepki normal fakat bu canlılar uygun şartlar sağlansa ev ortamında bakılamaz mı diğer birçok tür gibi ?

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Onur hocam paylaşım için teşekkürler. Sırt kabuğu çok hoşuma gitti...

4. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Bunlar biraz irice oluyorlar. Akvaryumda zor, ama bahçe havuzu falan varsa bence harika olur. ;)

Sayfayı Paylaş