1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beta balığımın bir gözü şişti

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde geniee tarafından 24 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. geniee

geniee

İsim:
    geniee su
    Merhaba, benim bir betta balığım var, 2lt bir fanusun içinde tek yaşıyor. Dün akşam bir gözünün şiştiğini ve diğerine göre matlaştığını farkettim(üsütne perde inmiş gibi), ayrıca aynı yanağındaki pullar da kabarmıştı. önden bakılınca yüzünün bir tarafı şişmiş gibi görünüyor. ama hiçbir beyaz noktaya veya pamuklaşmaya rastlamadım. Hemen suyunu değiştirip metilen mavisi damlattım. Başka ne ilaç tavsiye edersiniz? mikrop kaptı diye düşünüyorum, son bi kaç seferdir 1 haftayı geçiriyordum suyunu değiştirmek için.. kimi yerde insanlar için olan intibiyotiklerden eritip suyuna katın yazmışlar sizce bu uygun mudur??

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoşgeldiniz öncelikle ve geçmiş olsun. Fazla bir bilgi yok balığın bulunduğu ortam hakkında fanus olduğu dışında. Tabi bir de 'Hemen suyunu değiştim' ifadeniz bütün suyu bir anda yenilemek anlamında olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bu şartlara sahip bir fanus içerisinde yapacağınız ilk yemleme amonyak olarak olarak geri döner. Filtre sistemi var mı yok mu bilemiyoruz ama balığın ortam şartları her türlü hastalığa musait görünüyor.

Elbette siz çözüm mesajları bekliyorsunuz ama çözüm temelden yapıyı düzeltebilmekle mümkündür. Bir anda tüm ortam suyunun değişmesi ve bunun sürekli olarak muhtemelen yapılması bağışıklık sisteminin hiç durmadan farklı ortama adaptasyonla zorlanması sonucu çökmesi demekti. Stres de eklenince balığın gözünün de şişmesini, mantar da olmasını olağan karşılamak gerekir.

Damacana içme suyu kullanın ve fanus ısısını ısıtıcı ile 29 dereceye getirin bağışıklık sistemi uyarılsın. Ardından mantarlı bölgeyi yakmayan tentürdiyot ile pamuk kullanarak temizliyebilirsiniz. Göz puslanması kolay tedavi olur bir sorun değildir ve kesinlikle şartların iyileştirimesi gerekir.

Geçmiş olsun...

3. geniee

geniee

İsim:
    geniee su
    Belirttiğim gibi balığımı 2 lt'lik bir fanusun içinde tutuyorum. Beta balıkları yüzeyden oksijen alabilen nadir balık türlerinden biri olduğu için filtre, oksijen motoru gibi cihazlara ihtiyaç duymaz diye biliyorum. Düzenli suyunun tazelenmesi yenilenmesi yeterli ve küçücük bir kavanoz içinde bile yıllarca yaşayabilirler yazar hep betayla ilgili bilgilerde (tabi ki bu yapılmaması gereken birşey) .Balığım 1 yıldır bu şekilde mutlu mesut yaşamaktadır. Son dönemde büyük ihtimalle benim hatam sonucu bir şekilde mikrop kaptı.. balığıma zaten içme suyu koyuyorum.. :(

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Geniee ?? hanım yüzeyden soluma yapan balıkların filtrelemeye ihtiyacı yoktur gibi bir düşünce çok yanlış bir düşüncedir.. Tabii sizin kisi faunus olduğu için filtreleme yerine 3 günde bir suyunu değiştirmeniz bir nevi filtre görevi görüyor haliyle.. Bende bu hobiye ilk başlarken faunusta betta (siyam balığı) besleyerek başlamıştım.. Ama kısa bir süre sonra ufak bir akvaryum edinip onu hakettiği ortamı andıran bir tanka transfer etmiştim.. Neyse bu işin hikaye kısmı.. Göz şişmesi olayı betaya özgü bir hastalık değildir zaten.. Buna cevap alabilmeniz için betta ile özel olarak ilgilenen birini beklemeniz uzun sürer.. Balığınız için ayrı bir faunusta su ısıları aynı olan damacana suyu ile metilen mavisi banyosu yaptırarak tekrar temiz faunusa geri koymanızı tavsiye etmekten başka (şu şartlarda) birşey gelmiyor ne yazık ki.. Günlük 10-15 dakikalık banyolar yaptırıp beslenmesine dikkat ederseniz eğer hastalığa direnç gösterebilir.. Kurt kurusu veriyor iseniz eğer şu aralar vermeyin.. Hastalığı iyice geçtikten sonra kurt kurusu ilede besleyebilirsiniz.. Çok severler..

Geçmiş olsun.

5. geniee

geniee

İsim:
    geniee su
    Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Pet shoptan metilen mavisi istediğimde bana Contra-Ichthyo ilacını verdi. Eve geldikten sonra içini okudum ama beyaz benek hastalığı için kullanılan bir ilaç olduğu yazıyor. Yine de kullanmalı mıyım?? Bir de banyo yaptırırken su-metilen oranı kaça kaç olmalı??

bazı forumlarda gözüne pansuman yapın yazıyor. bunu nasıl yaparım çok küçük korkuyorum, onu yapmadan iyileşmez mi??

6. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız
    Hani başka bi balık olsa dicemki yumruk atmıştır ama yok.:smiley33:

7. geniee

geniee

İsim:
    geniee su
    Fotoğraflar çok net değil ama ekliyorum..

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Diplostomosis denilen bir hastalık. Kötü su koşullarında ortaya çıkar. İlk mesajımda da yazdığım gibi sürekli fanusun suyunu tamamen değişmeniz balığın adaptasyona sürekli maruz kalması bağışıklık sisteminin çökmesi demektir. Böyle bir ortamda sürekli yemleme yapmış olma ihtimaliniz yüksektir. Sonuç olarak yakıcı toksit maddeler ortaya çıkması demektir.

Mebendazol ile banyo yaptırabilirsiniz balığınıza. Kullanımı banyo şeklinde yapın. Bir tableti 100 mg demektir. Eklenmesi gereken (1 mg / lit başına) bellidir ancak bazen durumun ağırlığı miktarı artırabilir. Banyo yaptıracağınız su mesela 2 litre ise yarım tablet ekleyin. Durum ağır görünüyor. Banyo süresi 6 saat.

İnşallah balığınızı kurtarırsınız. Bu işlemleri yaparken fanusun suyunu yarısı olmak şartıyla değişirseniz iyi olur. Isıtıcı ile ısıyı 29 dereceye sabitler ve balığınıza uygun küçük bir akvaryumu yine uygun filtre sistemi ekleyerek beslemeye çalışmanız en doğrusu olacaktır.

Önemli Not: Fanus ortamı olması, bilgi ve tecrübe eksikliği olması, şartların iyi hazırlanmamış olması yanında balığın durumunun da ağır olmasıyla öneri için sorumluluk almam mümkün değildir. Yardım amaçlı tedavi önerisidir.

yasemin elif, geniee ve lepistes bunu beğendi.
  9. geniee

geniee

İsim:
    geniee su
    Bunu deneyeceğim çok teşekkürler..

10. geniee

geniee

İsim:
    geniee su
    6 gündür metilen mavisiyle banyo yaptırıyorum. Ve dün akşam itibariyle gözünün şişkinliğinin indiğini gördüm. Diğer gözüyle aynı seviyeye geldi, umarım daha da iyi olur. Artık çok dikkatli olacağım, Bettamın güçlenmesi için bir vitamin önerebiir misiniz? Piyasada birçok vitamin var ama hangisi hangi tür için iyidir bilemiyorum..

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Gözünüz aydın diyelim o zaman.. Betta'lar nazarımda yeri daima ayrı olan balıklardır. Balığınızı kurtardığınıza sevindim.. Faunusta vitamin falan olaylarına hiç girmeden değişik bir kaç tip yemle beslerseniz her yemden ayrı bir vitamin alıp kendi kendini toparlayacaktır..

Geçmiş olsun tekrar..

geniee bunu beğendi.
  12. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Geçmiş olsun biz balıkları harcaya harcaya tecrübe kazanıyoruz.

Sayfayı Paylaş