1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Benim Balıklarım :)

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Ankaraguclu tarafından 19 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
  2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Benim Balıklarım :)

Resimleri seni yerine buraya ekleyecektim ancak çekimler çok kötü olmuş.Hiç bir şey anlaşılmıyor.Şahsen ben ne olduğunu anlayamadım.Bunlar Lepistes mi yoksa Japon balığı mı?

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Maşallah suyun pırıl pırıl tertemiz. Sağlıkla neşeyle büyüt balıklarını :)

Naçizane bir kaç küçük ve ucuz önerim olacak. Bazıları bedava, evden temin edilebilecek şeyer, hayal gücüyle sınırlı. Bri de suyun dengesini bozmayacak doğal şeyler mümkünse....

Dediğim gibi buraya saklanacakları bir kaç küçük yuva koyabilirsen muhteşem olur. Yuva veya bitki lazım. bir de ışıkları kaç saat yakıyorsun veya oda gün ışığı mı alıyor? Aydınlatma durumu nedir ?

Arka planı özellikle mi boş bıraktın? Boş mavi bir karton bile iş görebilir veya karışık olmayan basit desenleri olan bir paket kağıdı.. Bir de sanki biraz kumun az gibi, kum var mı elde?

Yemleme durumu nedir? toplam kaç balık var? Vatoz güzelmiş, ya diğerlerinin durumu nedir ?

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Burak abi öncelikle teşekkür ediyorum. Şuan elimde ışık var ama balans olmadığı için takamıyorum.Oda gün ışığı alıyor akşam bizde lamba fazla yanmaz televizyon izlerken lamba kapatırız :sar: Arka planı bilerek değil abi arka fonum olmadığı için boş ve ben yapmasını bilmiyorum keşke bilsem kalırmıydı bu böyle :) toplam 22 balık var abi vatoz güzelde sen birde pisliğini görsen abi bir gün temizliyorum ertesi gün yine aynısı :) Yemleme durumu günde 1 kez sabahları yemliyorum pul yem ile.

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Ohooo Miraç durum bi garip hakikaten. Yalnızca 5 dakika farkla büyük seçim istermisiniz? İyi olacak hem de çok iyi olacak ama sadece günde 5 dakika fazladan zaman ayırırsan olacak 

Işık sadece balıklar önün görsün diye yakılmaz, doğada bu garipler güneş ışığına öyle yada böyle maruz kalıyor, derilerine süzüler ışık ulaşıyor, yüzeye çıktıklarında bir şekilde alıyorlar güneş ışığından alacaklarını. Onları zaten ev haspsine mahkum ediyoruz bari ışıkları iyi olsun da hayvancıkların renkleri güzelleşsin, enerji alsınlar.. Balıklar için güneş ışığı ne kadar önemliyse su için de önemli. Suyun içindeki mikro organizmaların bir kısmı ışığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle ışıklandırma sadece yürürken kafamızı çarpmayalım diye değildir, bizim çıplak gözle göremediğimiz birşeylerin yolunda gitmesi için de lazımdır.
    Bugün 5 dakikanı ayır ve o balastı tak olur mu? Hayvancıklara günde 1 kere yem vermekle olmaz ki bu iş böyle, biraz ilgilenmek lazım, dertlerini dinlemek lazım. Tamam siz tv izlerken karartıyorsunuz halinziden memnunsunuz ama bakalım onlar hayatından memnun mu? Hiç sordunuz mu? Işık açılınca kapanınca panik olur, oraya buraya kaçışır korkark ürkek hayvanlarınız olur, hepsi bi garip davranır anlam veremezsiniz.

Özet : ışıklandırma lazım

Bu balıklar nasıl bir ortamda yaşıyor normalde? Yani cam kümese girmeden önce? / Onu taklit edeceğiz.
    Güneş kaç saat kalıyor gündüz gökyüzünde? / Onu taklit edeceğiz.
    Ne yiyorlar doğada? Nasıl besleniyorlar, nasıl ölüyorlar, nasıl çiftleşiyorlar? / Onu taklit edeceğiz.

Arka fon sadece arkadaki kablolar, grup priz, duvar görümesin diye değildir. Arka fon tüm bunların gizlenmesinin yanı sıra balıkların kendilerini güvende hissedebilmesinin de bir yoludur. Bir nevi boşluk hissini ortadan kaldırır ve kendilerine mekan sağlamalarına yardımcı olur. Kaba tabirle kendilerini çırılçıplak ortada hissetmezler. Arka plan kırtasiyeden alınacak naylon bir defter kaplama kağıdı ile bile yapılabilr fakat kesinlikle karışık kuruşuk şekiller, dallar, ağaçlar taşlar karman çorman şeyler içermemeli. O da mı olmadı, git en yakın markete, gir manav reyonuna, al bir tane şeffaf torba. Eve gel, aç onu güzelce kenarlarından, düzle. Evde mutlaka boya vardır, suluboya, renkli kalem, paste vs. Ne varsa.. Düzgünce abartmaadn torbaya uzun uzun şeritler çiz tamamını kapla torbanın. Sonra da akvaryumun arkasına şeffaf bantla yapıştır gitsin. O da mı olmadı? Kırtasiyeden ucuz bir fon kağıdı, açık mavi olabilir. 1 lira tutar. O da mı olmadı? Eski bir mavi gömlek, elle boyanmış strator, mukavva, karton kutu..

Özet : arka plan lazım.

22 balık günde 1 kere besleme ve aşırı kirlilik. Filtre sorunu diye düşündürüyor ilk etapta. Detay verirmisin?

6. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Abi balast almadım henüz balast alınacak ve besleme konusunda yem veriyorum fakat platinin birisi hepsini yiyor digerlerine koymuyor zaten digerleri hiç suyun yüzeyine çıkmıyor yere düşenleri yiyorlar.

7. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Suyun yüzeyine neden çıkmıyorlar onu bilmiyorum abi

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

diğerleri derken? Aslında şöyle yapalım mı?
    - Hangi balıklar var, kaç tane?
    - Isıtıcı kaç derecede çalışıyor?
    - Akvaryum ölçüleri nedir? Kaç litredir?
    - İç-Dış filtre var mı, varsa modeli nedir?
    - Aydınlatma nedir, nasıldır?
    - Kum ne kadar var, kaya, dekor neler var?
    - Yem türleri nelerdir, yemleme sıklığı nedir?
    bunları bir kalemde yazarsan hakikaten çok daha iyi yardımcı olacağız :)

1- Plastik bitkiler ve benzeri doğal olmayan dekorlar akvaryumdan çıkarılacak, neden? Çünkü suyun yapısını bozuyor, çünkü doğal değil, çünkü sağlıklı değil.
    2- Vatoz gibi balıklar sürekli dipte olduğu için dibe düşüne yemlerle veya dipteki artıklarla karınlarını doyururlar, dip yemi kullan diyeceğim fakat başka ne tür balıklar var onu da bilmek lazım. Her vatoz dibe düşen yemi yiyecek diye bir kaide yok, camı temizleyip silip süpürüp karnını doyurabilir..

9. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Abi 2 neon 2 plati 14 plati yavrusu 3 tane lepistes yavrusu 1 vatoz var. Isıtıcı 26 Derece'de Akvaryum ölçüleri 65-36-26 60LİTRE Motor olarak Şelale filtre var. kumun resmini çekeyim gösteriyim abi. dekor olarak bi deniz kabuğu var bide taş var küçük.yem türü pul yem.

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

sen bana özelden adresini gönder sana elimde olan bazı malzemeleri göndereyim, hindistan cevizinden mağara, dere taşı filan var. Onları yuva yapar hayvancıklar. bitki için şimdilik bir şey yapamıyorum henüz alamadım, bulamadım.

Yemlemeyi tek tür yem yerine 2-3 farklı türle yaparsan çok iyi olur. Granül yemler ve dip yemleri dibe düştükleri için suyun yüzeyinde kalmazlar ve dibe düşerken veya düştükten sonra da diğer balıkalra yem olurlar. Onlar yukarı çıkmıyorsa sen yemleri aşağı indir :)

11. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Abi granül dediğinden de var bende resime cikletlerin yedigi yem olmuyomu o Kırmızı tuğla renginde?

12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Granül olan yemler top gibi şekilli, tuğla rengi de var evet, atınca bazı modeller dibe düşer bazıları da biraz suyu çekince dibe düşer. veya suyun içine elini sokup aşağı doğru atarsın o da düşer.. Onlar yani .

13. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

He benimkiler düşüyoda suyun üstündede duruyor maaşallah plati bi pislik çıkarmış :) Kıp kırmızı :sar::):F

14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

hehehe, ne yese onu çıkarıyor garibanlar napsın...

15. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

:) Evet abi

16. serhato

serhato

İsim:
    serhat sarp

Benim cikletlere de granül yem veriyorum aynı anlattığınız gibi rengi de şekli de:) Miraç beyin dediği gibi benim balıklar da kıpkırmızı pislik çıkarıyorlar aynı kırmızı ip gibi:emt:

17. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Akvaryumum'un yeni hali nasıl olmuş görüşlerinizi alalım ve burada vatozun 1 günde yaptığı hasılatı çektim bakın bakalım sizdekiler böyle yapabiliyormu ? :)
    [​IMG][​IMG]

18. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Eyvah eyvah.. Miraç bana şu adresini gönder artık kurtarayım seni bu işkenceden, böyle görüntü olarak belki güzel olur ama balıkçıklar için pek de olmaz renkli renkli :)
    Aslında diyecek çok şey varr, yapılacak çok iş var, yavaş yavaş... Bak şimdi gelicek mesajlara ...

19. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

:) Burak abi kalbime mi indiriceksin ya alıştıra alıştıra söyler adam :)

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Miraç fotoğraflar için teşekkürler.

Akvaryumun tabanındakileri çıkarıp atsan ve yerine dere kumu eklesen ve yine imkan bulunca bir adet şelale filtre Atman güçlüsünden alsan iyi olur.

Sayfayı Paylaş