1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beta-glukan

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 14 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selam,
  Arkadaşlar, balıklar için en önemli ve tek savunma sistemleri bağışıklık sistemleridir. Öyleyse, bu bağışıklık sistemini güçlendirmek sanırım balıkların hastalanmasını önlemenin en pratik yoludur. Konuyu uzatmadan düşüncemi açıklamak isterim. Bu madde doğal besinlerden yapılıyor, doğal besin olması sebebiyle balıklarda bunu kullanabilirmiyiz ? Aslında akvaryumumda ilacın damlasına tahammülüm yoktur benim. Fakat karşımıza kaçınılmaz sorunların çıkmayacağının garantisi de yoktur. Zaten vitamin ve doğal besin olması beni açıkcası rahatlattı ve bunu paylaşmak istedim. Bu açıdan, Beta-glukan içeren vitaminleri balık yemine emirerek, haftalık belirlenecek bir gün bunu balıklarda kullansak, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilirmiyiz ?

  İçeriğini okuduğumuzda, HPV tedavisi sonrası veya sıklıkla HPV virüsüne bağlı genital siğil, kondilom nükslerinin olduğu hastalarda, bu enfeksiyon tekrarlamalarından korunmak için veya virüsün tekrar aktifleşmesini önlemek için bağışıklık sistemini güçlendirmek çok önemlidir diyor. Antioksidan yiyecekler burada önemli rol oynarlar.

  Fakat hastalara sağlıklı beslenme önerileri dışında ilaç olarak bağışıklık sistemini güçlendirici preparatları da tavsiye etmek fayda sağlamaktadır. Ben takip ve tedavi ettiğim HPV ‘li hastalarıma sağlıklı beslenmeleri dışında ayrıca bağışıklık sistemini (immunite) güçlendirici ilaçları da tavsiye etmekteyim. Ülkemizde de üretilen bu ilaçları kolaylıkla temin etmek mümkündür. Doğal kaynaklı olan bu ilaçların ciddi yan etkileri olmadığı için doktor önerisi ile uzun süre de kullanmak mümkün olabilmektedir.

  Bağışıklık sistemini güçlendiren en sık kullanılan ilaçların yapısı nedir?

  Anti-oksidanların en önemlileri C ve E vitamini, beta-karoten, selenyum, bazı protein bileşikleri, isoflavonlardır. Bu anti-oksidanları içeren besinleri günlük beslenmemiz içerisinde bol miktarda tüketmeliyiz. Anti-oksidanlar dışında bazı besin maddelerini günlük beslenmemize eklememiz bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapacaktır. Omega 3 yağ asitleri adı verilen ve balıkta bolca bulunan yağ asitleri ve proteinli gıdalardan aldığımız arginin amino asidi, bağışıklık sistemimiz için önemli besin kaynaklarıdır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek gıdalar arasında beta-glukan, echinacea, probiyotikler, izozomlar ve yeşil çay gibi doğal maddeler de yer alır.

  Bağışıklık istemini güçlendiren ilaçların en önemli maddesi Beta-glukan ‘dır.Beta-glukan ekmek mayası hücre duvarından elde edilen, bağışıklık sistemini güçlendiren tamamen doğal bir maddedir. Bağışıklık cevabını artırarak vücut savunma hücrelerinin patojenleri daha etkili şekilde yok etmesini sağlar ve sıklıkla hastalıkları önler. Kişinin kendini daha sağlıklı hissetmesini sağlar.Stres gibi bağışıklık sistemini zayıflatan faktörlere karşı vücut direncini artırır. Açıkcası bana uygun geldi, biraz daha araştırarak uygulamak istiyorum.

  Saygılar...
   

Sayfayı Paylaş