1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Benim Balıklarım Kırma mı Acaba?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde DaPhNe tarafından 2 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. DaPhNe

DaPhNe

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Ayşe Sarı
    Arkadaşlar ben akvaryum hobisine kızımın gece uyanıp '' Anne ben balık istiyorum ama, akvaryumda istiyorum.'' demesiyle dayanamayıp başladım. Ama işin ucunda balıkların telef olmasını göze alamayıp ciddi ciddi adım attım diyebilirim. Fakat şöyle bir sorun var ki ben prenseslerimi pet-shop tan değil de bir arkadaşımın eşinden aldım. 5 tane idiler, şu anda da sayı sabit kaybım yok. Başka arkadaşlarımın fotoğraflarında gördüğüm sarı prenseslerin renkleri çok parlak ama, benimkiler öyle değil.:( Renklerinin parlak olması için ne yapmam lazım? Haşlanmış bezelye, havuç falan verilebileceğini okudum bir yerde ne kadar doğru? Birde son olarak benim prenseslerimde boyuna gri çizgiler var, yoksa benim prensesler çakma mı?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ayşe hanım kırma melez de ola bilir mümkünse foto ekleyin bakalım,bir yerde de ne ve nasıl olduğu değil sıhhatli olması ve sizin beğenmiş olmanız önemli...:)

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  3. DaPhNe

DaPhNe

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Ayşe Sarı
    Alparslan benim balıkları almam beslemeye başlamam falam karambol oldu. Çok apar topar oldu ama, vazgeç ver balıkları ver desen hayatta kıyıp da veremem. Hele ilk aldığım günlerde hava motoru falan da yoktu, ne çektim onları yaşatacağım diye. Hayatta veremem kimseye ancak, aldığım kişi geri isterse bir tek ona olur. Sağlıklarına gelince maşallahları var da renkleri az biraz daha parlak olsa süper olacak sanki.

MESUT_KERİM ve Alparslan bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Doğru diyorsun abla bende aynı fikirdeyim benim balıklarımı hayatta başka balığa değişmem ister kör ister topal olsun...:)

-doctore- bunu beğendi.
  5. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Ayşe hanım balıkların fotoğraflarını ekleyebilirseniz size melez olup olmadıklarını daha net söyleme imkanımız olur. Bence de sizin beğeniniz ön planda olmalı. Sarı prensesler hem etçil, hemde otçul beslenirler. Arada bir haşlanmış bezelye ve baklanın kabuklarını çıkartıp eziniz ve balıklara veriniz. Haşlanmış ıspanak, marul, kırmızı yağ biberi severek yedikleri diğer sebzelerdir. Salatalığı ortadan ikiye bölün ve tabana oturmasını sağlayın, severek tüketeceklerdir. Havuçta verilebilir fakat iyi kaynatılarak yumuşamasını sağlamalısınız. Renklendirici ve direnç artırıcı olarak 20 günde bir kırmızı acı pul biber de verebilirsiniz. Akvaryumun arka fon renginin koyu olması '' Tercihen siyah veya koyu mavi, lacivert.'' balıkların renklerini daha da açığa çıkaracaktır. Akvaryumun hacmi, dekorasyonu, içindeki balık sayısı, dekorasyonda kullanılan malzemeler, suyun kalitesi, sıcaklığı, tabanda kullanılan kum, akvaryumda kullandığınız filtre, ile sudaki debi balığın sağlığını ve akvaryum huzurunu etkileyen unsurlardır. Bu yüzden akvaryum ve balıkların fotoğraflarını eklemelisiniz. En azından yukarıdaki bilgiler ışığında bizleri aydınlatın.

Alparslan ve -doctore- bunu beğendi.
  6. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Balığın güzel bir forma ve renge sahip olması için birçok etken vardır. Hüseyin abi üşenmemiş hepsini yazmış. :D
    Kırma olup olmamalarına gelince, aslında bu çok önemli değil, çizgiden ya da renkten değil de daha çok vücut yapısındaki farklılıktan anlayabiliriz. Sarı prensesler bitkisel ağırlıklı beslenirler ve en iyi formu, rengi o zaman sergilerler. Kullandığınız yem etçil yani protein ağırlıklı ise vücutlarında karartılar veya çizgiler belirginleşecektir. Bu da sorun değil, ama sürekli etçil besleme, sindirim ve bağırsak problemlerine yol açar, bir süre karın içe çöker ve ölüme neden olabilir. Ben öyle havuçla salatayla uğraşamam diyorsanız da sera,tetra,jbl gibi kaliteli markaların kuru yemlerini diyetlerine uygun verirseniz problem olmaz. Örneğin günde azar azar 3 öğün, 2 defa bitkisel 1 defa protein gibi...

Alparslan ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  7. DaPhNe

DaPhNe

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Ayşe Sarı
    balıklarım 001.jpg balıklarım 003.jpg

haves ve Alparslan bunu beğendi.
  8. DaPhNe

DaPhNe

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Ayşe Sarı
    Benim prenseslerim böyle, ancak bunları çekebildim net olarak. Fotoğraf makinesini gördükleri gibi kaçmaları ve çanakların içine girmeleri bir oldu. Çok çekindiler ama azmettim çekeceğim fotoğraflarını. Evet arkadaşlar benim balıkların hepsi böyle. Akvaryumun içinde 1000 lik hava motoru 15 lik hava taşı dışında hiç bir şey yok.Yemlemeyi pet shoptan aldığım koyu kiremit rengi bir balık yemiyle yapıyorum. Balıkçı bu yeterli dedi ama, ben daha açık bilgi alacağım ondan. Markasını filan. O zaman yine yazarım size. 3 günde birde 3/1 oranında su değişimi yapıyorum.

Alparslan bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Resimler net değil ama sarı prensesler iyi görünüyor,sarı prenseslerde de kendi aralarında farklılıklar oluyor ve göreceli olarak her kez kendi balığını beğeniyor,en güzel balık beğenilen balık...;)

DaPhNe bunu beğendi.
  10. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Üç günde bir yaptığınız su değişimlerinde akvaryumdaki suyun ısısı ile ilave edeceğiniz suyun ısısının aynı olmasına
    ve ilave edeceğiniz suda kesinlikle klor ve benzeri maddelerin bulunmamasına dikkat edin. En kısa zamanda en azından hava motoru ile çalışan bir pipo filtre ile bir derece edinin. Akvaryumun içindeki boyalı malzemeden yapılmış dekorları çıkartarak doğal, salınım yapmayan taşlar ile saklanma alanları oluşturun.Haftanın 4 günü balıklarınıza haşlanmış ıspanak, marul, haşlanmış bezelye, bakla (Kabuğu soyulmuş.) bulabilirseniz Brokoli, karnabahar, kendinizin yaptığı kırmızı pul biber (tercihen acı) verebilirsiniz.

Montimahir ve Alparslan bunu beğendi.
  11. DaPhNe

DaPhNe

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Ayşe Sarı
    Balıklarımdan en küçüğü hırpalanma sonucu rahmetli oldu.O yüzden de biraz moralim bozuk :(temo26

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Uyum sürecinde malesef bazen oluyor,bende üzüldüm...

13. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Ayşe Hanım biraz ben demiştimcilik olacak ama o akvaryumda zayıf olanın darp veya stresten öleceği konusunda uyarmıştım sizi. Hata aldığınız kişiden başlıyor, sizinle devam ediyor. O balıklar bölgeci, kavgacı ve büyük hacim isteyen balıklardır.Veren kişinin uyarması, sizinde araştırmadan almamanız gerekirdi. Bu vakalarla sık karşılaşacaksınız. Sonra üzülüyorsunuz elbette ama olan balığa oluyor. Geçmiş olsun.

H.Kaya.Gemlik. ve Alparslan bunu beğendi.
  14. DaPhNe

DaPhNe

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Ayşe Sarı
    Tamam demiştiniz ama benim balıkları alma aşamamı ben daha önce açıklamıştım tamammen tesadüf oldu....Bu saatten sonra kayıp vermemeye bakıcam artık..Evet çok üzüldüm dünden beri.Ama şu an için onları hayatta tutmaktan başka bişi gelmiyor elimden.

15. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Muhammed Bey'e aynen katılmak zorundayım. Akvaryumunuzu büyütmedikçe, balıklarınıza uygun ortamı sağlamadığınız sürece ne yazık ki üzülmeye devam edeceksiniz.

-doctore- bunu beğendi.
  16. DaPhNe

DaPhNe

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Ayşe Sarı
    Dün küçük bi iç filtre aldım.Şimdi ii görünüyolar.Ama akvaryum büyütme meselesi hala askıda :(
    yem olarak da tetre diskus muş aldığım yem dün öğrendim.Ayrıca kırmızı biber haşladım bugün onuda vericem.Akvaryuma eklediğim su direk çeşme suyu değil en az 3 gün dinlenmiş su kullanıyorum.Sanırım akvaryumu büyütmeden yapabileceklerim bundan ibaret......

H.Kaya.Gemlik. ve -doctore- bunu beğendi.
  17. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    4 adet sarı prenses için en küçük akvaryum hacmi 80 lt civarı olması gerekir. Bunu göz önüne almalısınız. Bu da standart ölçülerle satılan akvaryumlarda 80-90cm lik olanlar demektir.Aynı zamanda bol kayalık alan gerekli. Daha ufak ve dekorsuz akvaryumlarda yine sıkıntı yaşarsınız.

18. DaPhNe

DaPhNe

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Ayşe Sarı
    Muhammet Bey inanın sizin mesajlarınızdan sonra benim bütün hevesim kaçıyoo.Bu kadar kırıcı olmak zorunda değilsiniz sanıyorum.Şimdilik elimden gelenin bu olduğunu söyledim.Balıklar şu an elimde ne yapayım yanii akvaryumcuya mı vereyim yoksa sahibine mi iade edeyim açık açık söyleyin de bende rahatlayayım.
    Yada kısaca Ayşe sen bunlara bakamazsın de olsun bitsin

19. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Ben bu hobiye turşu kavanozunda dere balığı beslemeye çalışarak başladım. Şuanki aşamayı az önce incelemişsiniz zaten :) Bu süreçte onlarca balık heba oldu maalesef ve bu hobiye devam ettiğim sürece olmaya da devam edecek. Hevesiniz ilk balık ölümünde kırılmamalı ve sonrakileride şimdiden kabullenmiş olmalısınız. 2. olarak akvaryum hacmi ne kadar büyük olursa bakım ve müdehale o kadar kolay olur ama bu demek deyildir ki küçük akvaryumda bu hobi yapılamaz tabikide yapılır. Sahip olduğunuz malzeme ve imkanları paylaşırsanız biraz daha iyi tavsiyelerde bulunabiliriz.

20. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Ayşe Hanım yazdıklarıma baktığımda kırıcı bir üslup göremedim, ama yine de kırdıysam özür dilerim. Bu benim tarzım değildir. Elinizden geleni yaptığınızı söylüyorsunuz, ben de iyi niyetinizi anlıyor, ancak malesef yeterli olmadığını söylemeye çalışıyorum. Yaptığınız hatalar var ve bu balıklarınızın ölümüne yol açabilir hatta açıyor. Bunu söylediğim zaman kırılmanız doğru değil bence.Burası paylaşım yeri ve bilgilerimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Söz konusu olan şey de bir canlı ve burdaki herkesin ortak hassas noktası.
    Ben şimdi size tetra discus aşırı protein içeren bir yemdir, günde en fazla bir öğün verilmeli hatta başka yem tercih edilmeli demeye korkuyorum.:)
    Ayşe 'Hanım' 'siz' bunlara bakamazsınız diye bişey demek haddim değildir.Tabi ki çok da güzel bakarsınız azim ve sevgi olduğu sürece. Olduğunu da görüyorum...Sadece bazı düzeltmeler yapmaya çalışıyorum. Saygılar...

Sayfayı Paylaş