1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Berlin

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 28 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Sevgili arkadaşlar,
    Bu yıl tatil için gidilecek yeri biraz da bu akvaryum hastalığının etkisi ile Almanyanın Berlin kenti olarak belirledim. Çoğumuzun aklına ilk gelen kelime Alamancılar :) olsa da, Berlinde görülmeye değer çok güzel yerler var. Evet bir çok Türk kardeşimiz de var ama özellikle bizim gibi akvaryum hastaları için görmeye değer mekanları da oldukça fazla. 8 günlük tatilin ardından, ve geride bıraktığım işleri toparladıktan sonra zaman bulabildim en sonunda ve gezimizi sizlerle paylaşmak istedim. Dilim döndüğünce ve yetersiz olsa da çekebildiğim kadar video ve fotoğrafla işte Berlin.

Raddison Blu Hotel

İlk durağımız otelimizdi. E hali ile hazır Berline kadar gitmişken, şu meşhur Raddison Blu Hotelden başka bir yerde kalınmazdı. Turistik merkezin tam göbeğinde yer alması, uygun fiyata oda bulmayı becermem ve hali ile o kocaman akvaryum onu benim için vazgeçilmez yaptı. Birbuçuk milyon litre tuzlu su içeren konik şekilli akvaryum. Lobinin tam ortasında. Altı bar, merkezinde ise bir asansör, insanları içine bindirip bir yukarı bir aşağıya inip çıkıyorlar. Anlayacağınız para basıyorlar. İçinde binlerce balık var. Gerçi hiç mercan yok ve kayaların üzeri bayağa cyano kaplamış ama balıklar oldukça keyifli görünüyordu. Gerçekten de görülmeye değer bir akvaryum...

2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Sea Life Museum

İkinci durağımız otelin hemen yanında yer alan deniz müzesiydi. Antalya, İstanbul ve Londradaki deniz müzelerini gezdim. Türkiyedekiler bundan daha büyük, Londradakinde ise bundan daha fazla çeşit canlı var ama bunun da güzelliği çocuklar için oldukça eğlendirici, ilgi çekici ve öğretici bir yapıya sahip olması. Türkiyedeki akvaryumların aksine buradaki pleksiler neredeyse görünmez denebilecek kadar şeffaf. Canlıları çok daha net görebiliyorsunuz. Canlılarla sizi yakınlaştırmaya çalışıyorlar. Çocuklara köpek balığı yumurtalarını elletiyorlar, akvaryumları iç bükey ve dış bükey şekillerde yapmışlar, balıklarla daha fazla yakınlaştığınız hissi uyandırıyorlar. Birde Türkiyeden ve Londradan farklı olarak birçok akvaryumda canlı mercanlar var ve oldukça iyi bakılıyor olmalılar ki mercanlar sağlıklı ve yayılmış. Sea Life Museum un son durağı ise yukarıda bahsettiğim bizim otelin lobisindeki akvaryumun içinde bir yukarı bir aşağıya asansörlü gezi. Fiyat hepsi dahil :)

Ankaraguclu, Montimahir, Erdem. ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    1. Akvaryumcu

E Berline kadar gitmişken bir iki akvaryumcu ziyaret etmeden de olmuyor hali ile. Gitmeden biraz araştırma yaptım. Nereler var, kim tuzlu su canlısı filan satıyor diye. İki akvaryumcu seçtim aralarından. Birincisi yani bu akvaryumcu öyle sıradan bir akvaryumcuydu. Cadde üzerinde sıradan bir akvaryumcu. Yine iyi kötü onlarca çeşit balık ve mercan vardı akvaryumlarında. Bir de şov akvaryumu vardı. Fiyatlar üç aşağı beş yukarı bizim fiyatlarla ayniydi. Bir tek ekipman konusunda oldukça zayıf buldum bu akvaryumcuyu. Ellerinde pek bir ekipman yoktu. İşte bu akvaryumcudan birkaç kare ve bir de video.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özgün abi güzel gezmişsin vede bizle paylaştın,helal olsun teşekkür ederim abi...:)

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  5. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    2. Akvaryumcu

Bu akvaryumcu ise resmen bu işin süpermarketiydi. İçeriye girdiğimde resmen dilim uçukladı. İki katlı bir mağza düşünün içeride herşey var. Kuşu balığı kedisi köpeği kertenkelesi kurbağası örümceği yılanı akrebi ve hatta peygamber devesi bile vardı... Her türlü ekipman mevcut, ne ararsanız var. Siz sadece hangi canlıyı beslemek istediğinize karar veriyorsunuz, oraya gidiyorsunuz ve onlar ihtiyaçları karşılıyorlar. Okadar basit :) Yine fiyatlar hemen hemen Kıbrıs ile ayni ama ölçek çok farklı :) İşte sizler için seçtiğim kareler...

6. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Ankaraguclu, Montimahir, Erdem. ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  7. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Hayvanat Bahçesi

Hani yukarıda İstanbulu Antalyayı Londrayı kıyasladım ya Sea Life Museumla, hepsini unutun. Öyle bir yer var ki Berlinde, Portal ailesi olarak bir gezi düzenleyelim ve Berlin Hayvanat bahçesine gidelim. 150 yıl önce kurulmuş bu hayvanat bahçesi. 150 yıldır topluyor adamlar, geliştiriyor ve 150 yıllık deneyimleri ile sergiliyor. Diliniz uçukluyor içeride. İnanın ki çıkmak istemiyor insan. Bu hayvanat bahçesinin içinde bir de akvaryum müzeleri var ki... Görevli gelip hadi çıkın kapatıyoruz dediğinde, lütfen beni bir akvaryumun içine koyun, ben artık burada yaşamak istiyorum diyesim geldi :D Adamlar bu bölümü kuralı sadece 100 yılcık olmuş. Biz gittiğimizde yüzüncü yıllarını kutluyorlardı. İnanılmaz bir mekan. Dile kolay bir asır... Aklınıza gelebilecek her tür balık var. Ama öyle cama cam kavanoz içinde değil, her balık türü için doğal yaşam alanlarını kurmuşlar ellerinden geldiğince. Hele o mercanlar, yıllardır o akvaryumlarda orman olmuşlar resmen, ele geçirmişler akvaryumları. Her bir akvaryumun karşısında saatlerce durabilir insan... Bir gün Berline giderseniz sakın ama sakın burayı görmeden dönmeyin.

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hakikaten "mega akvaryumcu" şok oldum,abi sen böyle sık sık dolaş ta bizde bir şeylerin farkında olalım,ufkumuz açılsın...;)

9. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

veysel, Ankaraguclu, Montimahir ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

veysel, Ankaraguclu, Montimahir ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

veysel, Ankaraguclu, Montimahir ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Ankaraguclu ve Montimahir bunu beğendi.
  13. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

14. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Ve son :) Umarım konuyu okurken keyif alırsınız.

15. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Çok güzel. Sizin için egzantrik bir gezi olmuş. Kumdan çıkan solucan gibi yaratıkların ismini biliyor musun ?

16. Abi oldukça güzel karelerdi, 2. dükkan hobi üzerine tatlı - tuzlu geniş çaplı bir dükkanmış.
    Konu keyifliydi, emeğine sağlık abi. :anlastik:

:portaliseviyoruz:

17. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Özgün bizi Berline götür ,ellerie sağlık sondan üçüncü kare Doğanın sorduğu akvaryumda kısmi aydınlatma sorusunun cevabı .:)

18. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Özgün topladın mı bişeyler oradan gelirken :)

19. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Çok güzel keyifli bir tatil olmuş, paylaşımlar da öyle, akrep balığı' na bittim, o nasıl kamuflaj öyle :)

20. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Müthiş kareler hocam, ellerine sağlık keyifle izledim..:)

Sayfayı Paylaş