1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beni Deli Eden Clownfish Sorunları

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Clownfish, alt tarafı palyaço balığı diyerek çıktığımız macerada, yolu basit gördüm. Kendimce en ideali olduğuna inandığım bir yapı kurdum, bu yapıda kardinaler ürüyor, gobi türleri çiftleşiyor, mercanlar gayet iyi gidiyordu ama belkide gelip görenler açısından hiçbir sorunları olmayan palyaço balıkları benim hiç ama hiç genel durum olarak kafama yatmıyordu.

  İlk başlarda Wild yabani balıklar ile gelen sorunlar olarak nitelendirdim, fakat benim elimden aşağı yukarı pek hastalık kurtulmamıştı bugüne kadar, sorguladım, araştırdım, akvaryumda kullandığım tüm malzemeleri değiştirdim, denedim, akvaryumu 4 sefer yeniden kurdum. Son olarak da Marmara deniz'i doğal suyu ile ki bana göre bu suda elimden uçan kuş kurtulamazdı akvaryumu kurdum, kurulum sonrası hedefim suni tuz ile devam etmekti çünkü ileriye dönük günlük su ihtiyacını gidip almak imkansız bir durumdu. Kurulumun ardından ilk 20 gün diğerleri gibi çok iyi gitti ama öncekiler kadar olmasa da bir bit yeniği olduğunu anlıyordum. Hiçbir yabancı forumda yaşadıklarıma dair en küçük bir laf geçmemişti, işin içinden çıkamıyordum, benim bulamadığım ne olabilirdi, saçlarım dökülmeye başladı, moralman çöktüm.:p

  Balıklar normal, iştahlar süper, üreme isteği var ama durup dururken saçma hareketler sergileniyordu. Bunlar neydi?

  1. Tabana oturma ve hareketsiz kalma, yem zamanı süper yerinde fırlayış ve güzel iştah ama sonra tekrar aynı yere çömeliş.o_O

  2. Akvaryumun camlarındaki sakal yosunlarını koparma eğilimi, aslında bu durumu bağladığım noktalar vardı ama akvaryuma yeni eklenen balığın 1 gün sonra bu hareketi yapması 'Ulan Temel gene seni buldu ilginç bir şey' dememe neden oluyordu.o_O

  3. Ani yüzme hareketleri sergileme.o_O

  Balıklarda görünen hiçbir yara, parazit ve türevi oluşum yoktu. Son kozumu oynamaya sıra gelmişti. Protein skimmer hacme göre oldukça büyüktü, yüzey birbirine bağlı bir haznelerden oluşuyor ve akıntı motoru olmadığı için yağlanma vs olmadan sumpa dönüyordu ama hareket düşüktü.

  Kafamdaki son kozum yani huylanma noktam aşırı karbondioksit birikmesiydi çünkü protein skimmerlerin hava ile birlikte hatırı sayılır bir karbondioksit pompaladığını biliyordum. Google abimize çok nadir bu işlerde baş vururum ama fikrimi destekleyecek bir şeyler bulmak istedim, buna moral olarak en azından ihtiyacım vardı. Karşıma akvaryumla ilgili olmasa da CO2 increases to make drunken clownfish | Watts Up With That? bibi bir yazı çıktı, yabancı dilim yok ama çeviri ile durumu anlarım diye düşündüm ve anladığım kadarıyla yüksek CO2 clownfish üzerinde saçma hareketlere, sarhoş etkisine neden oluyordu. Zaten aklımda olan uygulamaları hayata geçirdim.

  1. Ps hava emişi daraltıldı ve daha az oksijen girişi sağlandı ama kabarcık oranı ve durum akvaryum hacminin halen üzerinde yani fazlası ile yeterli. Sadece aşırı fazlalık alındı.

  Clownfish Sorunları.JPG

  2. Yüzeye akıntı motoru bağlandı ve tamamen bir kabarma yaratıldı.

  Clownfish hastalık.JPG

  3. Su inişe hareket ve su süzülmesi yaratıldı.

  akvaryum kule yapımı.JPG

  Sonuç;

  4 saat sonra tüm bu saçma hareketler sona erdi.

  Sevgiler...
   
  ozgun_cyprus, veysel, biricikomer ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 2. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Temel abi mükemmel teşhis mükemmel tedavi.Yine söyleyecek bir şey bulamıyorum.temo19 Kardinallerin daha az hareket etmeleri ve boyutlarından dolayı oksijen ihtiyacı palyaçolara göre daha az sanırım.Palyaçolardaki gecikmeyi de açıklamış oluyor.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.903
  Yer:
  Bursa
  Bilimsel yaklaşım güzel, deniz balıkları larvalarının (bu deneyde sadece palyaço larvaları kullanılmış) suda artan CO2 ile birlikte "avcılardan kaçma" gibi normal davranışları gösteremedikleri gözlemlenmiş.

  Sonuç; Deniz balığı larvaları, yükselen CO2 (880 µatm gibi) ortamında beyin fonksiyonlarını tam olarak kullanamıyorlar. Örnek; sağa ya da sola dönmeleri istendiğinde, bireylerde rastlantısal olarak, normalden daha yoğun şekilde anlamsız sağa sola dönüşler vuku buluyor. Bu da onların yavruyken yem olma ihtimallerini arttırıyor. Bilim insanları bu deneyle; küresel ısınma ile birlikte okyanuslardaki artan CO2 ve asidik ortamın, balık popülasyonunu bir şekilde olumsuz etkileyebileceğini düşünüyorlar.

  Deneylerde olgun balıklardan bahsedilmemiş, ancak bu durumda özellikle kalsiyum reaktörü kullanan herkesin balıklarında aynı durumlar gözlemlenmeliydi diye düşünüyorum.

  Bu makale sonucunda yaptığın değişiklikler kesinlikle olumlu katkıda bulunmuş diyebiliriz, umarım emeklerinin faydasını çok yakında görebileceğiz. İmkanın varsa bence PS emişini evin dışına da alabilirsin, ya da PS girişine CO2 emen karbon filtre takılabilir.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Teşekkürler Mahir ilave için. Hatırlarsınız ps hava emişine geçmişte çözüm aradık ve Bülent tıpta kullanılan bir medya bulmuştu, ben onu ro kabı içine koymuş ve ps emişine baglamıştım, ancak 1 kg medya 16 saatte dolup turuncu olmuştu. Ömrü kullanıma uygun çıkmadı. Uzun kullanıma uygun medya var mı bilemiyorum.

  Kalsiyum reaktoru kullananlarda evet ama bu tür karma tanklarda az izlenir bence, gozden kacabilir. Bir cift ile 12 baligin tepkisi ayni olmayabilir. Bulduğum ve çevirdiğin yazı evet akvaryumla ilgili değil ama sizin geri planda yakından bildiginiz sikayetlerime birebir uyuyordu. Zaten başka neden olacak unsur kalmamıştı. İşe yaradı gibi görünüyor. Hayırlısı diyelim.
   
  murat parin ve Montimahir bunu beğendi.
 5. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.903
  Yer:
  Bursa
  Halil'in tankında ORP düşük seyrediyordu, yaptığı sump değişikliğinden sonra, ORP normalinde üzerinde seyretmeye başladı, o nedenle suyun dalgalandırılması, kule, şelale sistemlerinin hava desteği ile kullanılması senin de uyguladığın gibi kesinlikle işe yarıyor. Büyük balık çiftliklerinde kontrollü ozon kullanıldığını da biliyoruz. Tabii suyun oksijen bakımından zengin olması ile ORP çok farklı şeyler, ancak balıklar için iki değerin de önemli olduğu aşikar.
   
 6. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.012
  Yer:
  Bursa
  Temel abi ben anlamadım, ps nasıl suya co2 veriyor?
  Ayrıca ps nin hava emişini kapatarak o2 girişi azaltılmış olmuyor mu?
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Soruların aslında çok mantıklı Hakan ama bilimsel olarak da ve yine her akvaryumun kendi yapısı içindeki durumuna bakarsak soruların yanıtlarını vermek oldukça kolay.

  Ps suya hem de hatırı sayılır Co2 yükler, bulunduğu ortamda hem doğal hava içinde zaten bir miktar bulunur ve buna ortamdaki insan sayısı, çiçek miktarı oranınca belli bir yüzde daha eklenir.

  Akvaryuma giren Co2 aslında sisteme göre etkiler verir, benim şartları kısaca masaya alalım.

  Aşırı yemleme yapılıyor doğal olarak ve bu tarz sistemlerde yosun bolca oluyor, buna cyano vb olması da dahil.
  Protein skimmer 5 tonluk hacim için ama akvaryum 400 litre.
  Hava emişi yüksek oranda ve içinde Co2 de var.
  Yüzey sadece kendi halinde akıntı durumunda.
  Filtre bag var ve su inişi sessiz olsun diye neredeyse yumuşak iniş konumunda.
  Yosunlar doğaları gereği akşamları oksijen tüketip, Co2 pompalama modunda (Akşamları balıkların sorunlarının daha belirgin olması). Toplamda biriken bir CO2 miktarı söz konusu.

  Hava emiş daraltılınca evet oksijen azaldı ancak bu hacimde çalışan ps için halen gayet yeterli durumda.

  Ne yaptık? Yüzeye verdik ayarı, Co2 az olan göller ve derelerde pH daha yüksektir, Tanganyika vb, çünkü yüzey hareketlidir sudan Co2 uçuşu çoktur, durgun göller asidiktir çünkü Co2 uçmaz.

  Yüzeyi dalgalandırarak hem CO2 uçurmaya çalıştık hemde bu oksijen katkısı da yaptı.
  Kuleden aşağı suyu süzdürerek indirdik bu da oksijen kattı ve Co2 uçuşuna destek oldu.
  Ps daha az atmosferden Co2 çekerek verdi, oksijen açığını biz diğerleri ile kapattık.

  Sonuç; artan Redox, ORP, alkalinite vb.
   
 8. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Aşırı karbondioksit birikiminde ph düşüşü beklenir. Bir dönem ölçtüğümüzde 8 civarı çıkmıştı diye hatırlıyorum.
  İnşallah bitmiştir sorunlar :D
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Gündüzdü, yeni kurulumdu vs.;) Sorun bitmez sizin gibi köstekçiler varken.:D
   
 10. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Baktım destekle yol alamıyoruz köstek olayım dedim :D
  O sorun bitmez, sorun sistem de değil, sahibinde.
   
  harfuzmani ve cimlikaya bunu beğendi.
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ben mi kaşınıyorum, ben mi yosun yiyorum, ben mi dibe çöküyorum sorun sahibinde olsun ula?:D
   
  cimlikaya bunu beğendi.
 12. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Diğerlerini bilmem ama sürekli kaşıntın olduğu kesin. :D
  Konuyu dağıtmayayım,sevindim sorunsuz gittiğine. Umarım yakında bebişleri alırsın kucağına.
   
  KGEYGS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 13. biricikomer

  biricikomer

  Mesajlar:
  76
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Ömer BİRİCİK
  Temel abi bu ps nin co2 yüklemesi hakkında birşey sormak istiyorum.Benim odam ufacık ve bazen nargile içiyorum odada.Heryer duman oluyor ve anladığım kadarıyla ben nargile dumanını ps aracılığıyla suya veriyorum doğrumudur ?
   
 14. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Nargile mi? :D Evet suya karışır.
   
 15. biricikomer

  biricikomer

  Mesajlar:
  76
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Ömer BİRİCİK
  Evet şöyle bir durum oluyor :)  2222.jpg
   
  ozgun_cyprus ve murat parin bunu beğendi.
 16. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Valla ben sigara kullanmıyorum ama bu fotoğraf adama başlatır.Sump dolabı tamamen kapalı duman yoğunluğununda tavanda toplanacağını düşünürsek bir iki saatlik duman bir şey yapmaz bence.
   
  biricikomer bunu beğendi.
 17. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.685
  Yer:
  ankara (aydın)
  Ben akvaryumun olduğu odada sigara bile içmiyorum. Zaten evin içinde içmem de yasak. :D Nargile daha çok tüter ve ps bu dumanı bir nebze olsa da çeker, ama bu ne kadar tanka etki eder uzun vadede bilinmez. Nargile ne çeşit tütün bu arada ara sıra nane yeşil elmalı tüttürdüğüm olur.:D
   
  biricikomer ve murat parin bunu beğendi.
 18. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.113
  Yer:
  İstanbul
  Höyytttt o ne yaaa.Sabahın köründe kalk, git çalış, para kazan bide evinde sigara neyin içeme.Size ekmek dilimlerinide sayıyla veriyorlardır kesin :D
   
  murat parin bunu beğendi.
 19. biricikomer

  biricikomer

  Mesajlar:
  76
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Ömer BİRİCİK
  Bende sigara kullanmıyorum ama bu meredi tüttürüyorum :)

  El fakir üzüm içiyorum Veysel abi piyasadaki en ağır ve içimi güzel tütünlerde birisidir bu tavsiye ederim.Eskiden kafelerde içerdim sürekli fakat çok para gidince eve aldım :)
   
 20. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Erkek adama söylenirmi böyle şey oldumu şimdi.:koptum:
   

Sayfayı Paylaş