1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Benim Güzel Akvaryumum Budur

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde sahinkilic tarafından 21 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. sahinkilic

sahinkilic

Yer:
    Girne/KKTC
    Merhaba arkadaşlar ben Şahin bir arkadaşımın akvaryumunu bana vermesi vesilesi ile bu hobiye giriştik. Elimde Jebo R338 9 Galon luk tahminim 30 40 LT lik bir akvaryumum Boyu Ef 50 dış filtrem ve hava motorundan oluşan bir ekipmanım var. İçerisinde 3 erkek 3 dişi lepistes 1 vatoz 1 çöpçü den oluşan balıklarım, adını bilmediğim 3 canlı bitki ve bitkilerle gelen minik siyah bir kaç salyangoz mevcut, içerisinde ki kumu denizden alıp iyice yıkadıktan sonra koydum :D bana güzel göründü umarım beğenirsiniz. Ayrıca forumda bir haftadır neredeyse bütün konuları okuyorum :) ve büyük bir akvaryum hevesi sardı, bir kaç fiyat araştırması yaptım 120x50x50 yaptırmayı ve pirana beslemeyi düşünüyorum fiyat için 450 Tl dediler fakat tam karar vermedim. Zaman içersinde sık sık meşgul ederim sorularımla

Şahin Kılıç | Photography

ozgun_cyprus ve Alparslan bunu beğendi.
  2. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Bir Nattereri'ci daha güzel olur. temo2 Yaklaşım 1 ay öncesinde cama cam buhar cam kapaklı 140x60x60h - 10mm rodajlı camdan 250Tl yaptırdım.

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldiniz arkadaşınız iyiymiş güzel akvaryum vermiş her şey iyi görünüyor.
    Büyük akvaryum tabi ki daha iyi olur, aldığınızda hep beraber kurarız...:)

4. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Güzel canlılar.Bence büyük bir tankta bitki ve canlı doğuranların gerçekten tadına varın ondan sonra değişik türler deneyebilirsiniz.

5. sahinkilic

sahinkilic

Yer:
    Girne/KKTC
    250 Çok uygun gibi fakat ben Kıbrıs da yaşıyorum buradaki fiyatlar Türkiye ile maalesef aynı değil belki boyutları biraz daha küçülterek daha uygun bir akvaryum elde edebilirim. Ayrıca bugün forumdan öğrendiğim kadarı ile küçük bir Co2 ünitesi kurdum :) bakalım işe yaracakmı. 1 litrelik kola şişesine

6. sahinkilic

sahinkilic

Yer:
    Girne/KKTC
  7. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Karışım olarak neler yaptın?

8. sahinkilic

sahinkilic

Yer:
    Girne/KKTC
    1 LT kola şişesine 300 gr min. Şeker tatlı kaşığı kadar aktif maya ve biraz kabartma tozu forumda böyle bir tarif vardı yarım LT kadar su. Şişeyi çalkalayınca gaz çıkıyor fakat bırakınca duruyor

9. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    2.5 lt kola şişesi kullan bence.
    1.5lt dinlenmiş su,
    2 su bardağı şeker,
    2 yemek kaşığı kuru maya,
    1 yemek kaşığı süt,
    ve yarım limonun suyunu kullan.

10. sahinkilic

sahinkilic

Yer:
    Girne/KKTC
    İlk fırsatta bir kola alıp denemeyeyim. Ayrıca Nattereri için min. Tank gereksinimi nedir ?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Yaptığın mayalı sistemde şişenin kapağından kaçak olup olmadığına dikkat et.

Besleyeceğin sayıya ve boyuta göre değişir. Ama min. 300-350lt güzel olur.

12. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Portala Hoş geldin Şahin abi :)
    maşallah güzel canlıların var taşlarında ayrı bir hava katmış akvaryum'a kum bitki için iyi değil ama galiba tutunmuşlar :) hava taşını akvaryumdan çıkartmalısın bitkilerin çok çabuk çürürler gündüz değil de (gece) çalıştırabilirsin. Aydınlatma nedir ? İlk resimde filtre çok büyük gözüküyor Eğer öyle ise ve fazla püskürtme yapıyorsa ayarını kıs abi balıklar yorgun düşmesin.

13. sahinkilic

sahinkilic

Yer:
    Girne/KKTC
    Teşekkür ederim. Bitkileri aldığım akvaryumcu kumun sıkıntı olmayacağını kendisinin de kullandığını söyledi. Hava taşı min. Da çalışıyor görsel için :) ilk önce iç filtre vardı fakat değiştirdim gerek yer kaplaması gerekse fazla akıntı yaratmasından. Aydınlatma kendi içerisinde yanılmıyorsam 7w x 2 tane beyaz küçük floresan var

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. sahinkilic

sahinkilic

Yer:
    Girne/KKTC
    Arkadaşlar balıklarımdan bir tanesi 2 gün önce doğum yaptı ve bugün bu haldeydi üzerinde beyaz lık var ve sanki gözlerine perde inmiş acaba akvaryum dan çıkartmalımıyım hasta ise diğer balıklarıma bulaşır mı? [​IMG]

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryumun su şartları iyi değil suda iyi huylu bakteri azalmış su değişimi yapın.
    Balığa ayrı bir yerde mikofish damlatın tedavi etmezseniz balık gidici gibi...

16. farukzafer

farukzafer

İsim:
    Faruk Zafer
    Balık göz fungusu olmuş ayrı bir yerde karantinaya alın.

Metilen mavisi solüsyonunda pamuk yardımı ile göze pansuman yapılarak iyileşene kadar tedaviye devam edilir..

Eğer ki hastalık ilerlemiş durumdaysa balığın gözüne gümüş nitrat sürülür sonra %1 oranında potasyum di cromat'a batırılmış pamuk ile göz silinir.
    Önce Balığın gözü kırmızı olacaktır geçici bir durumdur 2. yöntem zor ama kesin tedavi yöntemidir

17. sahinkilic

sahinkilic

Yer:
    Girne/KKTC
    Teşekkür ederim cevaplarınız için ama bugün balığı kaybettik. Bunun diğerlerinde olma olasılığı varmı acaba

18. farukzafer

farukzafer

İsim:
    Faruk Zafer
    Demek çok ilerlemiş.bulaşıcı bir hastalık değil yinede akvaryum suyunu %50 değiştirin.

19. sahinkilic

sahinkilic

Yer:
    Girne/KKTC
    Geçen günkü kaybımdan sonra su değişim zamanım geldi ve %20 kadar bi değişim biraz dip çekimi yaptım damacana dan su takviyesi ile eksiği tamamladım. Fakat dünden beri suyun rengi beyazladı ve balıklarım akvaryumun dağ üst köşende sabit duruyorlar eksik veya yanlış birşey mi yaptım acaba ?[​IMG][​IMG][​IMG]

baysamin bunu beğendi.
  20. sahinkilic

sahinkilic

Yer:
    Girne/KKTC
    Arkadaşlar tekrar merhaba forumda başlık kalabalığı olsun istemediğinden sorularımı burada topluyorum. Şimdi daha önce de bahsettiğim gidi bi projem var ebatlar ortalama 120/150*50*50/60(h) sump lı bir akvaryum kurmak istiyorum besleyeceğim canlılar Malawi türleri yada benzerleri olabilir canlı renkli olması tercihim. Sump için bir ölçü belirlemedim ve diğer cihazlar konusunda bunları hep beraber fikir alışverişi yaparak ve bu konu hakkında bilgi sahibi olan kişilerin tavsiyeleri doğrultusunda düzenleyip almayı düşünüyorum. Kıbrısta yaşadığımdan imkanlar kısıtlı bunu göz önünde bulundurmanız gerekli.
    Şimdi ebatları verdim zaten [​IMG] paint ile çizdim biraz şekil sıkıntısı olabilir ama görüntü bu şekilde olacak :)
    Deniz kumu ve kaya bolca elimde mevcut malum adada yaşıyorum. Onlara örnek ise
    bunlar akvaryum içerisinde boru ısıtıcı görünsün istemiyorm olabildiğince sade olacak. Şimdi nereden ve nasıl başlamalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

Sayfayı Paylaş