1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Betta akvaryumumda elma salyangozu mu cüce vatoz mu ??

Başlığı 'Labirentli Balık Türleri Forum' kategorisinde ozcan13 tarafından 11 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Selam arkadaşlar,

Yine yeni bir soruyla karşınızda bir sorunda benim karşımda
    akvaryumumda yosun sorunu var(akvaryumum güneş alıyor sabahtan öğlen 12 ye kadar ) akvaryumumu koycak başka bir yerim de yok.

Ben de hem bir canlı daha beslerim hemde yosun sorunundan kurtulurum dedim.akvaryumum 20-25litre civarında.1 tane betta var.hava motoru ve ısıtıcım yok sadece bir filtrem var ama akvaryumun derecesi 24-25
    Sizce cüce vatozmu yoksa elma salyangozu mu?

Hangisi iyi durur diye sormuyorum hangisi akvaryumuma uygun onu soruyorum ?

Selametle..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Özcan Bey selam,

Güneş ışığını akvaryumların birkaç saat alması iyidir ama süre uzayınca yosun sorunu olmaktadır. Aslında yosun sorununun güneş ışığında baş göstermesi konusunu geniş ele almak gerekir. Bu konuyla alakalı bir paylaşım vardı, linki aşağıdadır.

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t5617.0.html

Elma salyangozu mu yoksa cüze vatoz mu derseniz ben vatoz derim. Ancak size göre bu alternatifler çözüm olarak görülse de aslında sorunu ortadan kaldıramazlar. Güneş ışığı alan akvaryumun yosun yapmaması için muhteşem üçlü bir araya gelmemelidir. Kısaca akvaryumda nitrat, fosfat, silikat olmamalı. İyi havalandırma ve iyi aydınlatma olmalıdır.

3. taygun

taygun Guest

Temel hocam doğru söylüyor. Bir de şu var ki hem vatoz ve hem de salyangozlar her yosunu yemşyorlar. Dolayısıyla sizin alacağınız canlıya karar vermeden evvel akvaryumdaki yosun cinsini de bilmeniz lazım.

Saygılar

4. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna

Katlıyorum tam çözüm olmaz ikiside.Filtre iyi olacak bi de kalitesiz yem kullanılmamalı akvaryumda.Daha fazla su değişimi ile belli yerde tutulabilir.

5. taygun

taygun Guest

Onur Bey,

Özcan Bey'in akvaryumu saat 12'ye kadar güneş görüyormuş. böyle bir akvaryumu dengede tutmak bence zor iş. üstelik de küçük bir akvaryum. Su değerleri ikide bir değişir.

Bununla birlikte akvaryumdan algleri uzak tutmak için sizin önerinize de katılıyorum. hatalı yemleme eksik su değişimi, bunlar hep bir nedendir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken çok ince bir husus vardır. O da şu. Yemlemenin fazla yapılması ve/veya su değişiminin az yapılmasının getirdiği sonuçlar yukarıda temel hocamın dediği gibi Nitrat, fosfat ve Silikatın bir araya gelmesidir ki bu da akvaryumda alg oluşumu demektir.

Diğer bir ifade ile fazla yem, eksik dip çekimi sudaki nitrat ve fosfat oranlarının artmasına ve oluşan bu besin fazlalığı ile de alglerin oluşup gelişmesine yol açmaktadır.

Saygılar

6. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Akvaryumum küçük olduğundan dolayı suyunu düzenli bir şekilde değiştiriyorum.Yosunlarıma gelince benim akvaryumda oluşan yosunlar beyaz,kaygan türünü bilmiyorum şu ana kadar hiç yeşil bir yosun görmedim hepsi beyaz beyaz bunları yemezlermi vatozlar?

7. taygun

taygun Guest

Allah Allah! Nasıl beyaz yosun? Resim var mı Özcan Bey?

8. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Ya makinem net çekmiyor.Bir anlatıyım isterseniz.Böyle camlar kaygan bişey oluyor.Onu siliyorum böyle bembeyaz kalkıyor.Taşın üstündede beyaz beyaz yosunlar var.Ben acaba tam gelişmediklerindenmi böyle beyazlar dedim.Yoksa benim akvaryumda oluşan bu şeyler yosun değil mi ki?

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Mrb Özcan bey;

Beyaz yosun dediğiniz pamuksu şekildemi acaba

10. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Yok ya.Pamuksu bir yapı değil.Böyle bir garip bişeyler.Mikro kurt gibiler.

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Özcan bey acaba fazla yemleme'mi yapıyorsunuz diye düşünüyorum.

12. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

3 öğün veriyorum sabah 1 öğlen 1 akşam 1 ve 3 günde bir de canlı yem veriyorum 2 haftada 1 de ıspanak

13. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Anlatmak istediğim Özcan bey yem verirken fazla attığınızda yem dibe çöktüğünde belli bir sürede sonra yemden dolayı kurt vs canlılar oluşabiliyor

14. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Yok ya ben yemlerken bakıyorum yiyip yemediğine yemezse ztn alıyom yemi.Sadece dışkı oluyor suyun dibinde onuda dip çekimiyle hallediyorum..

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Sanırım ben Özcan abinin dediğini anladım. Ama kaygan demek yeterli değildir. Çünkü tüm yosunlar kaygandır. Mesela benim ısıtıcının plastik kısmında da bunlar oluşuyor. Elinizle sildiğinizde yapıştığı yüzeyden ayrılıyor . Pul yem şeklinde şeffaf-beyaz arasında bir renkte. Doğrumu söyledim Özcan abi ?

16. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Evet derdimi anlayan bir yiğit çıktı :basardim: smiley18.gif Ne bunlar çözebildin mi kardeş?

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Anlatabildiğime çooook sevindim. Benden bu kadar :( Gerisini üstadlarıma bırakıyorumonlar sorunu çözeceklerdir. Takip ediceğim. Çünkü bu sorun benim ısıtıcımın üzerinde de var.

Ama ben biraz gözlemledim. Akvaryumda filtreden çıkan baloncukların çarptığı yerde ( bende ısıtıcıya çarpıyor) oluşuyor. Özcan abininde akvaryumu küçük olduğundan direk cama vuruyor bu baloncuklar. Bu yüzden de akvaryumdaki kaygan yosunumsu şeyler oluşuyor. Sanırım havadan aldığı gaz vb. şeylerden oluşuyor.

Benim çıkarabildiğim bunlar. Ne kadar doğrudur tartışılır.

Saygılar....

saygılar:gif

18. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Kardeş ben suya hava vermiyorum.Hava motorumda yok.Filtrem var dophin kf-150 o da baya iyi filtre yapıyor.yağmurlama aparatı var ama o da suya bir hava vermiyor.Bunlar havadan dolayı olmuyor.Bence balığın dışına salgıladığı salgıdan dolayı balığı böyle elinize aldığınızda kaygan olurya acaba bunlarda o yüzden mi oluyor diyorum ben.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Özcan bey sorunu uzakta aramaya gerek yok bence. Bir çeşit yosun türü. Işığı olmayan filtresi zayıf ve oksijen olarak düşük içeriğe sahip akvaryumlarda görülür. Durumu daha iyi anlamak için, bir cam kavanoza biraz yem atın ve balkona koyun, birkaç gün sonra aynı oluşumu göreceksiniz. ;)

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

İç filtreden gelen hava kabarcıkları ile oluyor yazmıştım. Şimdi sizde birşey isteyeceğim Özcan abi. Filtreden çıkan hava kabarcıklarının çarpmadığı bir yere elini sürmen ve bu yosunumsu şeylerden varmı bakmanı iistiyorum. Bende yok. Baktım.

Sayfayı Paylaş