1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Betta Üretmek İstiyorum

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde murat064 tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. murat064

murat064

Yer:
    uşak
    İsim:
    muratsavaşkol
    Son günlerde betta balığına merak sardım. Üretmek ve büyütmek istiyorum. 2 tane akvaryumum var, biri 50*20*30. Bu akvaryumu 25 e 25 eşt ayiracağım, cam buzlu yani balıklar birbirlerini görmeyecek. Boş bir vaktimde yapacağımç Diğer akvaryum diyer 35*16*25 musait oldugum bir zaman hafta sonu bu akvaryumu alacam balıkları koyacağım. Cam normal cam olacak çiftleştirmek için size fikir nasıl?

2. tamerkokcu

tamerkokcu

Yer:
    İZMİR/ciğli
    İsim:
    tamerk okcu
    Murat güzel kardeşim;öncelikle betta üretimi düsünmüş olman beni sevindirdi.Heves etmiş olman güzel bişey.Ancak;betta üretimi biraz mesakketli olmakla beraber bazı tekniklerin ve bilgilerin dogru uygulanması takip edilmesi ile kolay bir işlemdir.Akvaryumu 2 ye bölmek başarılı bir betta üretimi için yeterli degildir.Özellikle su sıcaklıgı ve suyun parametreleri,Üretim tankının uygunlugu,Eşlerin üreme erişkinliği,kondüsyon durumu,öncesindeki denemeler,üreme sonrasındaki teknik donanım , beslenme ve en önemlisi alınan yavruların hayatta tutulabilmesine dair bilgizenginligi ve özel yemleme uygulamalarıdır.Olaki bu bilgilerden yoksun isek başarılı bir bettta üretimi bizim için hayalolmaktan öteye gitmicektir.

mr.türker bunu beğendi.
  3. murat064

murat064

Yer:
    uşak
    İsim:
    muratsavaşkol
    Abi köpük yuva temelleri atılıyor ne yapiyimm ?

4. tamerkokcu

tamerkokcu

Yer:
    İZMİR/ciğli
    İsim:
    tamerk okcu
    Murat,erkek köpük yaparken dişiyi görüyormu.Dişide ne gibi belirtiler var?Tankın ısısı kac derece ayrıca bitkilimi tabanda kum taş vs varmı?

5. murat064

murat064

Yer:
    uşak
    İsim:
    muratsavaşkol
    Abi erkek disiyi görüyor akvaryum 26 derece bitki vardi su anda yokk kum olarakta özel bitki kumu var

6. tamerkokcu

tamerkokcu

Yer:
    İZMİR/ciğli
    İsim:
    tamerk okcu
    kum olmasada olur ama bitki bulunursa daha iyi olur.Akvaryumun üzerini kapat yuva sıcaklık degişimlerinden bozulmasın.Erkek yuvayı bırakıp dişinin etrafında kabarmaya basladıgında dişiyi bırakabilirsin.Bu dakikadan sonra rahatsız etme onları.

7. tamerkokcu

tamerkokcu

Yer:
    İZMİR/ciğli
    İsim:
    tamerk okcu
    001.JPG üretim tanklarına bir örnek 001.JPG

mr.türker, Montimahir ve Alparslan bunu beğendi.
  8. murat064

murat064

Yer:
    uşak
    İsim:
    muratsavaşkol
    abi köpük yuva yeterli mi

Ekli Dosyalar:

mr.türker bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Evet bu şekil tüpçük bırakarak ürüyorlar, ama daha detaylı bilgim yok besledim 30x30 luk akvaryumda ama tek erkek ve neonlarla. Ama dediğim gibi doğal ortamına yakın bir tank yaptım. Tamer bu işi biliyor anladığım kadarıyla konuyu görmüştüm yavrular çıkınca neyle beslenir, tank şartları ısı su vs nasıl bilmem Muhammed arkadaşımızda bilir tahminim. Bitki tankları olan arkadaşlara sor derim.

10. tamerkokcu

tamerkokcu

Yer:
    İZMİR/ciğli
    İsim:
    tamerk okcu
    Betta üretimi,bakım, islahı,yavru alımı ve sonrası hakkında gerek forumlarda gerekse gruplarda yüzlerce makale görüs vetavsiye bulmak mümkün.Bazıları zor ve mesakkatli bi üretim oldugundan bahseder.İnanın bu balıgın üretimini zorlastırmakta kolaylaştırmakta bizim elimizde.Nacizane tavsiyem;Üremeye hazır bettalar secilmesi.Saglıklı bir betta tankın içinde kıpır kıpırdır renkleri canlı ve acılımları geniştir.Ben üretime alacagım adayları 5 gün boyunca canlı yem agırlıklı besliyorum bu sürec içerisinde günde 15 dakikalık sürelerle 6/7 kere birbirini görmelerini saglıyorum.Bu sürecin sonunda ekipmanları hazırlanmıs tanka önce erkegi alıyorum.2saat sonrasında ise dişiyi direk yanına salıyorum.24 saat kadar hiç rahatsız etmiyorum.Basarısız bir üretimin en büyük nedeni ikide bir merak edip acaba noluyo diye bakınıp balıkların strese girmesine sebeb olmaktır.Yavrular görmek istiyorsak ciftleri rahatsız etmicez.Unutmayın onlar neyi nasıl yapacagını bizden daha iyi bilirler.

Sayfayı Paylaş