1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beta Akvaryumu

Başlığı 'Labirentli Balık Türleri Forum' kategorisinde seven_4u tarafından 15 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Kendime ufak bir beta akvaryumu kurdum,bi kaç canlı bitki ile de dekora ettim.Birde iç filtre bağladım.Bu akvaryuma ısıtıcı ve hava motoru gerekli mi? yanına vatoz balığı veya çöpçü balığı eklesem sorun olurmu? veya yanına ne tür bir balık eklesem sorunsuz yaşayabilirler?

not: akvaryumu ikiye böldüm.Bi tarafta bir erkek,bi tarafta 2 dişi ikamet ediyor:)

resimde ekliyorum:

2. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Vatoz sorunsuz yaşıyor da çöpçü yaşarmı bilmiyorum çöpçü biraz hareketli rahatsız olabilir.Isıtıcı olsa çok çok iyi olur.Akvaryum başlangıç olarak iyi gözüküyor.Güzel akvaryum:ay:

3. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Oğuzhan bey yaptığınız sistem benim bir ara yavru aldığım betta akvaryumumu hatırlattı. Bir kaç önerim olucak, yanlış görmediysem filtreyi erkek bettanın bulunduğu tarafa koymuşsun. Yakın bir zamanda erkek betta köpük yapacaktır. Bu köpüğün dağılmaması için filtreyi diğer tarafa almanızı öneririm. Ortada ki plastik bitkiyi çıkartırsanız biraz daha doğal görüntü olur. Bir de ışığınızı değiştirirseniz bitkiler için güzel olur. Size tavsiyem daylight ışık almanız. Diğer üstadlarımızda engin bilgileri ile sizi aydınlatacaklardır. Sağlıklı bir şekilde bakarsınız inşallah.

4. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim,filtreyi erkek beta tek olduğu için 2 dişiiye daha çok geniş alan kalsın diye o tarafa koymuştum ama söylediğiniz şey mantıklı geldi,değiştireceğim...

ortadaki plastik bitki fanustan kalma,benden habersiz annem tarafından yerleştirilmiş oraya :)

vatoz alıp atsam faydası olurmu? siz ne düşünüyosunuz?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cüce vatoz ekleyebilirsiniz bence. İstenmeyen yosun tüketiminde ve taban bakımında desteği olacaktır.

6. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    En kısa zamanda ısıtıcı ekleyeceğim akvaryuma,hava motoruna da ihtiyaç duyarmıyım?

birde cüce vatoz alırsam dişilerin tarafınamı erkeğin tarafınamı ekleyeyim?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel ve kazık bir soru. :ay: Bence dişilerin tarafında bir adet, erkeğin tarafında bir adet olsun ortayı bulalım ve akvaryumun iki tarafında eşit bakım ve tabi eşit şartlar olsun. Hava motoruna kim hayır der ki ?

8. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Hava motorunun faydası olacağından şüphe yok ama ilk etapta şartmı :)
    masrafları biraz kısmak gerek,havayı 2 tarafa pompalaybilecek güçlü bir motor lazım sanırsam çünkü elimde bi tane var yetmiyor :)

yarın gidip 2 tane cüce vatoz bakayım o zaman,yolum eminönü tarafı zaten :)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumun iki tarafındaki su birbirinden bağımsız mı ? :smiley33: Yani su akışı sağlanmıyor mu iki tarafa ? Ben akvaryumda sağ tarafta bir yağmurlama sistemi görüyorum, bu durumda hava motoruna gerek yok. Su akışı yoksa bence bölmeyi basitçe değişmek gerek, formülü forumda bolca var.

10. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Su akışı çok az iki taraf arasında,motor için 2 küçük hava taşı aldım,sistemi güzelde kurdum ama 10 yıldır kullanılmayan motorun ömrü yetmedi...Sanırım temellide bozdum bugün :) eğer faydası çok olacaksa napalım,güzel balıklarımız için alırız bir motor:)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Açıkcası su akışı yok denecek kadar azsa ve motorda bozulmuşsa zekice davranmak gerek. :smiley33: Mesela hava motoru yerine uygun bir şelale filtre almak çok daha mantıklı. Gerekirse yani ihtiyaç duyulursa erkek balığın köpük yapma döneminde pipo kullanılır bozma durumu olursa ama sanmıyorum bozacağını köpük yuvayı. Şelale filtre bölmenin ortasına koyulursa iki tafa da su akışı sağlanmış olur ve tabi oksijende.

12. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Aslında ortadaki camı biraz kısaltıp sü yüksekliğinide ona göre ayarlayıp suyu cam seviyesinin yarım santimetre üstüne çıkarsam su akışı sağlanmış olur ancak böyle bi durumda erkek yada dişlerin diğer tarafa geçmelerinden korkuyorum.Ne dersiniz?

13. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Bettalarda atlama kabiliyeti var.Ortaya sineklikten bir ayraç yaparsanız daha iyi olur.Hava motoruna birde pipo filtre alın.Bettaya yeter pipo filtre.Kendinizde yapabilirsiniz bir pipo filtre forumda çok örneklerimiz var.Biraz araştırmayla sorunlarınızı çözebilirsiniz...:bt:

14. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Bugün ısıtıcıda bağladım akvaryuma,25 dereceye ayarladım ısıtıcıyı...İki tarafada birer vatoz ekledim vatozlar sorunsuz alıştılar akvaryuma...

Lakin şimdide dişi betalarım didişmeye başladılar,sebebi ne olabilir :por:

15. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Bazı dişi bettalarda erkekler gibi hırçın olabiliyor.Eğer çok şiddetli bir çatışma yoksa sorun olmaz...saygılar:gif

16. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Üstadlarım lütfen yardım edin...

Yaklaşık 2 haftadır barış içinde yaşayan iki dişi beta acayip bir kavgaya giriştiler...Dişilerden bir tanesi bitkilerin arasından çıkamaz hale geldi,kafasını çıkardığı gibi diğeri aynen geri kovalıyor..Ne yapacağımı şaşırdım.Ayırmalımıyım?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kavgacı yapıdaki balıklar bunlar. Ayırmak veya dişi sayısını artırmak çözüm yollarıdır. Ayırırsanız genelde yapılan hatayı yapmayın yani agresif ve baskın olanı değil, tam tersi zayıf olanı çıkarın akvaryumdan.

18. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    İkincil bir akvaryum kurmak gibi bi şansım yok ne yazıkki şu anda,ayırığ fanusta beslemekte istemiyorum.Tek çözüm yolu birine vermek gibi görünüyo bu koşulda..

Bu balıkları bir arkadaşıma verip canlı doğuran beslemek gibi bir planım vardı...Bir tanıdığımın petshop'u var yakında,ona verip canlı doğuran akvaryumuna dönsemmi? Ne dersiniz?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zevk ve sizin arzunuz. Hobinin sonu yok zaten tür değişimleri ve daldan dala atmalar sonrası... hayat mavide son durağında inecek var dersiniz.

:hepiniziseviyorum:

20. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Saldırgan olan dişi betayı ayırdım,diğeri bir nefes aldı sonunda...Betaları petshopa teslim edip canlı doğuran alacağım...

Sayfayı Paylaş