1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Benim 2 Ton 750 litrelik Pacific Okyanusu

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 30 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi benim evdeki 900 litre haricinde iş yerinde de sorumluluğumda yaklaşık 2 ton 750 litrelik bir akvaryumum var. Uzun zamandır kendi haline bırakmıştım. Bugün fırsat buldum ve bir su değişimi yapmaya karar verdim. Sağ tarafta göreceğeniz küçük bölümdeki mavi bidon 200 litre alıyor suyu onda hazırlıyorum. Benim kıravat içe çekildi ve kollar sıvandı. Önce akvaryumdan son kareleri paylaşalım. kıvır:gif

Bunlar su masrafından kurtulmak adına alınan bazı ekipmanlar. Gördüğünüz gibi ozmos ve kimyasal filtre malzemesi kullanım filtresi. Ozmos bağlandı ve 15 gün gün sonra her yer Cyanobacteria olmaya başladı. Derhal iptal ettim ve damacana suya döndüm. Ozmos kaliteli ama olmadı. olma:gif

Kolları sıvadım ve önce poz verip işe başladım.

Sump içinde kule ve kule içinde çok az mercan kırığı ve bioball var. Ses kesme ve su süzme amaçlı. Bir de ps var.

Ati ps'nin motoru olan psk 2500 arıza yaptı ve yenisini tedarik edemedim. İmdada bizim emektar mofiye yetişti ve çok yakıştı. burda:gif

Arşivlik bir kare. İmparator angel. Geldiğinde renklenmemişti ama artık delikanlı oldu. :helalolsun:

Su değişiminde tropicmarin kullandım.

Çin malı tuz karıştırma motoru.

Su geldi biraz nefes alalım. Su ve tuz eklendi karışma başladı.

Bu arada durso sistemini tıkanma varmı ve yosunlar daraltmışmı diye kontrol etmeyi unutmadım. Doğal yaşam başlamış bile bizim dursoda.

Aydınlatmanın etrafındaki tuzları temizledim. :basardim: Ati T5 armatür var. 4 x 80 wat ve 4x 54 wat florasan var.

Bunlarda Çin malı tuz karıştırma motorundan artanlar. DIY yapımlarda çok işe yarayacaklar. :helalolsun:

Sevgi ve saygılarımla ... aha:

hayrett38 bunu beğendi.
  2. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Güzel olmuş ellerine sağlık Temel abi ;)

3. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Akvaryum ve ardında yatanlar süper ama fotoğrafa sizde dahil olunca akvaryumun hiç bir albenisi kalmamış yanınızda hocam. :heyo:
    Neredeyse akvaryumlarımdan bir tanesinin hacmi kadar su değişimi yapmışsınız. Bana çok koydu ne yalan söyleyeyim. :D
    Ben buna hobimizin güzelliği diyorum tabii...

4. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Temel abi resimleri göremiyorum. Acaba benden mi kaynaklanıyor? Meraktan çatlayacam çok merak ettim. sopa:

5. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Ellerine sağlık abi. Anca senin gibi usta biri başedebilir bununla. Görmeyeli baya güzel olmuş akvaryum bir daha ki gelişimde gelip bir çay daha içerim toka:gif

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yorumlara teşekkürler. Türker iltifatların süper hoşuma gitti. :cicek: Fotoğraflar sağlam Özgür. 200 litre su değişimi gerçekten zor iş ama bir akvaryum hacmi kadar su değişmek gerçekten cazibeli bir iş. Bu akvaryumdan el ayak çekilmiş aslına bakarsanız. Sadece gerektiğinde ilgileniyorum. Yakında canlılar ekleyeceğim. Balıkların sağlık durumunu anlatmayla tarif edemem. Hacim fazla olunca balıkların büyüme hızını size tarif edemem.

Müthiş gelişme gösteriyorlar. Rengini almamış imparator angel başka angel olmamasına ramen rengini çok rahat çevirdi. naz:

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Temel hocam, balıklar resmen ''Bizler ile Temel ilgileniyor'' diyorlar, İmparator Angel'e bayıldım naz: Çupra gibi kalınlık var onda. naz: naz: naz:

Ellerine sağlık, paylaşımın için teşekkürler. em34: em34: em34:

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Birtek ben mi resimleri göremiyorum yahu ? Yoksa aranızda anlaştınızda olmayan resimleri görüyormuş gibi yapıyorsunuz .8.

9. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Bende göremiyorum Volkan hocam malesef. :(

10. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

resimler?

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Arkadaşlar resimler aslanlar gibi görünüyor. Hatta bir resimde, filinta gibi delikanlı var. ;)

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Murat abi sen daha önceden resimleri gördüğünden dolayı şuanda baktığında temprory files'tan açıyor otomatik olarak.. Büyük ihtimal fotoğrafların yüklendiği sitede problem var ki fotolar gözükmüyor.. Artık yarını bekleyeceğiz..

13. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Temel hocam, güzel bir tuzlu su akvaryumu, içindeki canlılar süper. Allah'tan sen varsın yoksa o akvaryumu yosunsuz düşünemiyorum. :D

14. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Temel hoca klasikleri... Hocam senin haricinde bir babayiğidin bu akvaryumu çekip çevirebileceğini zannetmiyorum. Bu işi ne kadar sevdiğin verdiğin emekten belli oluyor. Resimler süper. Paylaşımın için gerçekten çok teşekkür ederim. Arada bir resim paylaşırsan minnettar kalırız. Kolay gelsin hocam.

15. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik

Çok güzel yaa hele İmparator bayıldım. burda:gif

16. görkemtemel

görkemtemel

haha: haha: haha: Murat çok haklısın çipura gibi olmuş haha: Renklenmez tabi çipura o haha:

Temel abi ellerine sağlık tankla senin ilgilendiğin açık ve net :cicek: İş arkadaşların çok şanslı :) Kurulumuda senmi yaptın abi ?

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tam hayalimdeki akvaryum boyutları. Balıklar çok sağlıklı. Temel abinin eli kolu aslında canlı ekleme konusunda çok rahat değil bildiğim kadarıyla. Canlı ve malzeme alacağı zaman fiyat teklifleri alacak, muhasebeden onay çıkacak vs vs. Balıkların bazıları Temel abinin akvaryumundan oraya takviye bildiğim kadarıyla.

Ona kalsa neler olacak ama büyük ve işleyişi olan kurum sonuçta.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balıkların bazıları benim akvaryumdan çıkardığım balıklar doğrudur. Akvaryumun kurulumunu Marinlıfe yaptı arkadaşlar. Camlar parça olarak geldi ve yerinde yapıştırıldı. Gerçekten eklenen balıklar açısından sıfır kayıplı bir akvaryum oldu. İlerleyen süreçte balık sayısı belli bir oranda kaldı. Çünkü gerçekten sınırsız canlı satın alım ve akvaryum hakkında karar verme yetkim olsa da prosedürle uğraşacak adam değilim. Bu yüzden fazla uğraşmadım.

Fakat buradan belirteyim yakında taşınıyoruz ve bu akvaryum yeni yerde tam bir okyanus olacak. O akvaryum benim elimden çıkacak.

19. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR

Temelim iyi güzelde, bu akvaryum boş ya :D

Işıklandırma sistemini ve soğutucu var mı yok mu bilmiyorum ama, eğer bunlar var ve uygunsa, canlı renkli yumuşak mercanlar, LPS ler ile omurgasızlardan kum anemonları, süngerler ve tridacneler güzel uyum sağlar ve kendi dizaynını yıllar geçtikçe oluştururlar.Kaya dizaynı da akvaryumun derinliği uygunsa, daha değişik ve derinlik algısı oluşturacak şekilde yapılabilir.

Emeğine sağlık, işyerindekilere akvaryum, doğa,deniz,balık, resif sevgisi aşılıyorsun. :heyo:

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Konuda da yazdığım gibi Ufuk abi bu akvaryuma canlı eklemesi konusunda sorun yok ancak fiyat teklifi al, teklifi sun ve sonucu bekle ve canlıları almaya git canlılar satılmış. :F Taşınıyoruz yakında inşallah bunların hepsi olacak. Soğutucusu yok çünkü odaları ince ayar edilebilen soğutma sistemine sahip. burda:gif

Sayfayı Paylaş