1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beta Üretim Akvaryumu Denemesi.

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 22 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Geçen gün Rum kesimindeki akvaryumcuda dişi beta bulunca dayanamayıp 5 tane dişi aldım. Amaç üretim :)
    Taslak olarak aklımdaki üretimhanenin çizimlerini yaptım ve sizlerle paylaşıyorum, fikirlere açığım. Tasarım oturunca imalata geçip gençlere örnek teşkil etmeyi planlıyorum :)

Aşağıdaki plandan da görülebileceği üzere üretimhane 8 gözden oluşuyor. 1 den 6 ya kadar olan gözlerin her birinde bir erkek beta olacak, 7 numaralı gözde ise altı adet dişi. 8 numaralı gözde ise çok hafif bir akıntı ile suyu filtrelemeyi düşünüyorum.

Bu da perspektif görünüşü, her bir gözün boyutları hakkında bilgi vermesi adına.

Kırmızı renkli oklar, gözler arasındaki panel bölmelerin dibinden açılmış deliklerde ilerleyecek pis su hareketidir. Yeşil renkli oklar ise bölmelerin dibinden bölmelere verilecek temiz su hareketidir. F ise filtre sistemi. Ancak filtre sisteminin nasıl kurulacağını henüz düşünmedim.

Taban 8 mm cam, dış duvarlar 5 mm cam, erkekleri birbirinden ayıran paneller 3 mm arkasını göstermeyen pleksi olacak. Dişiler ile erkekler arası ise çıkarılabilir iki panelden oluşacak. Birisi şeffaf 3 mm cam diğeri ise 3 mm arkasını göstermeyen pleksi olacak.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 24 Haziran 2015
    METİN SUVAR bunu beğendi.
  2. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN
    Cevap: Beta Üretim Akvaryumu Denemesi.

Güzel bir çalışma. Yapınca fotoğraflarını paylaşın. Ona göre cevap yazayım. Özel mesaj gönderebilirsin.

3. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Sevgili Haktan Kardeşim,

Öncellikle forumumuza hoşgeldin. Forum mantığında özel mesaj kişisel işler için kullanılır. Konuyu konuşmak için veya konu hakkında bilgi paylaşımı için kullanılmaz. Konunun bilgi paylaşımı forumda HERKESE açık olarak yapılır. Özel mesajda ise sadece iki kişinin arasında gececek konuşmalar için yapılır. Bu şekilde görüşüp, konuşup devam edersen sevinirim forum içersinde. Sonuçta bir bilgi bankası olarak kullanıyoruz forumumuz değil mi :)

Ayrıca daha proje aşamasında olan birşeyin bir anda olup bitmesini bekleme. Haktan kardeşim sonuçta bunun yapılım süreci var, herşeyin düzenle sağlanması var :)
    --

Özgün abi güzel bir proje beğendım açıkcası ama betta yavrusunu büyütmek zordur o konuda başarılı olman dileğimle :)

The_ReligiouS, YIKIKTEMO, cirol ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Haktan kardeş bu emri vaki tarz konuştuğun kişinin yaşına baktın mı hiç sen ?? Yazı yazarken konuştuğun kişi yada kişilerin yaşına bak ve ona göre saygıda kusur etmeden yazını yazmaya özen gösterirsen daha yerinde olur..

5. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Haklısınız özür dilerim.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Özgün sen yaparsın bu işi.:helalolsun: Peki projeyi nezaman hayata geçirmeyi düşünüyorsun ?

7. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Abi kısmetse pazartesi kestirecem camları ve hafta sonuna kadar akşamları yavaş yavaş tamamlayacam. Çünkü dişileri aldım ve şu anki yerlerinden hiç memnun değilim. Bir diğer konu da dişilerin üreme için hazır olduklarını gözlemliyor oluşum. O yüzden bu hafta bu iş biter, projeyi erken erken ekleme nedenim düşünemediğim yada gözümden kaçan bir detay varsa sizlerin kritikleri ile düzeltmek.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Başarılar Özgün. Proje hayata geçerse güzel olacak gibi görünüyor. Çizimlere baktığımda gayet iyi olduğunu düşündüm aklım aldığınca. Betta üretimi zevkli iş gibi geliyor bana da.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

20x20 cm lik filitre odasına küçük bir iç filitre koyabilirsin Özgün. Alan biraz daha büyük olsaydı oraya minyatür bir sump ta yapılabilirdi. Ama küçük bir iç filitre yeter bu sisteme bence.

10. Respect

Respect

İsim:
    Mustafa Akkın

Özgün abi selamlar;

Proje o kadar detaylı ki sanki hazır kurulu bir sisteme bakıyoruz.Kendi adıma dişi betta bulmana sevindim.Denizli de betta nın fiyatı 5 lira tabi erkek olanların.Dişi sorduğum zaman sanki devlet sırrı gibi sessiz kalıyorlar.Yada betta üretimini kimse beceremez deyip konuyu kapatıyorlar.Son şık daha komik.Eğer dişi istersen getirtelim ama özel sipariş olur o zaman fiyat 15 lira deniyor.Özgün abi ne yapalım sen söyle iki tane boşta akvaryum var ikisi de betta için uygun hacimde ama dişi bulamıyorum.Neyse İnşallah bende bulurum dişi betta yaptığın proje kadar profesyonel değil ama bende düşünmüyor değilim betta üretimi denemesini.
    Saygılarımla.

11. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Mustafa kardeşim seni çok iyi anlıyorum çünkü yaşadığın sıkıntıların çoğunu ben de Kıbrıs'da yaşıyorum. Bunun adı tekelciliktir, esnaf işine geleni işine geldiği fiyattan satar, nasıl olsa alternatifi yoktur. Ancak benim anlayamadığım Türkiyenin şehirlerinde nüfus çok, lazım birçok akvaryumcu olsun sizde, nasıl tekel olur ? Örneğin bizde 250 bin nüfus var, benim devamlı gittiğim ve içeriği ( tatlı su ) zengin 6 favori akvaryumcu, bunun yanında ona yakın da küçük işletme. Ama yine de ada olmanın verdiği izolasyonu tekel için bir bahane olarak kullanır ve fiyatları istedikleri gibi belirlerler de sizde nasıl becerip de yapıyorlar anlamadım.

12. Respect

Respect

İsim:
    Mustafa Akkın

Özgün abi selamlar;
    Akvaryumu kurmadan küçük balıkların alışverişini yaptığım bi akvaryumcu abimiz vardı, Tabi bu hobi de sınır yok her zaman daha büyük tank daha büyük tank.Ben 1 metrelik akvaryum almak istiyorum dediğimde fiyat araştırması yaptınmı diye sordu.Bende evet standart 100 lira 100*45*60 ise 190 lira dedim.Kendisinin minik balıkları koyduğu 100*100*100 ebatındaki akvaryumu gösterdi ben bunu x şahısa yaptırdım zaten bir tane imalatçı var herkes ondan alır.Buradaki imalatçı odur dedi.Adrese gittim sorduğum standart akvaryum hani 100 lira olan 80 lira 100*45*60 ise 140 lira imiş.Aradaki mesafeye trafiği bile eklesen en fazla 10dakika.Ondan sonra esnaf kan ağlıyor iş yok diye.Bu şekildeki bi sistemde nasıl olur da pazar olur döngü oluşur.Bunun yanında bu işe gerçek anlamda gönül vermiş akvaristler de var.Bana adres veren abi Denizli de 25, 26 tane akvaryumcu var demişti.Ben bunların en fazla yarısını biliyorum.Mekan lüks bi yerdeyse fiyatların uygun olması imkansız.Anında üçe katlıyor.Beğendiğin bi balık görünce fiyat soruyorsun kaç tane alacaksın diyenler bile var.Senin dediğin gibi 6 mekan var.Benim de 3 tane mekanım var.Birisi çeşit konusunda diğeri ekipman diğeri ise takas diğerlerini ise bilmiyorum.Şimdilik yeterli.Senin de dediğin gibi gemisini kurtaran kaptan olmuş.Rant her yerde rant.Ama beni bu işten artık kolay kolay hiç bişey soğutamaz.Kurduğumuz akvaryum ortamı gayet iyi.Benim eksiğim ise zaman gezip araştırmak gerekiyor.Benim adresi aldığım abi ye yarın gidip benim canavarları bırakacağım.Kısmetse tür değişikliğine gidiyorum.

Saygılarımla.

13. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Güzel birşey olacakmış gibime geliyor.Betadan yavru almak zor sanırım ama sen bunun üstesinden gelirsin veya başka bir deyişle bizler bu işin üstesinden geliriz.

14. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Bu hafta imalatını bitirmeyi planladığım akvaryum ile ilgilenmek için sonunda işlerden zaman ayırma fırsatı buldum. Bugün hemen gidip camları kestirdim ve ofise gidip yapıştırdım. Pleksi ayıraçlar için boyutları belirleyip kesim için sparişi verdim. Yarın sabah gelecekler. Bu işin tam maliyetini de bulmak için her adımda fiyatları yazmayı düşünüyorum. Bakalım maliyet ne olacak.

MALİYET TABLOSU
    Camlar : 25 tl
    Pleksiler : 10 tl
    Silikon : 6 tl
    Bant : 1 tl

TOPLAM : 42 TL

İşte birkaç resim.

Heliak ve fth-94 bunu beğendi.
  15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Özgün abi proje çok güzel olacağını düşünüyorum bittiğinde. Devamını bekliyorum. canım.gif

16. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

İnşallah hafta sonuna kadar bitecek dostum. Bakalı olacakmı aklımdaki.

17. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Sen yaparsın Özgün abi mimarsın sonuçta :) Gerçekten çok merak ettiğim konulardan birisi diyebilirim.

18. zebra ciklet

zebra ciklet

İsim:
    alperen korba

Bencede yaparsın abi. em34:

19. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Bugün pleksiler lazer kesimi ile milimetrik kesildiler ve geldiler. Dün hazırladığımız akvaryumun içerisine bugün de pleksileri yapıştırdım. Maliyet tablomuzu da güncelleyelim.

MALİYET TABLOSU
    Camlar : 25 tl
    Pleksiler : 10 tl
    Silikon : 6 tl
    Bant : 1 tl
    Hava hortumu ( 5 metre ) : 5 tl
    Hava motoru : 30 tl
    Hava hortumu ucu T parçalar ( 24 adet ) : 12 tl
    Hava hortumu vanaları ( 6 adet ) : 3 tl

TOPLAM : 92 TL

Dişilerle erkekler arasında yer alacak olan hareketli pleksi ve cam kapaklar. Akvaryumun üzerine dikkat ederseniz camın üzerinin hava hortumunun yarılarak cama geçirildiğini görürsünüz. Bunu akvaryum içinde uğraşırken camdan dolayı elimi kesmemek için yaparım. Bu sayede rahatça cama yaslanıp destek alabilirsiniz. Akvaryumun altında gördüğünüz hava hortumu ucu T parçaları ise, dibe çöken pislikleri erkeklerin yuvalarından dişi bölmesini atacak temiz su girişleri.
    Bölmeleri yapıştırırken, milimetrik olarak ön hareketli panellerle ayni boyutta olmaları için basit bir yöntem kullandım, panellerin kendilerini :) Bölmeleri yapıştırdıktan sonra.
    Hava hortumu ucu T parçalarının filtre bölümünden erkek yuvalarına ulaşacağı kanallar.

Kuruması için 24 saat bekleme.

grafikdelisi, METİN SUVAR, reis ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Mimar adamın hali bir başka oluyor herşey milimetrik.:) Sistemin bitmiş halini sabırsızlıkla bekliyoruz Özgün.

ozgun_cyprus ve METİN SUVAR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş