1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Benim Bonsai Çakma mı ?

Başlığı 'Diğer Evcil Dostlar Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 25 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam,

Forumda bonsaiden anlayan arkadaşlar yakalamışken evdeki bonsainin çakma mı yoksa sahiden bonsai mi olduğunu ve neden yaşıyormuş gibi yaptığını öğreneyim dedim. :F

2. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Temel Abi budamadin galiba bunu bana fazla buyukmus gibi geldi.

3. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Temel abi bu yaratığı git bi bahçeye dik kendine gelsin normale döner kocaman bi ağaç olur.
    Ben bu bozai işinden hiç haz etmiyorum zavallı ağaçları büyümesin diye bi sürü işkenceye tabi tutuyolar tabi sen eve alınca sende bu işkenceye devam etmek zorundasın sen işkenceye devam etmeyince senin bonzi çakma gibi duruyo.

4. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Murat bey bonsaide hiçbir işkence yoktur. Akvaryumculuktan hiçbir farkı yoktur. Aslında burada bir tartışma ortamı oluşturmak için yazmıyorum bunları. Bir yanlış anlaşılma var ve buna açıklık getirmek için yazıyorum. Bonsainin 2000 yıldan uzun süren bir geçmişi var (saksıda ağaç yetiştirilmesi 4000 yıla dayanıyor) ve bonsai ile gerçekten ilgilenen insanlar doğaya ve canlılara son derece saygıları olan insanlardır. Bonsai zaten bir yaşam felsefesidir aynı zamanda.

Bonsai ağaca yapılan bir işkence olsaydı yüzlerce yaşında bonsailer olmazdı. Japonya'da dededen toruna geçen bonsailer var. Hiçbir canlı bu kadar uzun süren bir işkenceye dayanamaz. Bu ağaçlar doğada bulunan ağaçlardan çok daha sağlıklılar ve sağlıklı olması için elimizden geleni yapıyoruz.

Budama konusunda sıkıntı varsa budamanın ağaçları daha sağlıklı yaptığını daha uzun yıllar yaşamasını ve sağlıklı ürünler vermesini budama sayesinde başardıklarını meyve üreticilerine sorabilirsiniz. Bizim dediğimize inanmamakta haklısınız ama bonsai ile ilgisi olmayan meyve bahçesi sahipleri bu konuda tarafsız olacaktır.

Üstteki Ulmus Parvifolia (Çin Karaağacı) ise böyle sağlıksız görünmesi tamamen budanmayışından ve saksı değişimi yapılmayışından. Nasıl ki akvaryumculukta bazı dikkat edilmesi geeken noktalar var ve dikkat etmeyince akvaryumun sağlığı bozuluyorsa bonsaide de birkaç önemli nokta var. Dikkat ederseniz çok sağlıklı ağaçlar yetiştiriyorsunuz. Hiçbir sağlıksız ağaç çiçek açıp meyve vermez. Yeşerip sizin gözünüzü doldurmaz. Ama doğru uygulamaları yaptığımız ağaçlarımız çiçekler açıp coşuyorlar. Meyveler veriyorlar. Tomurcuklar açıyorlar aynen Murat beyin imzasındaki gibi.

Tavsiyelerimi bu mesajda vermeyeceğim Temel bey, eğer bir tartışma ortamı olmayacaksa devam ederim. Eğer öyle bir ortam oluşacak olursa bu konudaki son mesajım budur. Bu ağacın sağlıklı olması için yapmanız gereken birkaç şeyi size ayrıca bildireceğim. Yok eğer tatlı tatlı muhabbet devam ederse bende devam ederim.

Bu mesaj Murat beyin şahsına yazılmış değildir. Yanlış anlaşılma olmasın. Birçok insan gibi bazı ön yargılar var haklı veya haksız. Bir bonsaici olarak bu ön yargıdan (işkenceci olarak görülmek gibi) kurtulmak isterim ama dediğim gibi böyle bir istek olursa devam ederim.

Sitemizdeki linki ziyaret edin daha iyi anlarsınız ne demek istediğimi...

http://www.avrasyabonsai.com/bonsaiiskencemi.html

ogiler ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Açıkcası işkence ifadelerine katılmadığımı yazmak isterim. Zira zaten bana fazla yabancı değil bu ifadeler. Buradaki birçok arkadaşım yakından bilir bu konuları. 4 yıl çok sağlıklı şekilde iki katına boyut olarak çıkardığım angel türlerini Marmara doğal suyu kullanmam yüzünden, tere ile besliyorum diye işkence olarak yorumlayanlar oldu. Hatta doğada karşılaşınca biri ölecek derecesinde kapışan iki balığı ayrılmayan ikili dost yapmama ramen yine bu ifadeler değişmedi. Forumlarda bu düşünceler her zaman olacak.

Küsmek, geri kalmak çözüm olmuyor ama elbette konuyu kendi adabı içinde tartışmak gerekir. Zaten işkence ifadesi 4.000 yıllık geçmişiyle eriyor. Tabi belki bende evinde besleyen biri olarak savunuyor gibi görülebilirim ama sonuç olarak mantıklı bakıldığında inanmak zaten zor oluyor. Üstelik sadece benim merakım üstteki ile ile sınırlı değil.

Limon ağacımdan kareler. Gerçi onunda yarısı yapraksız. :F

6. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Az önceki çıkışım için herkesten özür diliyorum. 10 yıldır bu işin içindeyim ve bonsai ile ilgili bir sitenin kurucusuyum. Doğal olarak bu tür tartışmalara çok fazla dahil olmak zorunda kaldım ve alışkınım ama yine de bu tür yaklaşımlar beni hala üzüyor. Beni asıl üzense akvaryumculuğa gönül vermiş yıllardır bu işin içinde olan insanlardan bu tür tepkiler gelmesi. Bende kendimi bildim bileli tatlı su akvaryumları ile ilgileniyorum ve 7 yıldır deniz akvaryumu ile ilgileniyorum.

Sizlere de defalarca balıklara ve canlılara işkence yaptığınıza dair tepkiler gelmiştir ve defalarca kendinizi savunmuşsunuzdur. Aslında her iki hobi de birbirine o kadar beziyor ki. Bonsai ile ilgilen birçok forum üyemizin akvaryumla da ilgilendiklerini biliyorum. Doğa sevgisi ve doğaya duyulan özlem iki hobide de var. İkisinde de canlılarımızın sağlığı için elimizden geleni yapıyoruz. Tabi doğal ortamından kopardığımız canlılarımızı, doğala en yakın ortamlarda, en sağlıklı şekilde yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Bu işi layıkıyla yapmaya çalışan herkes sağlıklı bir şekilde canlılarını yaşatıyor. Bu küçük bir tatlı su akvaryumu veya nanoreef olabilir ya da tonluk akvaryumlar olabilir. Temel kaygı canlılarımızı mutlu etmek. Zaten onlar mutlu olmasalar bizde mutlu olamayız. Amacımız mutlu olmaksa eğer canlılarımız da mutlu olmak zorunda.

Gerek bilgi eksikliği olsun gerek imkanlarımız olsun bazen canlılarımızı mutlu edemeyebiliyoruz. Hatta canlı kaybediyoruz. Bunun yanında tamamen ticeri kaygılarda canlıları mutsuz ediyor. Kötü şartlarda bakılmış akvaryum canlıları satan birçok satıcı ile karşılaşmışsınızdır. Aynısı bonsai için de geçerli. Yurt dışında bonsai ticaretini bonsaiden anlayan yetiştiriciliğini yapan kişi ve kurumlar tarafından yapılıyor. Sağlıklı ağaçlar bulabiliyorsunuz. Ülkemizde yeni olan bonsaicilikte ise yetiştirici olmadığı için yurt dışından gelen ağaçlar satılıyor ve genelde bu işten anlamayan satıcılar tarafından yapılıyor. Çoğu zamanda sağlıksız ağaçlar görüyorsunuz ve kısa sürede satılmazsa ağaçlar kaybediliyor. Satın alan kişilerde bu işte doğal olarak yeni oldukları için bakımı konusunda zorlanıyorlar ve ağaçlarının sağlıkları bozulabiliyor.

Ben defalarca sağlığı bozulmuş bonsai satın alıp iyileştirdim. Birçok arkadaşımızın da ağacının sağlığına kavuşması için yardımcı oldum. Elimizden geleni yapıyoruz ve başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Yardımcı olmaya da devam edeceğim. Bonsainin yaygınlaşması için elimden geleni yaptım ve yapmaya devam edeceğim.
    aşağıda gördüğünüz ağacın (çok doğal olmayan kıvrımları sevmiyorum ama sırf bir makale hazırlamak için bulduğum bir bonsaiyi aldım) 5.5 aylık gelişimini yayınlamak istiyorum. Bence sağlıksız bir ağaç değil artık. Aksine son derece sağlıklı.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biraz önce bonsai ağacını budadım. Saksı değişimi yapmak lazım sanırım ama buradan sormak istemiyorum. Sizin siteye üye olup orada soracağım. Konunun meraklıları nede olsa daha fazladır.

8. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Sitemize bekliyorum Temel bey.
    Murat bey sizden de özür diliyorum. Haklı olarak gördüğünüze göre yorum yapıyorsunuz. Dilerseniz kendi uygulamalarımdan fotolar ekleyebilirim. Belki bakış açınızı değiştirebilirim.

9. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Bende merak sardim bende alacagim bir tane Temel Abi hep sen alistiriyorsun bunlara beni.:D

10. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Temel abi Tarık bey
    Öncelikle şunu söylemek isterim İKİ DE TOKAT ATIN BARİ :sopa:

Tarık bey ne tartışması ne kavgası asla bu tarz tartışmalara girmem sayenizde bonzaiye bakış açım değişti sizinde belirttiğiniz gibi bir kaç defa satıcılarla konunştuğumda edindiğim bilgilere (eksikmiş demekki) göre yazdım. Ayrıca serzenişlerinizden sonra anladım ki bonzaicilere haksızlık etmişim asıl ben sizden özür dilerim :cekingen:

bonsaireef bunu beğendi.
  11. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Anlaştığımıza çok sevindim Murat bey. Bu düşünce tarzınızdan dolayı çok teşekkür ederim.
    Gerçekten o kadar üzerimize geliniyor ki bazen böyle gereksiz çıkışlar yapıyoruz. Haksız duruma düşmekten kendimizi alamıyoruz. İnsanız sonuçta. Tekrar özür diliyorum.
    Bonsaiyi tanıtmak istiyoruz, bonsaiyi sevdirmek istiyoruz ama satıcılar ve gerçekten ağaca işkence edenler bizden daha fazla insana ulaştıkları için çaresiz kalıyoruz.
    Doğayı, ağaçları çok seven ufak bir topluluğuz ama ağaçlara zarar veriyoruz gibi görünüyor malesef. Halbuki ağaçları o kadar seviyoruz ki minyatürlarini balkonlarımızda yaşatıyoruz. Doğayla iç içe olamamanın, betonlar içinde yaşamanın stresini birazcık olsa bu şekilde atmaya çalışıyoruz.
    Çoğu zaman gövdeye çok yakından bakıp kendimi büyük bir ağacın gölgesindeymiş gibi hissediyorum. Bu huzuru anlatamam. İşten koşa koşa gelip balkona koşuyorum. Onları suluyorum. Tek tek her dalına yaprağına bakıyorum. 30 saksım varsa 30'uyla ayrı ayrı ilgileniyorum. Ben ağaçlarımı bu denli seviyorum. Teki mutsuz olsa bende mutsuz oluyorum.
    Akvaryuma gönül veren herkes beni anlayacaktır. Öyle umuyorum.
    Saygılar.

12. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Zaten agaclarin sinir sistemi yokki iskence cekemezler.

13. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Elbette sinir sistemleri yok acı çekemezler ama eğer siz onu severseniz, iyi davranırsanız mutlu olurlar. Bunu da tomurcuklar açarak, çiçeklerle donanarak gösterirler. Mutsuz ağaç her halinden belli olur. Oysa siz ağaca bir verirseniz ağaç size on verir. Kötü şartlarda bakılmış toprağı kökleri kötü durumdaki bir ağacı alın. Uygun bir toprağa dikin ve onu sevdiğinizi gösterin. Görün bakın 1 -2 hafta içinde her yeri tomurcuklarla dolar. Size gülümsediğini hissedebilirsiniz.
    Genelde kendi bonsailerimizi yetiştiriyoruz ve bunun için fidancılardan fidanlar alıyoruz. Ama geçenlerde ucuz bir hazır bonsai aldım. Toprağı kötü durumdaydı. Köklerde çürüme başlamıştı (bu sulama hatasından kaynaklanıyor ve hazır bonsai satanlar bunu hep yapıyor). Hemen saksısını değiştirdim. Ve şimdi heryerinden tomurcuklar vermeye başaldı. Ne kadar mutluluk verici birşey olduğunu anlatamam, yaşamanızı isterim. Şimdi foto çekemiyorum ama en kısa zamanda fotosunu eklemek isterim.

14. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Elbette dogru benim soylemeye calistigim niye ben bonsai oldun kucuk kaldim diye uzulmezler yani saglikli olsun ister 500 metre ister 30 cm olsun.

15. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Antalyada aklı başında bir bonzaici bulursam bir tanede ben edineyim iyice meraklandım :)

16. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Murat bey bonsai sahibi olmanın bir yolu hazır bonsai edinmektir. Ama en güzeli alacağınız fidanlarla kendi bonsainizi kendinizin yetiştirmesidir. Bu sayede hem bonsai tekniklerini öğrenmek için el alışkanlığı kazanırsınız hem de gelişmesinin her aşamasında emeğiniz olan tamamen sizin eseriniz bir bonsai yetiştirmiş olursunuz.

Bonsai yaşayan bir sanat eseridir. Hiç bitmeyen bir sanat eseridir aynı zamanda. Bir bonsai için hiçbir zaman işte bu oldu bitirdim diyemezsiniz. Her sene değişir, her sene güzelleşir. Bir de bu bonsainin her kıvrımında sizin emeğiniz varsa paha biçilemez bence.

Aşağıda bir bonsai sanatçısı bir ardıç fidanını alıyor. Gördüğünüz gibi ardıç fidanı parklarda bahçelerde göreceğiniz çalı görünümlü ağaçlardan farksız. Bunu sanat eserine yani bonsaiye dönüştürecek olan bonsai sanatçısı. Amaç bir çalıdan doğanın ve yılların etkisiyle yaşlanmış bir ağacın minyatürünün görüntüsünü elde etmek. Ağacın yaşlı olması değil yaşlı görünmesi önemli.

Bir saatlik bir budama ve telleme çalışması sonrası bonsainin ilk temeli atılıyor. Bonsaicinin yüzünde de böyle bir mutluluk beliriyor.

Gördüğünüz bitmiş bir bonsai değildir. Üzerinde çalışılmaya başlanmış bir prebonsaidir. Daha üzerinde yapılacak işlemler çok fazla. Ama gördüğünüz gibi yaşlı bir ağaç gibi görünmeye başlamış bile.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Şimdi bir bonsai daha ekleyeceğim. Yukarıdaki bonsai ile aynı değil ama yıllar sonra yukarıdaki bonsai nasıl görünebilir bunu göstermek için iyi bir örnek diye düşünüyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Çok güzel görünüyorlar.Temel abinin bonsaisi bankada bozulmaya başlayanlardan.Bir sürü çiçek ölmüştü o dönemde.

19. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Temel Bey, saksı değişimi yaptınız mı?

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Malesef henuz yapamadim. Her saksi olmaz sanirim. Bulunca alacagim bir tane.

Budadim simdilik iyi gibi ama tabi toparlama yok henuz.

Sayfayı Paylaş