1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Benim 60lt lik zebra tankım

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde kerem11 tarafından 23 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Sade biraz ama zamanla yapıcam inşallah yorumları bekliyorum =)

2. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    3 Zebra gördüm.Cinsiyetleri hakkında bilginiz var mı? 2 tane büyüyüğü erkeğe benzettim.

3. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    5 tane zebra var 3ü yavru diğer yavru küpün arkasında duruolar cinsiyetleri daha ayıramadımküçüklerin.
    büyüklerin biri dişi biri erkek fotoda yandan görünen büyük olan dişi önden görünen erkek dişi olandan inşallah yumurta alıcam da fazla turunculaşma yok birde eş deiller ne yapcamı bilmiyorum

bu arada yorum için teşekkürler iyi geceler =)

4. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Dişi diye düşündüğünüz balığın karın bölgesini gösteren bir fotoğraf ekleme şansınız var mı?

5. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    1 hafta önceki foto var hemen ekliyorum

ayrıca buda var yüzgeçlerinde cinsiyet ayırmaya yardımcı olursa

6. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Bence fotoğraftaki dişi değil.Bende 4 aya yakın 1 çift besledim ve yavrularım oldu.Dişimin karnı aşırı turuncu idi.Zaten amerikan zebralarda en kolay cinsiyet ayırma yöntemlerinden biridir turunculuk.Resimdeki balıkta hiç turunculuk göremedim.

Hatta bir forumda zebra hakkında makale dahi hazırlamıştım.Aslında sitemizde de yayınlayacaktım ancak zaten böyle bir paylaşım yapılmış.Amerikan cichlid bölümünden takip edebilirsiniz...

7. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Erkeğin fotolarını koyayım mı yüzgeçleri fazla belli deil ama sivri uçları dişininkiler hafiften oval fotodaki gibi ama inşallah düşündüğünüz gibi değildir =(

http://img341.imageshack.us/i/pict1375v.jpg/

8. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Bu balıkta da turunculuk göremedim.Fikir vermesi açısından resim ekliyorum.

Örnek çift:Üsteki erkek alttaki dişi...

kerem11 bunu beğendi.
  9. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Evet turunculuk yok ben alalı 20 gün fln oldu 1 ay dolmadıda bnden önceki haline bilememde ama fotoda çok az turunculuk vr birbirlerini çok kovalıyorlar eş olmadıkları için oldugunu sölediler bşka bi forum sitesnde dişi erkek die onayladılar ama üzüldüm açıkcası inşallah öle deildir de frklılık çok kşke yakından bakma imkanınız olsa erkeğin yüzgeçleri çok uzun ip gibi sonu sivri dişinin oval ve kafa yapısı fotolardaki gibi benim erkekle dişi olarak bildiğim balıklarım ben yeni fotolar çekebilrsm daha iyi olcak sanırım

teşekkür ederim yardımlarınız için

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler tanıtım için. Sade akvaryum ama suyu berrak ve temiz görünüyor. Yapay bitkiler ve kum göz zevkimi bozdu sadece. İnşallah onlarda zamanla değişir ve arka fon ilavesiyle daha görsel bir akvaryum olur.

11. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Teşekkürler Temel bey siz cinsiyetleri hakkında ne düşünüyorsunuz resimleri var ? Güven bey ikisininde erkek olduğunu söledi ama çok üzüldüm akşamdan beri. sSz de bi fikir yöneltirmisiniz acaba ?

Akvaryuma gelnce kum u renkli seviyorum ama bitkileri yaşatamadım daha önce o yüsdn bakamamıştım ama tekrar denicem tavsiye bitkiler var forumda onları öğrenip alıcam inşallah iyi günler .

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güven Bey'in tecrübesinin benden çok olduğunu söyleyebilirim bu tür üzerinde. Alt kısımlardaki turuncu kısımlar cinsiyet ayrımında önemli nokatalardan. Düşüncesini önemsemenizi öneririm.

Bu gibi durumlarda bizler elbette akvaryuma fotoğrafa bakarak tam hakim olamayız. Gözlemleriniz sizi mutlaka doğruya götürecektir. Balık satın almadan önce iyi bir araştırma yaparak esnafa giderseniz yanlış balık alma ihtimaliniz azalır. Balıkların bölge korumasına, eğer varsa dişlere bölgeye izin verip vermediğine bakarak cinsiyeti anlayabilirsiniz.

13. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Peki teşekkür ederim inşallah tavsiyelerinizi göz önünde bulundurucam. Çizgili dişi zebra alsam nasıl olur o zaman ?

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Zebralar ile aram iyi değildir hiç deneyimim olmadı ama şunu söylemek gerekirse akvaryum hobisinde gelişmek için daha çok zamanınız var ilk akvaryumumu hatırlar gibiyim bu akvaryumu görünce. Altında kalın dere kumu. İçerisinde canlı doğuranlar. Sonraki akvaryumum biraz daha büyük ama yine işe yaramaz. Profesyonel bir akvaryum düşünüyorsanız şahsen 100-120 litreden yukarısı olması gerekiyor. Şimdi size çok iş düşüyor araştırın ve birazda akvaryum peyzajlarına düzenlerine dikkat edin.

15. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Öncelikle teşekkür ederim yorumunuz için akvaryumu 1 hafta oldu bunuda yeni aldım büyültme imkanım yok bunun içine bol bitki düşünüorum (canlı) kum u deiştirmeyi düşünmüyom içine iç filtre falan almam lazım siz hangi canlı bitkileri önerirsiniz acaba ?

iyi günler dilerim =)

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bitki konusuna geldiyseniz sınırsızsınız. Bakın bitkili için taban kumunun güzel olması lazım. Yani örnek vereceğim biraz kötü olacak ama Fatih kardeşimin tabanda soil floredepot ve hagen var ama hertaraf yosun bağladı. Bende sadece hagen ve misket gübre var yosun yok. Buradaki tek fark ne. Fatih kardeşim ilgilenemedi akvaryumla aceleye geldi biraz onunki. Ama benim akvaryum biraz daha oturmuştu düzene girmişti. Siz eğer bu akvaryumu bitkilendirmek istiyorsanız ilk yapacağınız tüm malzemeleri çıkartın mümkünse balıklarınızı satin yada akvaryumcuya verin yada bir hobici ile paylaşın yada kum alırken takas gibi birşeyde kullanın. Tüm malzemeleri çıkardıktan sonra suyunuzuda boşaltın akvaryum bomboş olsun. İyibir tuz banyosu ile tertemiz yapın akvaryumun içini. Tüm malzemeleri hazırlayın. Bitkiler için ışık co2 gübreleme şarttır. Bunları oluşturduktan sonra taban kumunuz ısıtıcınız 2 adet iç filtreniz. 2 adet iç filtreniz onu litre/saati ilerde ayarlarız. Bunlar sürekli bir akım yaratacak gübreler sürekli dağılacak ve buda iyi bir gelişim sağlayacaktır. Siz taban araştırın gerisi çok kolay olacaktır. Taban florasan co2'yi mayalı yaparız. İç filtreleri ayarlayın gübreler için dıy gübrelere bakabilirsiniz Tunç Sönmezoğlunu kullanıyorlar genelde internetten araştırın. Isıtıcınız zaten vardır. Bunlar olduktan sonra burada çok kişi size bitkili akvaryum konusunda yardımcı olacaktır.

17. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Kerem Bey Temel Bey haklı siz akvaryuma daha hakimsiniz.Birebir görme gibi bir imkanımız yok.Fotoğraflara bakarak iki balığında erkek olduğunu düşünüyorum.

Çizgili dişi zebra alırsanız bir sorun olmaz.Bitki önermem çünkü zebra akvaryumlarında dekor olarak sadece 1 testi yeterlidir ;)

18. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    hım pekala yanına o zaman çizgili dişi zebra alayım 2e 1d olcak testi vr 3 tane midye vr büyük yeterli olacaktır sanırımda alcagım dişiyle erkeğin biri eşleşirse dieri noluck onu hırpalarlarmı yada dişi 2 erkeklede eşleşebilirmi ?

19. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Zebralar tek eşlidirler ve üreme zamanı akvaryumda başka canlı olursa affetmezler,tecrube ile sabittir ;)

1 erkek bırakın yanına 1 dişi koyun sadece 1 tane testi kalsın ve onları fazla rahatsız etmeyin.Eş tuttuktan sonra 2 aya kalmaz yavruları ne yapayım diye foruma konu açarsınız :D

20. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    hm o zmn azcık bekleyeyim ben yanlş anlamayında hala tereddütlerim vr cinsiyti konusunda dişi die tahmin ettiğimde üstünde çok az turunculuk vr erkek olanla yüzgeçleri çok farklı kafa yapısı çok farklı bir hafta daha beklicem bişi değişmesse dişi alıp erkeğin birini satıcam o zmn deilmi tek çift olsunlar

Sayfayı Paylaş