1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

benim zebra yumurtlamış akşam uyurken ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde kerem11 tarafından 3 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    benim çizgili zebra yumurtladı midyenin içine yuvanın önünden hiç ayrılmıolar erkekle ama döllerken görmedim erkeğin erkek döllediyse ne zaman süreyle belli olur döllediği acaba ?

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Lake Tanganyika bunu beğendi.
  3. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    hm pekala okudum inşallah çürük çıkmazlar erkek genelde midyenin orlarda duruo dişi içinde diğer balıklara gelince 3 tane var 3 4 cm lerde bunları ayırcakmıyım ?

genelde kovalıyorlar yumurtların oraya gelince yaklaştırmıolar bile ama yavruları yer diyo o zaman ayırcam teşekkürler yardımların için =)

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Ayır o diğer balıkları. Onlar yavruları yemese bile anne baba yavrular çıkınca onları hırpalayacak büyük ihtimallede öldürecektir...

Lake Tanganyika bunu beğendi.
  5. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Kerem çok şükür kardeşim.Umarım yavrularına sağlıklı ve mutlu şekilde kavuşursun. :)

Erkek yuvanın önünde durur dişi yuvanın içinde.Akvaryumun içinde çiftten başka balık olmasın.1 hafta içinde yavrularını yüzerken görürsün.Çiftin diğer yumurta dökmesine kadar yavrular ebebeynleri ile birlikte kalabilir.Ancak diğer yumurtlamaya kadar ilk yavruların ayrılması gerekir. :uyari:

kerem11 bunu beğendi.
  6. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    dişi balık erkekle eş olmasaydı erkek yumurtları yermiydi?
    yumurtların döllendiği nasıl anlaşılır ? kaçgünde anlaşılır ?

arkadaşlar kusura bakmayın ilk defa yumurta alıyorum ilk besleyişim acemiliğim var !

7. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Yavrular görülür birkaç günsonra eğer yumurtalar döllenmiş ise.

8. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    teşekkür ederim arkadaşlar yumurtaların resimlerinide koyucam akşama :D

9. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
  10. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Başında bekliyorlarsa döllenmiştir diye düşünüyorum.Zaten birkaç güne yavrular çıkar.

kerem11 bunu beğendi.
  11. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    dişi sürekli başında erkekte genelde ama dişi yuvadan ayrılırsa erkek olan başına gidiyor o bekliyor dişi gelince yuvanın önünde durup girio başka küpün içine gezio öle başka balık yok akvaryumda dişiyle erkek var

önceden 2 erkek vardı erkeğin biri dierine vurdu yaraladı bende dişiyle eş oldukları için diğer erkeği istemediğini düşünüyordum !

12. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Kerem yumurtaların gün geçtikçe kahverengi tonlarında olması lazım.Eğer bu rengi alıyorlarsa yumurtalar çıkacaktır.Ancak arada beyazımsı tonlarda olanlar varsa o yumurtalardan umudu kes...

Filtreye dikkat et.Bende ilk yavru alışımda 50'yi aşkın yavrum güzel güzel yüzüyordu.Ancak filtreyi çalıştırdım sabah sadece 5-10 tanesi kalmıştı.Diğer yumurtlamalarda düzgün dip çekimleri,su değişimleri ile birlikte filtre yerine hava motoru çalıştırdım ve her yavrulamada en az 60-70 yavru kazandım.

13. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    hm peki ama yuva uzak filtreye yuvanın etrafında durmucaklarmı ebeveynler ve yavrular yumurtalar kırıldıgında yuvayı değiştirceklermi ?

14. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Kendimden örnek vereyim ;

Yavrular çıkmıştı yumurtadan.Yüzüyordu bıcırıklar,dişi yavrular yuvadan uzaklaştıkça ağzına alıp getirip yuvanın içine atıyordu.Hayvancağız aşırı yorgun düşüyordu o bıcırıklar yüzünden.Akşamları toplayıp yuvaya koyuyordu.Ancak bir süre sonra kendi hallerine bıraktı ve yavrular tamamıyla rahat anlamda serbest yüzüşe geçince akvaryumun dört bir tarafını dolaşıyor.Filtrenin çekmeme gibi bir şansı yok...

Bu benim şahsi fikrim.Diğer arkadaşların fikrini almanız ve gözlemlerinizi bu başlık altında paylaşmanızı öneririm.

15. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Ben filtreye çeorap geçiriyorum performansı düşüyor ama yavruları çekmiyor corabı hergün temizlemezseniz filtre durabilir.

16. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    hım pekala yavrular 2 3 günde çıktıgına göre pazartesi falan cıkıcaklar inşallah çıkarlarsa o zaman motoru değiştireyim yumurtalar kahverengi olduğu için döllendiyse yumurtalarda gözleri falan belli olurmu ?

benim erkekte sürekli durmuo yuvanın önünde dişi içinde duruyo bazen erkek gidiyor dişi uzaklaştığında erkek yuvanın içine girio yumurta falan çalmıo dişi gelince tekrar cıkıyor gezinio sürekli orda durmaması sorun oluşturuyormu ?

eşleşmezlerse erkekle dişi erkek yumurtaları çalarmı , yermi ?

17. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    hım teşekkürler yavrular çıksınlar o zaman duruma göre çare bulucam.

18. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Pipo filtre de kullanılabilir.

ogiler bunu beğendi.
  19. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Bu kısmı daha yeni gördüm.Hala ne eşleşmesinden bahsediyorsun anlamadım? Hayvanlar eşleşmiş ki yumurtlamışlar:yazik:

20. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    eşleşmeselerde dişi zaten yumurta bırakmıyormu ?

Sayfayı Paylaş