1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Besin kaynaklı hastalıklar:Şişmanlık ve kısırlık,kabızlık,bağırsak iltihabı

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde avşarbeyi tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. avşarbeyi

  avşarbeyi

  Mesajlar:
  226
  Kısırlık ve şişmanlık:Balıklarınızda zarar verici bir hastalık olarak karşımıza çıkmasa da yavru alma heyecanını yaşamak isteyen bir çok hobici ve üreticinin karşısındaki ilk engeldir.Çünki aşırı kilo alan balığın yumurtaları yağlanacağı için karşımıza kısırlık olarak çıkar.Bu yüzden balıklar uygun periyotlarla ve doğru miktarda yemlenmelidir.Salyangoz ilaçları özellikle kısırlığa neden olan bakır gibi elementler içeriyorlar.

  Kabızlık:Devamlı kuru yemlemenin sonucunda asılı duran dışkı,yeme ilgisizlik,karın şişkinliği,dışkılamama olarak belirtilerini gösterir.Haşlanmış ıspanak,sarımsak suyu ile ıslatılan yem,parafin oilde bir süre bekletilen yem bu hastalığın tedavisinde önemlidir.Bazı kaynaklarsa balığın makatından hint yağı ile yapılacak lavman tedavisini önerir ki gayet tecrübe isteyen bir tedavi yöntemidir.

  Bağırsak iltihabı:İltihaplı ve kanlı dışkı belirtileri ile karşılaştığınızda balığınızın yemini değiştürmelisiniz.Çünki bu hastalığın başlıca sebebleri tek düze canlı yem, aşırı tuzlu ve kuru yemdir.
   
 2. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Besin kaynaklı hastalıklar:Şişmanlık ve kısırlık,kabızlık,bağırsak iltihabı

  Dropsy... Baş belası ve acil önlem alınması gereken bir hastalık.Yanlış yemleme,yanlış yem,aşırı yemleme gibi etkenler başlıca sebepler...
  Balıkta hafif şişkinlik olur hele balık dişiyse hamile sanılır ve çok kez hataya düşülür.Balıkta pullar kabarır davranışlar değişir bazen başaşağı durur anlayınki karşınızda çok çetin bir düşman var.Benim gözlemlerim... Çok dikkat edin.
   

Sayfayı Paylaş