1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beta Üreme Çiftliği

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde Athena tarafından 9 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Athena

  Athena

  Mesajlar:
  4
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Hasan ÖZHAN
  Hayırlı Forumlar...

  Ben başlangıç için basit bir Beta üreme çiftliği akvaryum yapmak İstiyorum. Az da olsa mantığını ve işleyişini anlayabilmek için, bana yardımcı olursanız sevinirim...

  Teşekkürler...
   
 2. H.Kaya.Gemlik.

  H.Kaya.Gemlik.

  Mesajlar:
  922
  Yer:
  Gemlik-BURSA
  İsim:
  Hüseyin KAYA
  Hasan kardeşim, öncelikle aramıza hoş geldiniz. Açtığınız konu ile ilgili olarak Tatlı Su, Akvaryum Balıkları Forumlarından, Labirentli Tür Forumuna giriniz. Bu bölümde Beta balıklarının üremesi de dahil, her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.
   
 3. Athena

  Athena

  Mesajlar:
  4
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Hasan ÖZHAN
  Hoş bulduk ağabeyciğim. Peki dediğiniz yeri inceleyeceğim, eğer yapabilirsem de bir proje fotoğrafı hazırlayıp atabilirim.
   
 4. H.Kaya.Gemlik.

  H.Kaya.Gemlik.

  Mesajlar:
  922
  Yer:
  Gemlik-BURSA
  İsim:
  Hüseyin KAYA
  Kolay gelsin. Paylaşımlarınızı bekliyoruz.
   
 5. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.807
  Yer:
  Bursa
  Özgün bey' in portalda örnek bir beta çiftliği kurulumu var, hangi türleri üreteceksiniz?
   
 6. Athena

  Athena

  Mesajlar:
  4
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Hasan ÖZHAN
  Betta splendens (beta) diye düşünüyorum, sanırım çoğu akvaryumcuda da verilen bu galiba. Ben bu hobiye yeni başladım türleri hakkında fazla bir bilgim yok aslında, yardımcı olursanız sevinirim...
   
 7. Athena

  Athena

  Mesajlar:
  4
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Hasan ÖZHAN
  Harun abi akvaryumun çiftleşme haznesini anladım da, ısıtıcı olarak kaç watt ve yem olarak ne kullanayım? Birde tankını nasıl ve ne şekilde yerleştirmeliyim? Bir örnek verebilir misin?
   
 8. H.Kaya.Gemlik.

  H.Kaya.Gemlik.

  Mesajlar:
  922
  Yer:
  Gemlik-BURSA
  İsim:
  Hüseyin KAYA
  Hasan kardeşim, Labirentli rehberi forumunda 19 çeşit beta türü hakkında bilgi verilmekte.
  Isıtıcının watt'ı kullandığınız akvaryumun hacmi ile ilgilidir. Bunun hesabını siz yapmalısınız, bu iş için kullanmak istediğiniz akvaryumun ölçülerini verirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Su sıcaklığı ise 24 derece yeterlidir. Çiftleşmeye hazırlayacağınız balıklarınızı üç öğün proteinli yemle besliyorsanız, bir seferde bitkisel yem ile beslemelisiniz. Marka ismi vermek istemediğim için araştırarak yemler konusunda bilgi sahibi olmanızı dilerim.
   
 9. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.807
  Yer:
  Bursa
  Öncelikle tür veya varyeteleri araştırmanı önerebilirim. Birbirinden güzel, değişik bettalar bulunmakta., mutlaka ilgini en fazla çeken bir varyete bulacaksındır.

  Bettalar hakkında yeterli bilgiye sahip olduktan sonra (yem ve üreme davranışlarını, yavru sürecini, yavrular için canlı yem ihtiyacı vs.) araştırıp, sistemi kuracağın yere göre hangi düzenin senin için daha pratik olacağını düşünmelisin.

  Tek erkek ile 2-3 dişi balığı 20 litrelik basit bir tankta da üretebilirsin, ama "çiftlik" diyince işler daha da büyüyor. Eğer nüfus kalabalık olacaksa; su hacmi, erkeklerin duracağı bölmeler, dişilerin tankı, bölmeli ya da bol saklanma yeri olan çiftleşme tankları, ekipmanlar, dekor vs. vs. tamamen baştan düşünülmeli.

  Yavruların boylanacağı tank veya tankları da düşünmelisin.

  Daha sonra kafandaki düşünceleri çizim ya da grafik şeklinde kağıda dökersen ortaya daha net birşeyler çıkacak ve gelişecektir.

  Örnek;

  Beta Üretim Akvaryumu Denemesi. | Akvaryum Portalı

  Kolay gelsin :)
   
 10. egouard

  egouard

  Mesajlar:
  311
  İsim:
  Emre Aladağ
  Betta üretimi kolay olduğu kadarda zordur.Oncelikle dişilere kondüsyon kazandırmalısınız.Dişilerin ağız altı yumurta dolar ve şişer.Sonraysa erkek balığın yanına salabilirsiniz.Ancak eşleri unutmamanız gerekir.Erkek her bettayı beğenmez.Petshoptan alıcaksanız 2-3 dişi veya 2-3 erkek yan yana duramaz.Çunku onlar sadece yaşatılmak için bir bardakta beslenmekteler.Kavga edebilirler.Ancak iyi bakmış bir hobiciden alırsanız 10-12 tane dişiyi 100 lt gibi bir akvaryumunuz varsa orada bakabilirsiniz.Erkekleriyse sineklikle bolmeler yaparak bakabilirsiniz.Ancak bu 1-2 akvaryumla olacak bir iş değil. En az 4-5-6 akvaryumunuzun olması gerek.
   

Sayfayı Paylaş